Ситуација између Кине и Америке све напетија, најновији предмет конфликта изазвао буру на интернету
13:12 28.02.2023 (Освежено: 17:35 28.02.2023)
© AP Photo / GREG CAMPBELLПанда Ле Ле угинуо је у фебруару 2023. године
© AP Photo / GREG CAMPBELL
Пратите нас
Тонови између Америке и Кине све су тежи, а најновији предмет спора између две највеће светске економије сада је и здравствено стање панде Ја Је, коју је у склопу кинеске „панда дипломатије“ Пекинг у неким срећнијим временима послао зоолошком врту у Мемфису.
Међутим, кинески грађани потписују ових дана петиције у којима траже да се Ја Ја врати у домовину, јер су до њих стигле фотографије на којима женка кинеске ендемске животињске врсте изгледа прилично лоше. Ја Ју је потребно вратити кући, а у савезну државу Тенеси послати делегацију која ће истражити шта се догодило, стоји у коментарима Кинеза који панде сматрају националним благом.
Интернетом круже слике на којима Ја Ја изгледа неухрањено и болесно.
The current situation of panda Ya Ya at Memphis Zoo have aroused concern of Chinese netizens. Seen from videos and photos, the panda looks skinny. #pandayaya #memphiszoo #China pic.twitter.com/hPWRsAD4JQ
— Tianmu Media (@TianmuMedia) February 22, 2023
У коментарима Кинези оптужују Американце за небригу и окрутно понашање према омиљеном симболу Кине. „Животи панда су важни“, поручио је један. „Желим да је видим дебелу и округлу. Вратите је да више не пати“, написао је други.
Кинеска „панда дипломатија“ је међународни програм који је некад био један од најсимпатичнијих симбола бољих односа Кине и Запада, пише британски „Тајмс“. Међутим, и он постаје „жртва“ промењених међународних односа. Многи еко-активисти су и раније били критични према том програму. Програм размножавања панди у заточеништву и њихово слање по свету сматрали су замагљивањем правог проблема - оног да због кинеског наглог економског развоја нестаје њихово природно станиште у дивљини.
Националисти одавно користе оптужбе за лошу бригу за панде на Западу тумачећи то непоштовањем Кине у свету. Све панде званично припадају кинеској држави, а у зоолошким вртовима у иностранству су као позајмица, често за велике своте новца којим се финансира програм њихова размножавања, преноси „Јутарњи лист“.
As the giant panda loan agreement for female panda Ya Ya between the CAZG and the US Memphis Zoo will come to an end in April, Chinese netizens petitioned for an earlier return of the elderly panda which has been suffering from a skin disease and other health conditions. pic.twitter.com/RDXDxvGQx1
— Warm Talking (@Warm_Talking) February 24, 2023
Ја Ја и њен партнер Ле Ле стигли су у склопу дипломатског програма у Мемфис, чијем зоолошком врту су „позајмљени“ још пре 20 година. Пар је требало да се врати у Кину у априлу, али је Ле Ле угинуо 1. фебруара. Мет Томпсон, шеф зоолошког врта, рекао је да је 24-годишњи панда угинуо мирно у сну и да је то било неочекивано, јер није било знакова да је болестан.
Међутим, у САД су се и пре његове смрти писале петиције да Ле Леа и Ја Ју врате у Кину. Активисти су тврдили да су инфицирани паразитима. Јавност у Кини сазнала је за ту иницијативу и такође почела то да тражи.
„Тајмс“ пише да је Пекинг званично објавио да ће послати стручњаке да извиде шта се догодило, а верује се да ће успут проверити у каквом је стању Ја Ја.
„Забринути смо због нагле смрти панде Ле Леа“, навело је у саопштењу кинеско удружење зоолошких вртова. Међутим, панде у дивљини обично живе до 20 година. У заточеништву су неке живеле и више од 30 година.
Државни медији спекулишу да би Ја Ја могла да се врати кући раније него што је предвиђено, а до тада би јој Американци требало да дају квалитетнији бамбус, поручили су Кинези.
Кина је најзад одговорила и на позиве Запада да помогне у окончању украјинске кризе –објавила је предлог пута ка миру у 12 тачака, али не онакав какав су очекивали. Кинески предлог анализирали смо у емисији „Свет са Спутњиком“: