- Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Директно у мозак: Откривен шокантни план Америчке команде за специјалне операције

CC0 / Pixabay / Мождани удар - илустрација
Мождани удар - илустрација - Sputnik Србија, 1920, 08.03.2023
Пратите нас
Америчка команда за специјалне операције, одговорна за неке од најтајновитијих подухвата у САД, спрема се да спроводи интернет пропаганду и кампање обмане на мрежи користећи тзв. дипфејк, односно лажне видео записе, показали су документи у које је имао увид истраживачки портал "Интерсепт".
"Специјалне снаге би користиле лажне снимке да генеришу поруке и утичу на операције преко друштвених мрежа“, наводи се у документу.
У плану је такође хаковање уређаја повезаних на интернет ради прислушкивања како би се проценила подложност страног становништва пропаганди.
Док америчка влада званично упозорава на ризик од ширења дезинформација путем дипфејка и ради на стварању алата за супротстављање ширења лажи, документ Команде специјалних операција представља пример без преседана да једна влада планира да користи веома контроверзну технологију, пише "Интерсепт".
Ако се наведени план реализује, коришћење лажних видео снимака и медија за ширење пропаганде и кампања означиће ново поглавље у информатичком и психолошком рату уз фокус на коришћењу вештачке интелигенције.
Према наведеном плану, команда за специјалне операције би требало да уз помоћ треће стране, изради технологију потребну за генерисање дипфејкова.
„Када је реч о дезинформацијама, Пентагон не би требало да се бори против ватре ватром“, оцењује Крис Месерол, шеф Иницијативе за вештачку интелигенцију и нове технологије Института Брукингс.

„У време када је дигитална пропаганда у глобалном порасту, САД би требало да учине све што могу да ојачају демократију изградњом подршке за заједничке идеје истине и стварности. Дипфејк ради супротно. Доводећи у сумњу кредибилитет свих садржаја и информација, било стварних или синтетичких, на крају нарушава темеље саме демократије.”

Шта све може дипфејк

Алат „дипфејк” појавио се као највећи изазов у борби против ширења дезинформација на друштвеним мрежама.
Са тим алатом, свако испред камере може да личи на кога жели. Дипфејк једноставно скенира ваше лице и упоређује карактеристике са особом чије лице желите да се појави уместо вашег.
Највећа употреба дипфејка је да се изјаве политичара извлаче из контекста. Медији широм света врло често знају да наседну на овакве лажне снимке или фотографије, које прво постану виралне на друштвеним мрежама.
Креатори ових снимака су толико вешти и умешни да тачно и прецизно монтирају глас да звучи баш као особа која је циљ злоупотребе. Технологија је достигла такав ниво да програм може за само неколико секунди да изимитира било чији глас.
Опонашањем гласа, такав садржај делује још стварније, што људима олакшава да поверују у њега.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала