Кошаркаши Партизана - Sputnik Србија

Партизан кроз драму покорио и Монако за плеј-оф Евролиге!

Кошаркаши Партизана остварили су велику победу над Монаком у гостима после драматичне завршнице резултатом 88:84 у претпоследњем колу Евролиге и тиме су обезбедили пласман у плеј-оф, односно међу осам најбољих тимова Европе!
Партизан је лоше почео утакмицу, губио је двоцифреном разликом, у другој деоници је направио велики преокрет, Монако се вратио у трећој, а кроз целу четврту је виђена драма која је ипак завршена срећним исходом за тим Партизана.
Црно-бели ће регуларни део сезоне завршити следеће недеље на домаћем терену против Панатинаикоса, а тада ће сазнати и свог противника у плеј-офу, односно трци за завршно такмичење Евролиге.
Феноменалне партије су пружили Алекса Аврамовић, који је затегао одбрану Партизана и погодио велики број шутева у другој четвртини за укупних 22 поена, колико је убацио и Зек Ледеј, али и важније од тога, био је невероватно миран и уписао је 13 од 14 слободних бацања.
Ипак, пресудну тројку убацио је Кевин Пантер у финишу дуела, важну ролу је имао и Џејмс Нанели са 12 поена, колико је имао и Ален Смаилагић, док је Матијас Лесор остао на само четири поена, уз девет скокова.
Четири минута је било потребно црно-белима да убаце шут из игре, много лоших напада и само два поена из четири слободна бацања за Смаилагића што је Монако довело до ране двоцифрене предности од 12:2.
Са две тројке Партизан је најавио повратак у игру, одбрана је и даље била веома лоша, лако су пробијали ривали прву линију и одржавали предност, али се све променило уласком Аврамовића.
Енергични бек је као осица зујао око бекова противника, спречавао је проток лопте, иницирао је и серију од 7:0 којом се Партизан вратио у игру, али је уместо егала после уводних десет минута и изгубљеног поседа за контранапад Монако водио са 22:18.
Шестом изгубљеном лоптом за свега 12 минута игре Партизан је пропустио нову шансу да изједначење, поново је Аврамовић нападима на Џејмса успео да заустави повећање разлике, а потом серијом од девет поена и да донесе преокрет на 31:28 после половине другог квартала.
Ни минут одмора није помогао Саши Обрадовићу, наставио је Партизан са френетичном одбраном, Смаилагић је убацио своју другу тројку за 34:28, и серију од 10:0 али је Жељко Обрадовић добио проблем јер је Папапетру скривио и трећи прекршај.
Веома значајан моменат је био фаул Џејмса на Нанелију, црно-бели Американац је реализовао три пенала за седам поена предности, Смаилагић је потом убацио тројку, она је поништена и досуђен је фаул Аврамовићу, али се он искупио поготком за 40:32, док је Лесор донео и двоцифрену предност.
На крају полувремена Партизан је водио са 42:35 после два лоша напада, али срећом последњи шут није погодио Џејмс, што је црно-белима обезбедило нешто мирнији одлазак на велики одмор.
Тихо прво полувреме Пантера је прекинуто са пет поена капитена Партизана у раној фази треће деонице за вишак од 11 поена, а Ледеј је са пенала донео и 13 поена вишка (51:38), а за још два је повисио поново Ледеј, што је захтевало реакцију Саше Обрадовића и нови сукоб са Џејмсом.
И као да је то продрмало екипу Монака, уследила је серија кошева, Партизан није успевао на другој страни да одговори и умањена је разлика на једноцифрену, а када је она стигла до четири поена Жељко Обрадовић је затражио минут одмора да кола не би отишла низбрдо због серије од 11:0 противника коју је Окобо повисио за још два.
Серију је прекинуо Аврамовић, а потом је асистирао Ледеју за тројку и одбијање налета ривала па је пред почетак последње деонице Партизан водио са шест поена (62:56), пошто је у финишу Лојд погодио уз четврти фаул Лесора док је Аврамовић замало био непрецизан у последњим моментима.
Управо се плејмејкер црно-белих нашао на мети критика тренера Обрадовића после лошег прекршаја на старту финалне четвртине, али се поново искупио новом тројком вративши предност на осам поена (67:59), а то је затим урадио и Папапетру, док је ривал углавном погађао на обручу.
И баш то је донело Монаку повратак на два поена заостатка (70:68), Нанели је одбио налет са пет узастопних поена, али је драма настављена јер Партизан није користио нападе, а тројка Монтејунаса је значила и преокрет Монака на 76:75, три и по минута пре краја меча.
Играло се поен за поен у наредном периоду, смењивале су се екипе у вођству, на стотину секунди до краја Партизан је водио 79:78, Хол је новим закуцавањем преокренуо, Ледеј је опет ишао на пенале на улазу у последњи минут за нови преокрет, потом је уследила изгубљена лопта Џејмса, а затим и велика тројка Пантера за 84:80.
Тачку је ставио бриљантни Аврамовић са линије слободних бацања за коначних 88:84.
Ток меча сте могли да пратите уз Спутњик.
23:05 07.04.2023
40’ – Крај! Партизан је у плеј-офу!
Коначних 88:84!
23:04 07.04.2023
40’ – Алекса ставља тачку!
Партизан води 88:84!
23:00 07.04.2023
40’ – Ледеј одговара Џејмсу!
И даље четири поена предности за Партизан, 7,4 секунде до краја.
Партизан води 86:82!
22:56 07.04.2023
40’ – Пантер!
Тројка за 84:80!
40’ – Губи лопту Џејмс!
Избацио је лопту у аут на 34 секунде до краја!
22:55 07.04.2023
40’ – И опет Ледеј!
Изнудио је још један фаул и вратио предност – 81:80.
22:54 07.04.2023
39’ – Срећа!
Лопта за Партизан после промашаја Ледеја.
22:52 07.04.2023
39’ – И опет...
Празан рекет, Хол опет закуцава.
Монако води 80:79.
22:51 07.04.2023
38’ – Нема неспортског!
Гледале су судије, али на крају Ледеј добија само слободна бацања.
Партизан опет води 79:78.
Стотину секунди до краја!
22:47 07.04.2023
37’ – Лесор коначно!
Партизан води 77:76.
22:45 07.04.2023
37’ – Преокрет!
Тројка Монтејунаса за 76:75!
22:44 07.04.2023
36’ – Невероватно!
Фаул у нападу Ледеја!
22:43 07.04.2023
36’ – Лаки поени...
Окобо смањује на само 75:73.
36’ – Штета...
Аврамовић фаулира Монтејунаса који је успео да погоди тежак шут.
Монако смањује на 75:71.
22:39 07.04.2023
35’ – Нанели!
Пет поена у низу за 75:68!
22:37 07.04.2023
34’ – И опет проблем!
Монако се враћа на 70:68!
22:34 07.04.2023