- Sputnik Србија, 1920
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

На дну океана пронађена рупа из које куља течност: Да ли може да доведе до разорног потреса /видео/

© Фото : Јутјуб/UW (University of Washington)Рупа на дну океана
Рупа на дну океана  - Sputnik Србија, 1920, 13.04.2023
Пратите нас
Истраживачи са Универзитета у Вашингтону открили су топлу течност која цури са дна океана у близини зоне близу обале Њупорт у Орегону. Тим сумња да би подводни извор, назван "Питијина оаза", могао бити повезан са огромном линија раседа која се протеже од острва Ванкувер до Калифорније која се сматра узроком многих потреса у региону.
Зона субдукције ЦСЗ је огромна линија раседа за коју научници верују да би могла да буде извор следећег великог, очекиваног мегаземљотреса.
Због тога истраживачи имају посебан интерес за проучавање ЦСЗ-а - и можда су открили нешто што би нам могло дати до знања шта се дешава са невероватно моћном темпираном бомбом.
"Питијина оаза пружа редак прозор у процесе који делују дубоко у морском дну, а њена хемија сугерише да ова течност долази близу ивице плоче", рекла је Дебора Кели, професор океанографије и коаутор новог рада.
Тим је открио цурење након што је уочио облаке мехурића метана неколико километара испод површине океана. Након што су послали подводни дрон да истражи, открили су да вода са другачијим хемијским саставом од околне морске воде цури у океан из рупе у земљи и да то изгледа као када вода куља из ватрогасног црева.
"То је нешто што никада раније нисам видео и колико знам није раније примећено", рекао је коаутор истраживања Иван Соломан.
Даља анализа је показала да је вода била 16 степени топлија од морске воде која се налазила око ње. Аутори сумњају да се извор течности налази на отприлике три милометара испод океанског дна на линији раседа ЦСЗ где се температуре крећу око 300 до 500 степени.
Зашто је то велика ствар? Истраживачи кажу да би течност могла да делује као нека врста регулатора притиска између континенталне плоче и океанске плоче. Што је више течности у пукотинама раседа, мањи је притисак између две плоче док се сударају једна у другу.
Дакле, мањак течности значи да постоји вец́и притисак између две плоче. Ово може створити велики стрес за регион и могло би да дође до ослобађања веће потенцијалне енергије која би могла да изазове разорни земљотрес.
"Зона раседа мегапотиска је као сто за ваздушни хокеј. Ако је притисак течности висок, то је као да је ваздух укључен, што значи да има мање трења и да две плоче могу да склизну. Ако је притисак течности мањи, две плоче ц́е се закључати. Тада се "стрес" може повећати", објаснио је Соломон.
Аутори су написали да не знају да ли је Питијина оаза "једини излив те врсте" и сугеришу да би могло бити сличних цурења у том региону ЦСЗ. Као такви, сеизмолози би требало да узму у обзир ове продоре у будућим моделима ЦС, преноси Телеграф.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала