Ово се не да измерити: Златибор скупља помоћ за Донбас — у Чајетини улица руском хероју са Кошара
18:17 20.04.2023 (Освежено: 11:47 21.04.2023)
© Sputnik / Милица ТркљаУлица у Чајетини руском хероју са Кошара
© Sputnik / Милица Тркља
Пратите нас
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко и председник општине Чајетина Милан Стаматовић отворили су улицу која је понела име руског хероја погинулог на Кошарама, након чега су посетили Канцеларију за сарадњу са Руском Федерацијом, у којој се сакупља хуманитарнa помоћ за народ Донбаса.
Привредници али и грађани Чајетине и Златибора отпочели су акцију прикупљања помоћи настрадалом руском народу. Помоћ се сакупља у Канцеларији за сарадњу са Руском Федерацијом, а шлепери ће кренути пут Русије чим се напуне потрепштинама.
Амбасадор Руске Федерације оценио је прикупљање помоћи за Донбас и Запорожје чином који се по својој величини не да измерити.
„Ово јесте материјална помоћ, али ово пре свега представља однос два народа и он се не може измерити. Ово је доказ, а ми нисмо ни сумњали, да у српском народу постоји потпуно разумевање за тежње и страдања руског народа у Донбасу који је изложен вишегодишњем геноциду“, рекао је Боцан-Харченко.
Он подсећа на духовну повезаност наша два православна народа, али и агресију спроведену над Србима крајем прошлог века која можда омогућава дубље поимање неправде и злочина који се спроводе над руским цивилима.
„Управо због наших дугих духовних веза са Србијом постоје љубав, разумевање и жеља да се помогне, а доказ томе је и ова хуманитарна помоћ. У Србији постоји и разумевање због страдања и тешких страна историје која се није тако давно догодила. Говорим о времену када је овде у Србији народ са Косова и Метохије био, а и још је, изложен агресији и нападу“, говори амбасадор и напомиње да је разговарао са председником општине Чајетина и о помоћи Руске Федерације у решавању питања Косова и Метохије у Савету безбедности.
Хвала браћо!
Стаматовић је прикупљање помоћи оценио као „скромну помоћ“ и тежњу да се као народ одужимо за све што су у протеклим годинама амбасадори, народ и сама Руска Федерација учинили за Србију и за заштиту њених националних интереса по питању Косова и Метохије.
© Sputnik / Милица ТркљаГрађани Чајетине и Златибора прикупљају помоћ за Донбас и Запорожје.
Грађани Чајетине и Златибора прикупљају помоћ за Донбас и Запорожје.
© Sputnik / Милица Тркља
„Наша порука јесте да будућност Србије лежи на Истоку, а не на Западу. Све добро што долази у Србију долази са Истока, а проблеми су увек долазили са западних простора“, рекао је Стаматовић и нагласио да се пријатељство и традиција која постоји између српског и руског народа никада и ничим не би требало нарушити или прекинути.
На питање Спутњика, да ли до Русије допиру српски гласови подршке и молитве за њихову добробит, Александар Боцан Харченко одговара да се српска рука пријатељства и те како осећа.
„Руски народ јесте свестан јер постоје многобројне везе и информације које долазе свугде и до свих. У Русији је добро знано да се у Србији прикупља хуманитарна помоћ и сви ми смо веома захвални на томе. Ја сам лично изразио нашу велику захвалност због хуманитарне помоћи која произилази из овог пре свега пријатељског и братског односа и његове љубави“.
Улица руског хероја са Кошара
Посета Канцеларији за сарадњу са Руском Федерацијом уследила је након откривања улице „Виталија Булаха“, посвећене још једном од многобројних Руса који су Србију сматрали својом земљом-сестром, а српски народ братским. Виталиј Булах био је један од руских доборвољаца који је 19. маја 1999. године херојски погинуо на Кошарама.
© Sputnik / Милица ТркљаРуски амбасадор Александар Боцан-Харченко и председник општине Чајетина Милан Стаматовић на отварању Улице Виталија Булаха.
Руски амбасадор Александар Боцан-Харченко и председник општине Чајетина Милан Стаматовић на отварању Улице Виталија Булаха.
© Sputnik / Милица Тркља
Председник општине Чајетина Милан Стаматовић назвао је преименовање улице „скромним доприносом“, а најавио је и изградњу споменика.
„Општина Чајетина постаће ускоро богатија за један нови споменик посвећен руској јединици која је дошла на приштински аеродром 1999. године. Овим желимо да осветлимо сећање на ту јединицу која је у тешким тренуцима урадила велику ствар за српски народ на Косову и Метохији“, изјавио је Стаматовић.