Где ће Срби за Први мај – домаће бање скупље од Рима, Лисабона, Беча…
© Wikipedia / WhiteWriterМост љубави у Врњачкој Бањи
© Wikipedia / WhiteWriter
Пратите нас
Одлазак на планину или смештај у једној од домаћих бања постало је, нажалост, скупље него путовање, смештај и оброк у оквиру аранжмана посете великих европских градова.
Директор Националне асоцијацијe туристичких агенција Александар Сеничић наводи бање као најзначајније дестинације уочи васкршњих и првомајског празника - Врњачку, Соко бању, Пролом бању, Врдник, Рибарску, Луковску бању…
„Породичне“ дестинације, попут Дивчибара, Рудника, Златара, Златибора, Таре, Копаоника и најпосећеније су у овом периоду године.
© Sputnik / Биљана СимићСнег на Златибору
Снег на Златибору
© Sputnik / Биљана Симић
Путници у иностранство махом се одлучују на кратке „излете“ између три и четири ноћења. Сеничић наводи да су цене мало више него прошле године и да се поскупљење креће између 10 и 15 одсто.
Луксузнији смештај широм Србије, што се и подразумева, има високе цене, међутим, сви капацитети су попуњени до 90 процената, па Сеничић тврди да хотелијери немају разлога да спуштају цене, будући да по тренутним условима имају изузетно добру попуњеност.
Наши туристи у иностранству бирају хотеле средње категорије са три звездице и такви смештаји се најчешће и нуде у склопу туристичких аранжмана. Ово свакако није за поредити са хотелима у Србији који раде сезонски, дакле, само неколико месеци у години, а имају целогодишње трошкове, док хотели на тим најпознатијим светским дестинацијама раде дванаест месеци годишње, објашњава Сеничић.
Два дана аутобусом до Фиренце или десет дана одмора у бањи?
Директор туристичке агенције Сабра травел Владимир Влахо, објашњава да дводневно путовање аутобусом у Темишвар и петодневни одмор са авионском картом за Лисабон не могу имати исту цену. Ипак, он наводи како је сасвим изводљиво отпутовати у један од градова у окружењу Србије, уз смештај у хотелу са три звездице, ноћењем, доручком и превозом за „стотинак евра“. Због овога се често прича како је „јефтиније путовати ван земље него унутар ње“.
Нажалост, много иностраних дестинација су јефтиније од боравка у Србији на некој планини или бањи. Догађа се да то путовање може бити јефтиније у иностранству, с тим што свакако треба узети у обзир да није исти начин одмарања одлазак на две-три ноћи у Венецију и боравити седам или десет дана у некој од наших лепих бања или, рецимо, на Копаонику, који баш сада за Први мај има јако повољне пакете, сматра Влахо.
© Wikipedia / Bot (Magnus ManskeЦентрални парк у Врњачкој Бањи
Централни парк у Врњачкој Бањи
Он наводи да су планине најтраженије за васкршње и првомајске празнике, а за Златибор, каже да је „победничка дестинација“ по броју аранжмана.
Бање су актуелне увек, али не у смислу лечења, већ туристичког боравка. Људи такође врло често у сопственом аранжману изнајмљују викендице и бораве на обалама Дрине, Саве, Таре...
© Фото : Спутњику уступио Филип МатовићФилип гостима на коришћење даје и роштиљ, таландару и котлић
Филип гостима на коришћење даје и роштиљ, таландару и котлић
© Фото : Спутњику уступио Филип Матовић
Људи су жељни путовања
Најпопуларније иностране дестинације су Беч, Будимпешта, Венеција, Тоскана, Рим, Сицилија, Атина, Истанбул, Солун, Охрид. Интересовање је, каже Влахо, никад веће.
Вероватно су се људи уморили од свега и паузирали део буџета који је био намењен за ранија путовања, у време короне. Чим смо ми као туристички радници поставили толики број дестинација за која заиста постоји велико интересовање, од којих су неке давно попуњене, а друге само што нису, то нам показује да се није много тога променило и да су људи жељни путовања, закључује Влахо.