https://sputnikportal.rs/20230502/nova-runda-dijaloga-na-najvisem-nivou-danas-u-briselu-vucic-i-kurti-za-stolom-u-fokusu-dve-teme-1155032513.html
Нова рунда дијалога на највишем нивоу данас у Бриселу: Вучић и Курти за столом, у фокусу две теме
Нова рунда дијалога на највишем нивоу данас у Бриселу: Вучић и Курти за столом, у фокусу две теме
Sputnik Србија
Шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борељ сазвао је за данас нови састанак на високом нивоу у оквиру дијалога Београда и Приштине, а на столу ће, како је најављено из... 02.05.2023, Sputnik Србија
2023-05-02T07:46+0200
2023-05-02T07:46+0200
2023-05-02T07:46+0200
србија
србија
србија – политика
косово и метохија (ким)
александар вучић
аљбин курти
дијалог београда и приштине
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/02/1b/1151582799_0:0:3072:1728_1920x0_80_0_0_0bd54ad4d053c1c69e3fabc82d94935f.jpg
Тачно 45 дана после последњег састанка у Охриду, када је договорен Анекс Европског споразума о нормализацији односа Београда и Приштине, поново ће се састати председник Србије Александар Вучић и премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти уз посредовање Бореља и уз присуство специјалног изасланика Европске за дијалог Мирослава Лајчака.Како је најављено из ЕЕАС, домаћин састанка Борељ ће се по завршетку обратити јавности.Ипак, оно што се разликује од претходних састанака, барем према најави, јесте да нису најављени прво билатерални, па трилатерални састанак, већ одмах заједнички са почетком у 18 сати.Фокус ће, како су навели, бити на примени Споразума о нормализацији односа између Београда и Приштине, а од страна се очекује да подрже Декларацију о несталим лицима као прву тачку дневног реда, после чега ће бити представљен први нацрт статута Заједнице српских општина на КиМ.Такође ће, наводи се у саопштењу, две стране имати прилику да разговарају и о другим питањима од политичког значаја.Током поменутих 45 дана отвориле су се бројне политичке теме - Приштина је добила визну либерализацију, одржани су ванредни избори за градоначелнике четири општина на северу Косова и Метохије, иако су их Срби, који су и тамошње већинско становништво, бојкотовали, покренута је процедура за пријем тзв. Косова у Савет Европе, а новоизабрана албанска већина у Скупштини Општине Северна Митровица покренула је иницијативу да се за саобраћај отвори главни мост на Ибру, главна неуралгична тачка од 1999. године до данас.За прве три ствари Приштина је недвосмилено имала подршку најмоћнијих земаља Запада, док је за последњу најаву - Лајчак рекао да није право време да се отвори мост преко Ибра.Приштина је најавила и измене закона о експропријацији, који се у српској јавности чита као акт који ће олакшати отимање земље од локалних Срба на северу покрајине не би ли се на њиховим имањима градиле војно-полицијске базе.У низу инцидената, тзв. косовски специјалци су пуцали на Милана Јовановића и умало га убили. То је резултирало петицијом Срба за повлачењем специјалних јединица са севера покрајине, да би ти потом уследио и састанак српског државног врха са представницима Срба у Рашки и потоње усвајање пакета мера од стране Владе Србије.Паралелно са свим овим, одиграле су две ствари везане за сам дијалог. Прво је 4. априла одржан састанак главних преговарача Београда и Приштине Петра Петковића и Бесника Бисљимија, после кога је и најављено о чему ће разговарати Вучић и Курти.Као друго, формиран је Заједнички одбор за праћење примене Споразума и пратећег Анекса, тачно месец дана од састанка у Охриду, односно 18. априла.Председавајући том одбору биће Лајчак, Београд ће представљати Петковић, а Приштину њен представник у Бриселу Агрон Бајрами. Сви детаљи око начина рада биће прецизирани после састанка на највишем нивоу.
србија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/02/1b/1151582799_341:0:3072:2048_1920x0_80_0_0_bd4efbae34aeff01c436ad55097fe6c2.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија, србија – политика, косово и метохија (ким), александар вучић, аљбин курти, дијалог београда и приштине
србија, србија – политика, косово и метохија (ким), александар вучић, аљбин курти, дијалог београда и приштине
Нова рунда дијалога на највишем нивоу данас у Бриселу: Вучић и Курти за столом, у фокусу две теме
Шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борељ сазвао је за данас нови састанак на високом нивоу у оквиру дијалога Београда и Приштине, а на столу ће, како је најављено из Европске службе за спољне послове (ЕЕАС), бити две теме - нацрт статута Заједнице српских општина и Декларација о несталим лицима.
Тачно 45 дана после последњег састанка у Охриду, када је договорен Анекс Европског споразума о нормализацији односа Београда и Приштине, поново ће се састати председник Србије Александар Вучић и премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти уз посредовање Бореља и уз присуство специјалног изасланика Европске за дијалог Мирослава Лајчака.
Како је најављено из ЕЕАС, домаћин састанка Борељ ће се по завршетку обратити јавности.
Ипак, оно што се разликује од претходних састанака, барем према најави, јесте да нису најављени прво билатерални, па трилатерални састанак, већ одмах заједнички са почетком у 18 сати.
Фокус ће, како су навели, бити на примени Споразума о нормализацији односа између Београда и Приштине, а од страна се очекује да подрже Декларацију о несталим лицима као прву тачку дневног реда, после чега ће бити представљен први нацрт статута Заједнице српских општина на КиМ.
Такође ће, наводи се у саопштењу, две стране имати прилику да разговарају и о другим питањима од политичког значаја.
Током поменутих 45 дана отвориле су се бројне политичке теме - Приштина је добила визну либерализацију, одржани су ванредни избори за градоначелнике четири општина на северу Косова и Метохије, иако су их Срби, који су и тамошње већинско становништво, бојкотовали, покренута је процедура за пријем тзв. Косова у Савет Европе, а новоизабрана албанска већина у Скупштини Општине Северна Митровица покренула је иницијативу да се за саобраћај отвори главни мост на Ибру, главна неуралгична тачка од 1999. године до данас.
За прве три ствари Приштина је недвосмилено имала подршку најмоћнијих земаља Запада, док је за последњу најаву - Лајчак рекао да није право време да се отвори мост преко Ибра.
Приштина је најавила и измене закона о експропријацији, који се у српској јавности чита као акт који ће олакшати отимање земље од локалних Срба на северу покрајине не би ли се на њиховим имањима градиле војно-полицијске базе.
У низу инцидената, тзв. косовски специјалци су пуцали на Милана Јовановића и умало га убили. То је резултирало петицијом Срба за повлачењем специјалних јединица са севера покрајине, да би ти потом уследио и састанак српског државног врха са представницима Срба у Рашки и потоње усвајање пакета мера од стране Владе Србије.
Паралелно са свим овим, одиграле су две ствари везане за сам дијалог. Прво је 4. априла одржан састанак главних преговарача Београда и Приштине Петра Петковића и Бесника Бисљимија, после кога је и најављено о чему ће разговарати Вучић и Курти.
Као друго, формиран је Заједнички одбор за праћење примене Споразума и пратећег Анекса, тачно месец дана од састанка у Охриду, односно 18. априла.
Председавајући том одбору биће Лајчак, Београд ће представљати Петковић, а Приштину њен представник у Бриселу Агрон Бајрами. Сви детаљи око начина рада биће прецизирани после састанка на највишем нивоу.