Гласно мађарско упозорење: Европски парламент пристрасан – трајно ће наруштити односе са Србијом
© Sputnik / Алексей Витвицкий / Уђи у базу фотографијаЛого Европске уније на седишту Европског парламента у Бриселу
© Sputnik / Алексей Витвицкий
/ Пратите нас
Разлози због којих Мађарска подржава Србију у европским институцијама, па и у Европском парламенту, и реагује на претеране критике које бриселске институције изричу Београду су вишеструки. Мађарска има геополитичке и геостратешке разлоге, али мотиви за подршку Београду су и личне и принципијелне природе.
Овако научни саветник у Институту за европске послове др Александар Гајић објашњава иступ посланика мађарског Фидеса, Андора Делија, током дискусије о извештају ЕП о Србији.
Дели је, подсећамо, рекао да је тај документ пристрасан и претерано критичан, као и да ће нанети трајну штету односима Србије и Европског парламента.
Зашто Мађарска подржава Србију
Мађарска је свесна геополитичког значаја Србије и узимајући у обзир понашање наше земље, нарочито на врхунцу мигрантске кризе, као и чињенице да су Срби главни геополитички фактор на Балкану, од којих зависи стабилност и Панонске низије и средње Европе, наглашава Гајић.
„Са друге стране, они су свесни да је тежак положај у коме се нашао српски фактор након распада Југославије узрокован од истих оних чинилаца који у последњих десетак година праве проблеме и Мађарској под Орбаном – неолибералне глобалне елите – оно што се зове дубока држава и њени експоненти као што су Сорош и његова фондација, али и идентичне идеолошке структуре у Бриселу“, објашњава он.
У том смислу, Будимпешта Србију доживљава као стратешког партнера. Уз то, на добре међудржавне односе вероватно велики утицај имају и добри лични односи између представника двеју влада, додаје Гајић.
Када се све то узме у обзир, није чудно што Мађарска гаји симпатије према српским интересима и ставовима, због чега реагује у европским институцијама кад год је Србија изложена оштрој и беспоштедној, а често и неправедној критици.
Задовољити европосланике на штету Србије
Управо таквој врсти критике, Србија је била изложена у извештају европосланика.
Не само на папиру, већ и током расправе, могле су се чути, поготово од известиоца за тзв. Косово Виоле фон Крамон и известиоца за Црну Гору Тонина Пицуле, критике на рачун Србије, која је, према њиховим речима, недемократска држава или да Србија стагнира на европском путу.
Слично се о Србији изјашњавао и известилац за Србију, европосланик из Словачке Владимир Билчик, који је између осталог изразио наду да ће Србија ухватити нови „геополитички воз“ када су у питању санкције Русији, односно оно што се на језику евробирократа зове „усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ“.
За Гајића, овакви ставови европосланика су очекивани.
„Већ годинама ови извештаји су мање-више негативни, увек по истим темама. Постоје општи нивои критике – недовољан ниво развијености владавине права, недовољна борба против корупције, криминала, независности судства, слободе говора и медијских слобода. Некада се апострофирају и поједини политичари који се негативно оцењују…“, каже Гајић.
Поред ових општих места, где би се можда могла наћи и основа за понеку сувислу критику, критика ЕУ према Србији превасходно је усмерена на неусклађивање наше земље са спољном и безбедносном политиком Уније, односно на неувођење антируских санкција.
„Њихово изражавање некаквих позитивних гласова поводом преговора између Београда и Приштине такође је избалансирано са притиском да Србија посредним путем омогући тзв. Косову да ступи у међународне организације и тако Косово стекне неки вид међународног легитимитета. То је оно што европарламентарци посматрају као позитивно, а негативно је то што Србија води избалансирану спољну политику“, истиче Гајић.
И ту би се могао наћи један од разлога зашто Мађарска подржава Србију, додаје наш саговорник. Мађарска, иако је у табору ЕУ и придржава се антируских санкција она такође жели избалансирани однос са Русијом и не жели ескалацију кризе. Суштински, Мађарска је по том питању ближа позицији Србије него позицији званичног Брисела.
„То су, наравно, и мађарски разлози сукоба са Бриселом, који непрестано критикује мађарску владу мање-више по истим основама по којима критикује и власт у Београду“, констатује Гајић.
Да би извештај Европског парламента био позитиван, Србија би морала да се повинује свим захтевима који стижу из Брисела, не водећи рачуна о сопственим интересима. У том случају, евробирократе би биле задовољне, али би Србија била трајно оштећена, закључује наш саговорник.