Земунски матине за фудбалску романтику

© Фото: Спутњик/Спасоје Веселиновић Земун - ОФК Београд
Земун - ОФК Београд - Sputnik Србија, 1920, 13.05.2023
Фудбалери ОФК Београда на добром су путу да од јесени заиграју у Првој лиги Србије после шест година таворења међу српсколигашима. Романтичари су у дербију 27. кола савладали као гости екипу Земуна са 1:0 и три рунде пре краја држе прво место и судбину у својим рукама.
ТВ пренос на Арени спорт није утицао на посету, па је београдски српсколигашки дерби испратило око 5.000 гледалаца који су испунили трибине стадиона Земуна. Велика гужва створила се уочи меча испред капија јер је подела карата (улаз је, иначе, био бесплатан) текла споро, самим тим и улаз публике.
Пола часа пре меча одлучено је да публика буде пуштена без карата на западну трибину како би се избегао стампедо, а домаћини су на улазу сваком од посетилаца поклонили и по свилени шал у зелено-плавим бојама Земуна, рачунајући на подршку.
6/6
Коп домаћих навијача на северној трибини, исред кога су се загревали играчи ОФК Београда, био је увелико пун пола сата пре почетка утакмице. Наравно, одмах су са те стране кренуле уобичајене увреде на рачун ривала - зечеви, Звездина филијала... - иако је Плава унија, појачана браћом из Анортзиса (Кипар) и Динамо Москве (Русија) каснила на меч добрих 20 минута.
На терену искуснији тим ОФК Београда је од старта преузео контролу над дешавањима, Земун само једном запретио када је лопта после одбитка искоса завршила у спољном делу мреже. Само што су навијачи плаво-белих ушли на трибину, обрадовао их је Андрија Калуђеровић поготком у 28. минуту.
После слободног ударца и одбране голмана Земуна најспретнији је био искусни голгетер који је запалио атмосферу у Горњој Вароши јер је славио погодак пред клупом за резерве домаћина, испред трибине на којој су доминирали домаћи навијачи.
Меч је, иначе, судио најбољи српски арбитар Срђан Јовановић и утисак је да се није прославио. Да ли је потценио ранг у коме суди тек доста је сецкао игру и приде престорго искључио десног бека ОФК Београда Мимовића у 33. минуту.
После једног дуела на левом крилу, који није изгледао жустро, показао му је други жути картон, оставио Романтичаре са десеторицом на терену, а себе довео у проблем да је морао да компензује све будуће одлуке до краја меча и тако га поквари.
Од тог тренутка па све до последњег звиждука, искусни тим ОФК Београда се преорјентисао на одбрану свог гола, Земун једва да је успевао да запрети иако се цело друго полувреме играло на половини Романтичара.
Много је занимљивије било на трибинама где су се две непријатељске навијачке групе прозивале током меча, а Земунци у свакој прилици потенцирали везу између ОФК Београда и генералног директора Црвене звезде Звездана Терзића.
Фудбал је био лош, трећелигашки, и то треба објективно рећи, али Романтичари су из фудбалског обрачуна у Горњој Вароши изашли као апсолутни победници на крају, јер су се изједначили на врху табеле са Земунцима (по 58 бодова) уз бољи међусобни скор три кола пре краја сезоне са прволигашком картом у рукама.
Пошто је она изборена на најслађи начин, на терену великог ривала, Карабурма ће знати да је прослави вечерас са браћом Грцима и Русима.