Даница Грујичић о стручној помоћи после трагедије у школи: О музикотерапији ће одлучити стручни тим
© Sputnik / Лола ЂорђевићМинистарка здравља Даница Грујичић
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Министарка здравља Републике Србије Даница Грујичић данас је у скупштини истакла да је после масовног убиства у школи „Владислав Рибникар“ формиран тим искусних стручњака како би се пружила психолошка помоћ свима којима је потребна, а да ће о томе да ли је потребна музикотерапија одлучивати спољашњи стручни надзор Клинике за психијатрију УКЦС.
Она је рекла да се Министарство здравља обратило Институту за ментално здравље и Клиници за психијатрију Клиничког центра Србије.
„Они су одговорили тако што су истог дана поподне отворили телефонске линије за подршку и деци и родитељима и наставницима, а када је у питању распоред ко је ишао о томе су одлучивали директорка Милица Пејић која је првих дана била лично тамо као и професор Милан Латас“, навела је Грујичићева одговарајући на питања кога су послали у школу Владислав Рибникар.
Нагласила је да су ангажовани доказани професионалци и да се то може видети по њиховим биографијама.
„Када је у питању музикотерапија, да ли је она заиста у овом тренутку потребна или не о томе ће одлучити спољашни стручни надзор Клинике за психијатрију где ради докторка која је била спорна. Музикотерапија је признати третман лечења и у здравственом фонду се води под шифром 96104-00. И регистрована је не само код нас већ и у свету“, рекла је Грујичићева.
„Није то било певање, др Ранка Радуловић је проценила да би било добро да сви чују ту песму“
Она је навела и да у просторијама школе „Владислав Рибникар“ није било певања већ да је др Ранка Радуловић проценила да ће деци помоћи да чују спорну народну песму с обзиром да ју је убијени дечак певао са њима на екскурзији.
„Тог дана 5. маја докторка је приметила једну групу деце која су први пут ушла у школу после 3. маја. Дошли су по своје ствари и није видела родитеље са њима. Они су се држали за руке. Били су потресени, неки су плакали и она је просто предложила да са децом и наставницима обави једну групну сеансу“, рекла је Грујичићева.
Додала је да су деца желела да испричају своје виђење догађаја, да реконструишу из свог угла како је то изгледало.
„Било је деце која су имала кривицу преживелих. Група им је пружила подршку и они су схватили да не треба да се осећају кривим зато што су живи. И у једном тренутку једна девојчица је поменула ту неку народну песму коју је дечак који је убијен заједно са њима певао. Колегиница је у том тренутку проценила да би било добро да сви чују ту песму. Дакле није то било певање. Једноставно је пуштена музика преко телефона и после одређеног периода деца су се разишла“, навела је Грујичићева.
Истакла је да су сви људи различити и да реагују другачије и да је из тих разлога најбоље да се разговори са наставницима и децом одвијају у здравственим установама.
Грујичићева је навела и да је Министарство заједно са Уницефом и друштвом психолога издало шест препорука за понашање и помоћ у кризним ситуацијама након масовних убистава.
„И оно што је најважније и препоруке за извештавање о масовним пуцњавама. Ја још једном молим све медије да прекину да пишу о људима, особама које су извршиле ове страшне злочине. Они морају да буду заборављени, они не смеју да се претворе у хероје“, закључила је Грујичићева, пренео је Танјуг.