Црногорски сателит на руски погон креће у свемир, а помаже му и - вунена чарапа /фото/
© Sputnik / Бобан НововићПредстављен пројекат првог црногорског сателита - Луча
© Sputnik / Бобан Нововић
Пратите нас
Црногорски сателит средином наредне године, на погону руске ракете и са вуненом чарапом која чува батерију, креће у трогодишњу свемирску авантуру. Тиме ће се Црна Гора уписати у списак малобројних земаља које имају свој сателит у васиони.
Представници организације Монтенегро Спаце Ресеарцх Филип Јовићевић, Нина Дракулић и Никола Перовић у петак су представили пројекат јавности, његове специфичности, планове као и активности ове организације на едукацији младих у области роботике и свемирске технологије.
„Први црногорски сателит у свемиру биће историјски тренутак за све нас. Луча је свјетлост која ће обасјати пут свим новим пројектима из области истраживања свемира у Црној Гори“, казао је млади иноватор Филип Јовићевић и истакао да се очекује да Луча буде послата у свемир средином наредне године.
Представљајући техничке спецификације сателита и ракете којом ће бити лансиран у свемир, иноватор и предузетник Никола Перовић казао је да Луча припада категорији малих сателита који ће бити лансиран на висину од 500-600 километара, а који ће у свемиру провести две-три године.
© Sputnik / Бобан НововићПредстављен пројекат првог црногорског сателита - Луча
Представљен пројекат првог црногорског сателита - Луча
© Sputnik / Бобан Нововић
Иако многи кад чују да у Црној Гори постоји фирма која развија свемирски програм изражавају неверицу а има и доста саркастичних коментара у јавности, учесници пројекта се не осврћу на то.
„Невјероватан је осјећај бити дио пројекта који постаје дијелом историје. Посебно смо поносни што ће срце Луче бити састављено у нашој лабораторији“, казао је Перовић.
О значају едукације младих на плану роботике и свемирских технологија говорила је Нина Дракулић, која је присутне информисала о недавно одржаном такмичењу из роботике и плановима о сарадњи са земљама региона како би унаприједили конкурентност младих у будућности.
Лучу ће носити Сојузова ракета
Филип Јовићевић, један од иноватора, каже за Спутњик да је Луча програм који Монтенегро Спаце Ресеарцх развија у циљу слања првог црногорског сателита у свемир.
“Програм траје отприлике двије године, а у склопу програма одвијали су се процеси, међу којима и пробни сателит, то јест пилот пројекат, а који се односио на лансирање “паyлоад” методом метеоролошког балона у септембру 2022. године. Лансирање се десило у селу Виш, “паyлоад” опремљен разним сензорима, батеријама, камерама и осталом електроником досегао је висину од 40 хиљада метара (зона стратосфере) након чега се успјешно вратио на земљу. Да бисмо сачували батерије јер се ради о екстремним условима, температурама које досежу и до минус 80 степени Целзијусових колико је измјерио наш сензор, батерије смо ставили у вунену чарапу и тако несвјесно послали црногорски производ у стратосферу. Цијели пилот пројекат је протекао одлично и подаци које смо покупили значили су нам у припреми сателита Луча”, истиче Јовићевић.
Наш саговорник каже да Лучу планирају да пошаљу са модерног космодрома Восточни који се налази на крајњем истоку Русије.
“Сојузова мисија одвија се на том космодрому, а с обзиром да наш сателит шаљемо ракетом Сојуз која је једна од најпоузданијих ракета на свијету, лансирање ће се највјероватније одвити на космодрому Восточни. Алтернатива је космодром Бајконур у Казахстану. Такође, прикупљали смо понуде из свих крајева свијета и желим да нагласим да је ово што ми радимо најбољи однос цијене и квалитета. Наша мисија ће коштати отприлике 220 хиљада еура, док би, да смо се одлучили на лансирање из Индије, цијена била 350 хиљада еура, а из Сједињених Америчких Држава преко пола милиона еура”, каже Јовићевић за Спутњик.
© Sputnik / Бобан НововићПредстављен пројекат првог црногорског сателита - Луча
Представљен пројекат првог црногорског сателита - Луча
© Sputnik / Бобан Нововић
Он истиче да је свемирска индустрија једина сфера која не трпи последице геополитичких дешавања, а у прилог томе иде да Руси и Американци, упркос разним "земаљским" несугласицама, у свемиру беспрекорно сарађују.
“Заједно су у мисијама на Међународној свемирској станици, док Руска ракета Сојуз и дан данас врши транспорт америчких астронаута”, каже Јовићевић и додаје да је организација Монтенегро Спаце Ресеарцх апсолутно за мир и против сукоба и ратова.
Јовићевић истиче да ће се сателит Луча у орбити задржати отприлике три године.
Информације са Луче за науку, истраживања....
Јовићевић објашњава да је сателит, као сто је поменуо и на званичној презентацији, едукативно-истраживачког карактера, што значи да ће параметри које буде прикупљао бити доступни за анализу и мониторинг образовним установама, институцијама, као и људима из његове фирме.
“Информације са сателита могу да се продају, али ми се нисмо одлучили на тај корак већ ћемо их уступити свима који буду хтјели да их имају. Вриједност Луче се огледа у другим вриједностима, а то је понос државе и доказ да без обзира на разне недостатке, а има их поприлично, у науци можемо да парирамо развијеним земљама. Луча је референца свим нашим научницима и свима ће служити за понос”, саопштава Јовићевић за Спутњик.