https://sputnikportal.rs/20230607/naucnici-razvili-samozarastajucu-sinteticku-kozu-koja-bi-robote-mogla-uciniti-jos-opasnijima-1156869832.html
Научници развили самозарастајућу синтетичку кожу која би роботе могла учинити још опаснијима
Научници развили самозарастајућу синтетичку кожу која би роботе могла учинити још опаснијима
Sputnik Србија
Амерички научници направили су самозарастајућу синтетичку кожу коју су окарактерисали као најближу ствар футуристичкој синтетичкој кожи из филмске франшизе... 07.06.2023, Sputnik Србија
2023-06-07T13:15+0200
2023-06-07T13:15+0200
2023-06-07T13:15+0200
наука и технологија
наука и технологија
кожа
терминатор
роботи
ратовање
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/110649/95/1106499559_58:0:1224:656_1920x0_80_0_0_89959772e271e0fa02f54877b77efdd2.jpg
Научници са Универзитета Станфорд развили су нову самозарастајућу синтетичку кожу, која би могла имати импликације на развој напредних робота. Кожа, израђена од силикона и полипропилен гликола, показује својства истезања слична људској кожи и може се самопоравнати користећи своја магнетна својстава.Када се загреју, оба полимера се омекшавају и теку, враћајуће се у крути облик док се хладе. Процес самопоравнавања и зарастања догађа се унутар отприлике 24 сата, након што се кожа загреје на око 70 степени Целзијуса.Амерички научници верују да би њихово откриће могло да доведе до стварања меких робота који могу да промене облик и да осете сопствене деформације на захтев, а Дејли мејл пише да би то као резултат могло да трансформише ратовање.Способност коже да се аутоматски преиначи током зарастања, значајан је корак према реплицирању сложености људске коже, која се састоји од вишеструких слојева који се правилно поновно састављају током процеса зарастања. Научници су користили технику наношења слојева сличну оној код људске коже како би развили свој иновативни материјал. Сваки се слој може пројектовати тако да осети термичке, механичке или електричне промене. Њихово истраживање објављено је у часопису Сајенс.Занимљиво поређењеТим са Станфорда упоредио је њихову синтетичку кожу с футуристичком е-кожом, коју је носио лик киборга Арнолда Шварценегера у популарној холивудској франшизи „Терминатор“.Структура коже, састављена од дугих молекуларних ланаца повезаних динамичким водоничним везама, омогућује поновно истезање без кидања, слично латексу. Разлог због којег је тим са Станфорда користио силикон и полипропилен гликол, је због њихових механичких својстава, карактеристика сличних гуми и биокомпатибилности. Додатак магнетних материјала омогућује кожи да се сама састави из засебних делова.Научници предвиђају да би ова самоизлечива кожа могла да се користи у уређајима који се могу опоравити од екстремних оштећења. На пример, замислите уређај који би се могао аутономно реконструисати када би се растргао на комаде.Будући планови укључују стварање што тањих слојева коже и укључивање разних функција. Тренутни прототип фокусиран је на сензор притиска, али би се могли интегрисати додатни слојеви за сензор температуре или напрезања.Научници са Станфорда такође предвиђају апликације и изван роботике, као што су неинвазивни медицински третмани. Замишљају роботе који се могу прогутати у комадима и затим се сами саставити унутар тела. Додатно, технологија би се могла користити за стварање мултисензорних, самоисцељујућих електроничних маски које пружају осећај додира.
https://sputnikportal.rs/20230604/lazna-vest-o-zlocinu-vestacke-inteligencije-potpirila-strah-o-zastrasujucem-scenariju-1156741168.html
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/110649/95/1106499559_203:0:1078:656_1920x0_80_0_0_311544c970770706da56a3e5be3d7c70.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
наука и технологија, кожа, терминатор, роботи, ратовање
наука и технологија, кожа, терминатор, роботи, ратовање
Научници развили самозарастајућу синтетичку кожу која би роботе могла учинити још опаснијима
Амерички научници направили су самозарастајућу синтетичку кожу коју су окарактерисали као најближу ствар футуристичкој синтетичкој кожи из филмске франшизе Терминатор.
Научници са Универзитета Станфорд развили су нову самозарастајућу синтетичку кожу, која би могла имати импликације на развој напредних робота. Кожа, израђена од силикона и полипропилен гликола, показује својства истезања слична људској кожи и може се самопоравнати користећи своја магнетна својстава.
Када се загреју, оба полимера се омекшавају и теку, враћајуће се у крути облик док се хладе. Процес самопоравнавања и зарастања догађа се унутар отприлике 24 сата, након што се кожа загреје на око 70 степени Целзијуса.
Амерички научници верују да би њихово откриће могло да доведе до стварања меких робота који могу да промене облик и да осете сопствене деформације на захтев, а Дејли мејл пише да би то као резултат могло да трансформише ратовање.
Способност коже да се аутоматски преиначи током зарастања, значајан је корак према реплицирању сложености људске коже, која се састоји од вишеструких слојева који се правилно поновно састављају током процеса зарастања. Научници су користили технику наношења слојева сличну оној код људске коже како би развили свој иновативни материјал. Сваки се слој може пројектовати тако да осети термичке, механичке или електричне промене. Њихово истраживање
објављено је у часопису Сајенс.
Тим са Станфорда упоредио је њихову синтетичку кожу с футуристичком е-кожом, коју је носио лик киборга Арнолда Шварценегера у популарној холивудској франшизи „Терминатор“.
Структура коже, састављена од дугих молекуларних ланаца повезаних динамичким водоничним везама, омогућује поновно истезање без кидања, слично латексу. Разлог због којег је тим са Станфорда користио силикон и полипропилен гликол, је због њихових механичких својстава, карактеристика сличних гуми и биокомпатибилности. Додатак магнетних материјала омогућује кожи да се сама састави из засебних делова.
Научници предвиђају да би ова самоизлечива кожа могла да се користи у уређајима који се могу опоравити од екстремних оштећења. На пример, замислите уређај који би се могао аутономно реконструисати када би се растргао на комаде.
Будући планови укључују стварање што тањих слојева коже и укључивање разних функција. Тренутни прототип фокусиран је на сензор притиска, али би се могли интегрисати додатни слојеви за сензор температуре или напрезања.
Научници са Станфорда такође предвиђају апликације и изван роботике, као што су неинвазивни медицински третмани. Замишљају роботе који се могу прогутати у комадима и затим се сами саставити унутар тела. Додатно, технологија би се могла користити за стварање мултисензорних, самоисцељујућих електроничних маски које пружају осећај додира.