Манчестер сити - Sputnik Србија

„Грађани“ коначно покорили Европу – Гвардиолин Сити освојио све!

Фудбалери Манчестер ситија нови су прваци Европе, након што су у финалу у Истанбулу победили Интер голом Родрија у 68. минуту – 1:0 (0:0). Казнена експедиција Пепа Гвардиоле стигла је тако до првог „ушатог пехара“ у историји клуба с Етихада. Сити је комплетирао„хет-трик“, пошто је после Купа Енглеске и Премијер лиге, освојио и Лигу шампиона.
Прво полувреме обележила је изузетно опрезна и досадна игра оба тима, што потврђују само две шансе и то обе за енглески тим који је био апсолутни фаворит.
Не памти се када је била мања квота на победу неког тима у финалу Лиге шампиона. Ипак, то ништа није значило, јер је првих 45 минута неодољиво подсећало на партију шаха између Гвардиоле и Симонеа Инзагија.
То пак не би смело да чуди, с обзиром на огроман улог. Најважнији детаљ првог дела игре била је повреда „уклетог“ Белгијанца Кевина де Брујнеа, који је баш као и 2021. године у финалу против Челсија морао пре времена да напусти терен.
Де Брујнеа је у 36. минуту заменио Фил Фоден.
Мреже су мировале до одласка на полувреме, а енглески представник очекивано је имао више лопту у свом поседу - 61:39.
Наставак сусрета донео је нешто отворенију игру. Али и даље није било превише ризика у игри оба тима. Сити је држао лопту, покушавао, тражио је "пукотину" у одбрани Интера коју би адекватно казнио.
На први, уједно и једини гол у финалу чекало се све до 68. минута када је шпански везиста Родри маестрално шутирао десном ногом и погодио мрежу Онаниног гола.
Кренуо је после тога Интер на све или ништа, запретио је у више наврата, али безуспешно. Најбољу прилику, тачније колосалну прилику пропустио је резервиста Ромелу Лукаку који је у 89. минуту напуцао главом на гол-линији Едерсона у колено.
Искусни нападач тако је заокружио сезону невероватних промашаја, пошто је епитет трагичара понео и на Мундијалу када је против Хрватске промашио три изгледне прилике, а његова Белгија је на крају елиминисана.
Сити је на крају успео да одоле налетима неро-азура на стадиону Ататурк у Истанбулу и постао је нови шампион Европе. Такође, Пепови "грађани" успели су да поново резултат градског ривала Манчсетер јунајтеда, који је 1999. године освојио сва три трофеја.
Манчестер је сада град који има два првака Европе, a Гвардиола је после седам година успео да испуни задатак због којег је и доведен на Етихад стадион.
Текстуални пренос финала Лиге шампиона могли сте да пратите уживо уз Спутњик.
22:55 10.06.2023
95' - КРАЈ МЕЧА - Сити је првак Европе!
Имао је Интер корнер у дубокој судијској надокнади, у казнени је дошао и Онана, али је Едерсон одбранио.
22:54 10.06.2023
94' - Едерсон сигуран
Онана је послао једну дугу лопту са половине терена, што није био проблем за голмана Ситија.
22:53 10.06.2023
93' - Траљав покушај Бареле
Могао је и морао боље Италијан који је покушао са 18 метара. Лопта је отишла поред гола Едерсона.
22:51 10.06.2023
92' - Холанд "пожутео"
Хтео је Норвежанин да "краде" време и за то је добио јавну опомену од Пољака Марчињака.
22:50 10.06.2023
90' - Још пет минута
Толико има наде за Интер, а толико времена дели Манчестер сити од прве титуле првака Европе у историји.
22:48 10.06.2023
88' - Невероватно, замало 1:1!
Каква колосална прилика за Интер у којој се нашао Ромелу Лукаку. Белгијанац није успео са три метра главом да пошаље лопту у мрежу. Погодио је у тело Едерсона.
22:44 10.06.2023
84' - Двострука измена Интера
Мхитарјан је у игри уместо Чалханоглуа, терен је напустио и Дармијан, а ушао је Д'Амброзио.
22:37 10.06.2023
77' - Фоден промашио зицер
Чинило се да ће Манчестер сити дуплирати предност преко Фила Фодена, али је Енглез слабо шутирао из непосредне близине и Онана је зауставио тај покушај.
22:33 10.06.2023
72' - Интер се разгоропадио
Примљени гол није утицао да Интер падне психолошки. Напротив, екипа је почела да игра доста офанзивније, што потврђује и прилика у којој се нашао Ромелу Лукаку.
22:31 10.06.2023
70'' - Велика прилика за Интер
Колосална прилика за Италијане. Ди Марко је пребацио Едерсона, лопта је ударила о пречку. Поново је Ди Марко пробао после одбијене лопте, али је напуцао Лукакуа.
22:28 10.06.2023
68' - ГООООЛ! Сити води!
Родри је рутински, десном ногом, одмереним ударцем затресао мрежу Андреа Онане. Сити води - 1:0!
22:24 10.06.2023
63' - Шанса за Сити
Стоунс се нашао у одличној позицији, после чега је Онана одбранио и Сити је добио корнер.
22:18 10.06.2023
59' - Лаутаро у шанси
Изненадно се Аргентинац нашао у изгледној прилици и запретио је Интеру, али је Едерсон лако зауставио тај покушај.
22:16 10.06.2023
57' - Лукаку на терену
Одлучио је Симоне Инзаги да изведе из игре Едина Џека, на терену је робусни Ромелу Лукаку.
22:15 10.06.2023
55' - Интер прети
Ди Марко је одлично центрирао с леве стране, а Џеко је био "кратак" у петерцу Манчестер ситија.
22:11 10.06.2023
52' - Гундоган на трави
Издржао је Турчин дуел са Дармијаном, да би затим на њега налетео сународних Чалханоглу после чега је Гундоган завршио на трави и пожалио се на повреду.
22:07 10.06.2023
48' - Сити држи лопту
Очекивано, однос лопте у поседу износи 61-39 одсто у корист Манчестер ситија.
22:05 10.06.2023
46' - Настављено финале
Почело је друго полувреме.
21:48 10.06.2023
Полувреме: Сити - Интер 0:0
Интер бољи него што се очекивало, Сити нема решење за одличну поставку Инзагијеве чете. Полувреме обележила повреда и излазак с терена Кевина де Брујнеа.
21:47 10.06.2023
45+1' - "Пројектил" Аканђија
Швајцарац је са готово 20 метара распалио левицом по лопти која је прозујала изнад пречке Интеровог гола.