- Sputnik Србија, 1920
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Силе из дубине: Нова теорија о настанку планина

CC0 / Pixabay / Планине — илустрација
Планине — илустрација - Sputnik Србија, 1920, 12.06.2023
Пратите нас
Велики планински венци најчешће су настали приликом судара тектонских плоча Земље. Међутим, нова научна истраживања спроведена у региону Калабрија, у јужној Италији, сугеришу да би и неке дубље силе унутар Земљиног језгра такође могле да утичу на тај процес.
Научници су анализирали старост и хемијски састав слојева стена да би разоткрили 30 милиона година дугу историју издизања планина у тој области.
Нова студија, објављена у часопису „Nature Geoscience“, показала је да се тај процес одвијао различитим темпом — некада споро, а некада брзо — због чега су настајали равни, високи и стрми сегменти.
„Настанак планина темељни је процес понашања Земље, а студија сугерише да то можда не разумемо толико добро као што смо сматрали“, изјавио је геолог Шон Гален са Универзитета Колорадо.
Научници у новом истраживању износе тезу да конвекцијска ћелија унутар Земљиног језгра, покренута топлотом, доприноси изградњи планина. Та конвекцијска станица узрокује кружење текуће магме у језгру и тако утиче на тектонску активност. Иако се модели коришћени у студији ослањају на претпоставке о подземним процесима, они пружају прихватљиво објашњење, пише „Сајенс алерт“.
Активна геолошка природа италијанске регије и употреба различитих техника, омогућили су научницима да стекну увид у геолошку историју подручја.
Студија доводи у питање конвенционално разумевање настанка планина. Резултати сугеришу да начин на који уобичајено гледамо на процес настанка планина не важи за јужну област Италије.
Како је указао Гален, чини се да тај процес контролишу ствари које се налазе дубоко унутар Земљиног система. Он је напоменуо да такав образац до сада никада није виђен у природи.
„Ово је први пут да мислимо да смо то приметили“, рекао је Гален.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала