00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
60 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
07:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
Специјална операција у Украјини
Све о специјалној војној операцији Русије за демилитаризацију и денацификацију Украјине.

Путин: У току напад украјинских снага из четири правца, без успеха, губици катастрофални

© Sputnik / Михаил Климентьев / Уђи у базу фотографијаПредседник Русије Владимир Путин
Председник Русије Владимир Путин  - Sputnik Србија, 1920, 13.06.2023
Пратите нас
Председник Русије Владимир Путин изјавио је да је у току напад украјинских снага из четири правца. Према његовим речима, Украјинци трпе катастрофалне структурне губитке, док су неповратни губици Русије 10 пута мањи у односу на Кијев који спроводи контраофанзиву.
„Реч је о контраофанзиви великих размера у коју су укључене резерве које су припремљене за то. Она је у току од 4. јуна и траје и даље. Противник није имао успеха ни у једном правцу. Они трпе велике губитке“, рекао је Путин, прецизирајући да су губици Украјине у људству током контраофанзиве „близу катастрофалним“.
Како је прецизирао, Кијев је изгубио 25-30 одсто технике која му је испоручена из иностранства.
"Баш лепо горе оклопна возила 'бредли' и тенкови 'леопард', као што смо и претпостављали", прокоментарисао је он.
Путин је навео да је Кијев током контраофанзиве изгубио 160 тенкова и 360 оклопних возила.
Русија је, пак, током одбијања украјинске контраофанзиве изгубила 54 тенка, али се део њих може поправити, рекао је Путин.
"Специјална војна операција је одговор на наше црвене линије. удари на читав украјински енергетски систем, ликвидација седишта главне обавештајне агенције Украјине - такође је одговор за прелазак преко црвених линија", рекао је он.
Такође је нагласио да нема потребе за увођењем ратног стања у Русији.
Када је реч о могућој ротацији мобилисаних он је рекао да ће у неком тренутку бити потребно постепено враћати кућама људе који учествују у операцији. Регрути неће бити упућивани на подручје СВО, нагласио је он.
Такође је рекао да је велики број људи потписао са војском уговор, заједно са добровољцима 156.000.

"Сада нема потребе за мобилизацијом. Мобилизација зависи од циљева, од онога што желимо, неки предлажу да се ангажује и милион људи", рекао је Путин.

Такође је напоменуо да са украјинске стране ратују пољски плаћеници и да и они трпе велике губитке али да то крију пред својим грађанима.

О понашању Запада

Запад се поноси тиме што пумпа Украјину оружјем и што крши међународне принципе, истакао је он.
„Када говоримо да Запад пумпа Украјину оружјем, то је истина, нико то не крије. Они имају своје геополитичке циљеве у односу на Русију, које никада неће постићи, то треба на крају да схвате. Мислим да ће постепено постајати тога свесни“, рекао је Путин.
Он је истакао да у извесној мери западне земље крше одређене међународне правне акте испоруком оружја у зону сукоба, али једноставно „више воле да то не примећују“.
Истакао је да украјински војно-индустријски комплекс ништа не производи и ускоро ће престати да постоји, пошто се техника за Оружане снаге Украјине довози из иностранства.
„Чиме се боре Оружане снаге Украјине? Да ли (украјински војно-индустријски комплекс) производи ‘леопарде’ или ‘бредлије’? Или чак ловце Ф-16 који још нису ни ушли у службу? Не производе ништа. Украјински војно-индустријски комплекс ускоро ће потпуно престати да постоји. Шта они производе? Муницију им довозе, технику им довозе, оруђа довозе – све довозе. На тај начин не може се дуго живети, неће се издржати“, оценио је председник.
Са друге стране, производња главних типова наоружања у Русији у протеклој години повећана је 2,7 пута, а у најзахтевнијим областима – 10 пута, рекао је Путин.
Нека индустријска предузећа раде у две смене, а многа у три. Практично дан и ноћ, они раде веома ефикасно, објаснио је руски председник.
„А код нас расте и квалитет се повећава, побољшава, карактеристике се побољшавају, домет, прецизност. И да није било специјалне војне операције, вероватно никада не бисмо схватили како да треба да надоградимо нашу одбрамбену индустрију да би наша војска била најбоља на свету, али ми ћемо то учинити“, констатовао је Путин.

Задаци СВО фундаментални

Председник Русије изјавио је да се циљеви и задаци специјалне операције у Украјини мењају у складу са актуелном ситуацијом, али да они у целини имају фундаментални значај.

"Русија постепено и методично врши демилитаризацију Украјине", навео је он у разговору са ратним репортерима и додао да све оно што се сада дешава у Украјини никада неће радовати Русију у којој никада неће бити ничег неонацистичког.

Ако желите да живите у самосталној држави, немојте стварати претње по Русију, поручио је Украјинцима.

О "салонским генералима"

Руска специјална операција открила је „салонске“ генерале који су неефикасни, али су такође из сенке сада изашли други – ефективни и потребни војници, рекао је руски лидер
„Почела је специјална војна операција. Врло брзо смо почели да схватамо да ‘салонски’ генерали, каквих у свим војскама света у мирнодопским условима има више него довољно, они су, благо речено, неефикасни. И, напротив, почели су да се појављују људи који су седели у сенци, нису се ни видели ни чули, али се показало да су веома ефикасни и неопходни“, нагласио је Путин.

Русија желела најбоље односе са суседима и Западом

Путин је нагласио да је Русија после распада СССР била опредељена за најбоље односе да земљама бившег СССР и Западом.
Запад је, међутим, све време покушавао да дестабилизује Русију, рекао је Путин на састанку са ратним репортерима.
Украјина је земља, рекао је он, коју Запад користи за дестабилизацију Русије.
Говорећи о Украјини он јер рекао да Русија није вршила никакав утицај на ту земљу и искрено је тежила нормалним односима.
„Русија није имала никакве везе да догађајима у Донбасу 2014. године“, истакао је руски председник и додао да Русији нису давали никакве шансе да изгради нормалне односе са братским украјинским народом.
„Бивши председник Украјине Виктор Јушченко постао је лидер земље као резултат државног преврата, као резултат трећег круга“, навео је он.
Русија је деценијама хранила Украјину и подржавала њену привреду, истакао је Путин.

У Украјини створили „анти-Русију“

По речима Путина, проблем је у томе што су у Украјини створили „анти-Русију“ и што је та земља покушала да уђе у НАТО.
„Не само да су створили анти-Русију, створили су је као основу свог постојања и почели су да је јачају. У томе је проблем. Као и НАТО“, истакао је руски лидер.
Како је додао, када је Украјина стекла независност у Декларацији о независности Украјине је писало да је та земља неутрална.
„И онда су 2008. године, без икаквих Кримских догађаја, ничега, одједном изјавили да желе у НАТО. А НАТО им је широм отворио врата, саопштивши на самиту у Букурешту да су за Украјину она отворена. Не само да су обманули све редом да се НАТО неће ширити на Исток, него желе наше историјске територије са становништвом које говори руски у НАТО-у. Јесу ли полудели? Потпуно. Они знају да стварају претњу по нас. Не, они циљано делују поред свих наших покушаја да успоставимо нормалне односе“, присетио се Путин.
Он је додао да Русија није планирала ни догађаје на Криму ни специјалну војну операцију – Москва покушава да заврши оружани сукоб који је у току, али је била приморана да то уради на такав начин.
Састанку су присуствовали ратни репортери Семјон Пегов, Александар Слатков, Ирина Куксенкова, Дмитриј Стешин, Андреј Руденко, Максим Долгов, Евгеније Подубни, Александар Коц и други.
Последњи пут Путин је кратко разговарао са ратним репортерима у јуну 2022. године на маргинама Међународног економског форума у Санкт Петербургу.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала