Штета је већ велика: Како тече рат против водене стихије у Краљеву, Чачку, Куршумлији
© Tanjug / НАТАША ЛАЗАРЕВИЋЕкипе ПУК Шумадија раде на санацији путне инфраструктуре оштећене услед јаке кише у крагујевачким насељима Велико Поље, Грољница, Ердеи и Станово. У насељу Палилуле ватрогасци и даље испумпавају воду из дворишта у Улици кнеза Павла Карађорђевића
© Tanjug / НАТАША ЛАЗАРЕВИЋ
Пратите нас
Широм Србије, велике кише изазвале су велике проблеме, између осталих општина и у Краљеву, Чачку и Куршумлији. Бујични потоци и реке изливале су се из својих корита, плавећи куће, помоћне зграде и имања, носећи и оштећујући мостове…
Најпознатији оштећени мост у Србији вероватно је мост на Ибарској магистрали у сели Адрани код Краљева, чиме је заустављен саобраћај на овом важном путу.
Краљево – очекујемо да се ситуација поправи
Према речима градоначелника Краљева Предрага Терзића, уз село Јарчуљак, било и најугроженије. Осим њих, бујичне реке и потоци другог реда излиле су се прошле ноћи и у Конареву, Дракчићима и Врдилу.
„Све екипе водопривредног предузећа „Западна Морава и јавних комуналних предузећа чији је оснивач град Краљево током читаве ноћи, заједно са припадницима цивилне заштите опште намене и мештанима, радиле на постављању џакова и на спречавању да вода уђе у домаћинства. Успели смо да ангажовањем свих спречимо већу материјалну штету, али треба нагласити да су поплаве, које у краљевачком крају трају већ двадесет дана, већ начиниле значајне штете на ораницама у Лађевцима и поготово у Обрви и Тамнику“, напомиње Терзић за Спутњик.
Поред тога, поплаве су захватиле и гружанско-гледићки крај, села Стубле и Раваницу, где је пре две недеље неколико домаћинстава било поплављено – иста домаћинства поплављена су и ноћас, додаје он.
„Имали смо проблема и са изливањем потока и у Матарушкој Бањи, али успали смо да брзом реакцијом ватрогасно-спасилачких јединица, јавних комуналних предузећа и водопривредног предузећа „Западна Морава“, спречимо даље изливање овог водотока другог реда“, каже Терзић.
Ванредна ситуација проглашена је на територији града Краљева, а очекивања су да ће се ситуација поправљати зато што је киша престала да пада, закључује он.
Чачак – очекује се повећање нивоа Западне Мораве
Ниво одбране од поплава у Чачку је највишем степену, каже Милун Тодоровић, градоначелник – постављене су две масивне бране, код спортског центра „Младост“ и код хале кошаркашког клуба „Борац“, док су водотокови Западне Мораве, Чемернице и Каменице у порасту.
„За сада је све стабилно, али очекујемо још доста падавина током ноћи. Све екипе јавно-комуналних предузећа и цивилне заштите, као и сви ми из градске управе смо на терену. Проблеми су у МЗ Кукићи, Премићи, Мршинци и Качулицама. У тим деловима града бујични потоци праве проблеме. Током ноћи смо евакуисали петоро становника, али за сада је стање стабилно“, наводи градоначелник Чачка.
На територији Чачка нико није животно угрожен; два мања моста су оштећена, док се очекује да се ток Западне Мораве још повећа, међутим, како Тодоровић каже, то је далеко од критичне тачке.
Куршумлија – сва села захватиле поплаве
Ванредна ситуација проглашена је и у општини Куршумлија. Према речима председника општине Војимира Чарапића, током целе ноћи и јутра, ситуација је била алармантна. Ниво река се јесте повећао, али много веће проблеме правили су бујични потоци који су у свим селима општине направили велике проблеме, а највише на путној инфраструктури.
„Вода је продирала и у подруме, и у стамбене објекте. Прогласили смо ванредну ситуацију да, не само јавна предузећа, него и други привредни субјекти, ко год има неку машину, може да делује у овим ситуацијама како бисмо и њих могли да ангажујемо. Сви су на терену, радимо и ноћас и јутрос све што је у нашој моћи. Санирамо где може да се санира зато што на многим местима морамо да сачекамо да се вода повуче, да се смањи ниво воде по двориштима да бисмо могли да делујемо“, каже Чарапић.
На целој територији општине пала је обилна киша, па је због одрона био затворен и магистрални пут.
„У многим селима су путеви однети. Теренска возила су могла да пролазе, али обична не. Гредери раде, падавине су стале и надамо се стабилизацији времена и повлачењу воде да бисмо могли да делујемо како треба“, закључује Чарапић.