Боља проходност путева него претходних дана, процењује се штета од поплава
© Tanjug / НАТАША ЛАЗАРЕВИЋЕкипе ПУК Шумадија раде на санацији путне инфраструктуре оштећене услед јаке кише у крагујевачким насељима Велико Поље, Грољница, Ердеи и Станово. У насељу Палилуле ватрогасци и даље испумпавају воду из дворишта у Улици кнеза Павла Карађорђевића
© Tanjug / НАТАША ЛАЗАРЕВИЋ
Пратите нас
Поплаве су створиле проблеме и нанеле велику штету у Србији. Поплављене су куће, пословни простори, оштећени путеви, мостови, у неким местима покренута су клизишта и одрони. Ванредна ситуација је на снази у 56 градова и општина. Евакуисано је више од 300 људи, а екипе Сектора за ванредне ситуације и даље су на критичним тачкама.
Два моста која је однела бујица биће замењена новим – у Адранима за четири месеца, а у Мрчајевцима за годину и по.
Престанак падавина, стагнација и повлачење појединих река у своја корита, али и интервенције путара и свих надлежних служби које су укључене у систем за одбрану од поплава, допринеле су бољој проходности путева, саопштио је јутрос Ауто-мото савез Србије.
И даље треба бити опрезан на деоницама које су претходних дана биле погођене временским неприликама - на снази је препорука да се у тим местима заобиђу локални путеви и да се држи путева првог приоритета.
У Србији се у наредних пет дана очекује топло и сунчано време, али за наредни викенд прогнозиране су нове непогоде.
У Шумадији се санира штета
У Крагујевцу је у поплавама оштећено око сто домаћинстава, а евакуисано 14 особа, међу којима је било и једно дете. Поплава је направила многобројне проблеме и на улицама широм Крагујевца.
Начелник управе за ванредне ситуације у Крагујевцу Зоран Кочовић рекао је да је дошло до оштећења стамбених објеката, пословних објеката, али и до изливања реке Лепенице, због чега је проглашена ванредна ситуација.
„Циљ проглашења ванредне ситуације је да се што пре отклоне последице које су ове обилне падавине и вода нанела грађанима града Крагујевца“, рекао је Кочовић, преноси РТС.
Ванредна ситуација је на снази и у Аранђеловцу, Тополи и Рачи. На целој територији Шумадијског управног округа припадници Сектора за ванредне ситуације су евакуисали и спасили 31 особу са територије града Крагујевца и општине Аранђеловца. Тренутна ситуација у овим општинама је стабилна.
Истакао је да сви грађани са територије града Крагујевца могу да пријаве штету на број телефона 505 800, док са територије Шумадијског управног округа штету пријављују попуњавањем обрасца у локалним самоуправама.