Русија: Пентагон има приступ потенцијалним агенсима биолошког оружја широм света
11:07 19.06.2023 (Освежено: 12:29 19.06.2023)
© AFP 2023 / Paul J. RichardsЧлан јединице америчке војске испред знака Пентагона
© AFP 2023 / Paul J. Richards
Пратите нас
Војно-биолошки пројекти Пентагона који постоје по целом свету омогућавају му да приступа потенцијалним агенсима биолошког оружја, изјавио је на брифингу начелник Снага за радијацијску, хемијску и биолошку заштиту Оружаних снага Русије Игор Кирилов.
Према његовим речима, Научно-истраживачки институт копнених снага САД „Волтер Рид“, има мрежу од четири иностране филијале, од којих је свака опремљена лабораторијама са високим нивоом биоизолације и мрежом територијалних јединица за узорковање и транспорт сојева.
Само једна филијала на Тајланду броји 500 људи, а њени огранци постоје на Непалу, у Камбоџи и на Филипинима, које сарађују са још 12 земаља југоисточне Азије. Поред тога, мрежу филијала у иностранству има и медицински научни центар Ратне морнарице САД. Лабораторије НАМРУ (Naval Medical Research Unit) које су му подређене, раде са патогенима у Северној Африци, на Блиском Истоку и у Јужној Америци.
„Овакав 'разгранати' приступ, који се реализује у целом свету, омогућава америчком војном ресору да приступа епидемиолошки важним верзијама патогена, који су потенцијални агенси биолошког оружја. Ту спадају грознице Марбург и ебола, маларија, грозница долине Рифт“, саопштио је Кирилов.
Он је истакао да материјали добијени током специјалне операције потврђују повезаност института „Волтер Рид“ са Агенцијом Министарства одбране САД за смањења претње ДИТРА и њеним кључним извршиоцем компанијом „Метабиота“.
Поред тога, постоји финансијска и научна документација која сведочи о активности „Метабиота“ у Кенији, Уганди и Јужноафричкој републици. Истовремено, међу наручиоцима са америчке стране, поред Агенције Министарства одбране САД за смањење претње ДИТРА су још и Агенција за националну безбедност (НСА) и Стејт департмент.
„У документима се описују ‘флексибилне’ методе деловања ‘Метабиота’, које омогућавају да се прикрије учешће Владе САД у иностраним пројектима и решавају бирократска питања на рачун ангажовањем локалних чиновника“, истакао је генерал.
Пентагон покушава да створи популације малих животиња које преносе хепатитис Б и ХИВ
Кирилов је скренуо пажњу да Пентагон покушава да добије популације малих животиња, које преносе вирус хумане имунодефицијенције (ХИВ) и хепатитис Б, а да су већ добијене културе комараца, инфициране вирусом хепатитиса Б.
„Рад са преносиоцима обавља се у специјализованим организацијама Министарства одбране на територији САД и у шест иностраних огранака. Ово омогућава да се у лабораторијским условима одржава и инфицира арбовирусима 89 врста комараца и 12 врста крпеља. Истовремено се припремају софтверски производи за прогнозирање ширења векторских инфекција (у односу на грозницу долине Рифта прогноза је утемељена на 47 врста инсеката-преносилаца“, додао је генерал.
Начелник је још нагласио да потапање Херсонске области које је Кијев планирао може да створи жариште грознице Западног Нила коју преносе комарци.
САД планирају да дроновима испоручују инфициране комарце и заражавају непријатељске снаге
Кирилов је објавио да САД планирају да испоручују комарце помоћу дронова, како би заразиле непријатељске војнике.
Према његовим речима, дрон у складу са информацијама, треба да достави контејнер са инсектима у одређено подручје и да их ослободи.
„Приликом уједа, комарци могу да инфицирају војнике опасном инфекцијом, као што је маларија, на пример. У опису патента се наглашава да заражени војник није способан да извршава борбене задатке и да би оваква метода заражавања непријатеља у ратном сукобу дала значајне резултате“, додао је Кирилов.
Вашингтон не контролише приватне лабораторије
Према речима Кирилова, САД практично не контролишу приватне лабораторије које раде са посебно опасним патогенима.
Он је нагласио да се у САД у последњих неколико година „значајно“ повећао број биолабораторија са нивоом изолације „БСЛ-3-плус“ и „БСЛ-4“.
„Већ смо наглашавали да се на територији Америке налази 25 активних и три лабораторије у изградњи, а у наредних неколико година планирано је отварање још 18 биолабораторија БСЛ-4, од којих ће већина бити ван националне јурисдикције“, поручио је Кирилов.
Начелник је објавио и да ће Велика Британија потрошити 1,5 милијарди фунти на биолошка истраживања двоструке намене, подржавајући америчку политику у овој сфери.
Кирилов је закључио да је неприхватљиво висок ризик од хаварија у биолошким лабораторијама САД један од разлога њиховог преношења на територију трећих земаља.
Он је додао да ће Министарство одбране Русије наставити да анализира материјале истраживања независне компаније „Интерсепт“ о инцидентима у америчким лабораторијама са високим степеном заштите.