https://sputnikportal.rs/20230619/ustavni-sud-bih-menja-pravila-izbrisana-odredba-o-odlaganju-sednice-bez-sudija-iz-srpske-1157412698.html
Уставни суд БиХ мења правила: Избрисана одредба о одлагању седнице без судија из Српске
Уставни суд БиХ мења правила: Избрисана одредба о одлагању седнице без судија из Српске
Sputnik Србија
Уставни суд БиХ саопштио је да је избрисао одредбу у Правилу тог суда о одлагању седнице ако не присуствују најмање тројица судија које је изабрао... 19.06.2023, Sputnik Србија
2023-06-19T16:45+0200
2023-06-19T16:45+0200
2023-06-19T16:45+0200
регион
регион
регион – политика
босна и херцеговина (бих)
република српска (рс)
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/99/29/992942_0:0:3784:2129_1920x0_80_0_0_abb8bb2f860a458d43c5e25af9fad67e.jpg
Одлуком о измени Правила Уставног суда БиХ брисана је одредба члана 39 тих правила која гласи:„Седница Уставног суда у пленарном сазиву којој не присуствују најмање тројица судија које је изабрао Представнички дом Парламента ФБиХ и најмање један судија којег је изабрала Народна скупштина Републике Српске се одлаже с тим да ће се, у случају понављања исте ситуације без оправданих разлога, наредна седница одржати“.У саопштењу Уставног суда БиХ након ванредне седнице наведено је да „нико други, нити један законодавни или извршни орган, нема уставну надлежност да ‘повуче’ судију који је изабран у Уставни суд БиХ“ и да је једини начин на који може да престане функција судији у Уставном суду онај који прописује Устав БиХ.Према Уставу БиХ, кворум у Уставном суду чини већина свих чланова Суда, дакле пет судија без обзира на то које их је надлежно тело изабрало, а и одлуке се доносе већином гласова свих чланова Суда (пет судија), наводи се у саопштењу.„Одредбе Устава БиХ не познају могућност да Уставни суд буде у блокади, односно да не може доносити одлуке из своје надлежности“, оценили су из Уставног суда и додали да се „таква могућност не може прописати ни било којим другим правним актом ниже правне снаге од Устава БиХ“.У вези с тим, из Уставног суда истакли су да Устав БиХ прописује састав и начин избора судија у Уставни суд БиХ.Уставни суд подсећа Представнички дом Парламента Федерације БиХ и Народну скупштину Републике Српске да већ десет, односно седам месеци, нису извршили своју уставноправну обавезу и изабрали судије који тренутно недостају у Уставном суду, чиме отежавају његов рад.На ванредној седници Уставног суда БиХ изражена је безрезервне подршка потпредседнику овог суда БиХ Златку Кнежевићу.Народна скупштина Републике Српске усвојила је 26. априла закључак којим позива судије Уставног суда БиХ из реда српског народа да поднесу оставке, подсећа портал РТРС.Разлог за доношење оваквог закључка је антидејтонско и антиуставно деловање Уставног суда БиХ, које је кулминирало одлукама о државној имовини.Судија Уставног суда БиХ из Српске Златко Кнежевић обавестио је потом председника Народне скупштине Српске Ненада Стевандића да ће поднети захтев за одлазак у превремену пензију. Тиме ће Уставни суд БиХ остати без судије из Српске.
босна и херцеговина (бих)
република српска (рс)
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/99/29/992942_515:0:3784:2452_1920x0_80_0_0_c4753aa7ccc57f9667b1e687e2f3d3ad.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
регион, регион – политика, босна и херцеговина (бих), република српска (рс)
регион, регион – политика, босна и херцеговина (бих), република српска (рс)
Уставни суд БиХ мења правила: Избрисана одредба о одлагању седнице без судија из Српске
Уставни суд БиХ саопштио је да је избрисао одредбу у Правилу тог суда о одлагању седнице ако не присуствују најмање тројица судија које је изабрао Представнички дом Парламента Федерације БиХ и најмање један судија којег је изабрала Народна скупштина Републике Српске.
Одлуком о измени Правила Уставног суда БиХ брисана је одредба члана 39 тих правила која гласи:
„Седница Уставног суда у пленарном сазиву којој не присуствују најмање тројица судија које је изабрао Представнички дом Парламента ФБиХ и најмање један судија којег је изабрала Народна скупштина Републике Српске се одлаже с тим да ће се, у случају понављања исте ситуације без оправданих разлога, наредна седница одржати“.
У саопштењу Уставног суда БиХ након ванредне седнице наведено је да „нико други, нити један законодавни или извршни орган, нема уставну надлежност да ‘повуче’ судију који је изабран у Уставни суд БиХ“ и да је једини начин на који може да престане функција судији у Уставном суду онај који прописује Устав БиХ.
Према Уставу БиХ, кворум у Уставном суду чини већина свих чланова Суда, дакле пет судија без обзира на то које их је надлежно тело изабрало, а и одлуке се доносе већином гласова свих чланова Суда (пет судија), наводи се у саопштењу.
„Одредбе Устава БиХ не познају могућност да Уставни суд буде у блокади, односно да не може доносити одлуке из своје надлежности“, оценили су из Уставног суда и додали да се „таква могућност не може прописати ни било којим другим правним актом ниже правне снаге од Устава БиХ“.
У вези с тим, из Уставног суда истакли су да Устав БиХ прописује састав и начин избора судија у Уставни суд БиХ.
Уставни суд подсећа Представнички дом Парламента Федерације БиХ и Народну скупштину Републике Српске да већ десет, односно седам месеци, нису извршили своју уставноправну обавезу и изабрали судије који тренутно недостају у Уставном суду, чиме отежавају његов рад.
На ванредној седници Уставног суда БиХ изражена је безрезервне подршка потпредседнику овог суда БиХ Златку Кнежевићу.
Народна скупштина Републике Српске усвојила је 26. априла закључак којим позива судије Уставног суда БиХ из реда српског народа да поднесу оставке,
подсећа портал РТРС.
Разлог за доношење оваквог закључка је антидејтонско и антиуставно деловање Уставног суда БиХ, које је кулминирало одлукама о државној имовини.
Судија Уставног суда БиХ из Српске Златко Кнежевић обавестио је потом председника Народне скупштине Српске Ненада Стевандића да ће поднети захтев за одлазак у превремену пензију. Тиме ће Уставни суд БиХ остати без судије из Српске.