Манастир Високи Дечани: Кампања дискриминације Срба на Косову и Метохији мора да се оконча
© Sputnik / Петар ВујанићМанастир Високи Дечани је задужбина краља Стефана III Дечанског и цара Душана. Градња је завршена 1335. године, а фреске су завршене око 1350. године. Манастир је посвећен Христу Пантократору и Вазнесењу Господњем - Спасовдану.
© Sputnik / Петар Вујанић
Пратите нас
Манастир Високи Дечани оценио је да тренутна ескалирајућа кампања дискриминације Срба на Косову и Метохији од стране Приштине представља озбиљан изазов за регионални мир и да се мора окончати.
Манастир је, поводом изјаве америчког амбасадора Џефрија Ховенијера на прослави Дана независности САД у Приштини, да су се „очеви оснивачи борили да сви буду једнаки и да имају право на живот и слободу“, изразио наду да ће једног дана сви грађани на Косову, без обзира на етничку припадност и вероисповест, уживати слободу коју заслужују.
In his inspiring speech at the US #IndependenceDay celebration in Pristina yesterday evening Ambassador Hovenier said: “247 years ago, our Founding Fathers pledged their 'lives,' their 'fortunes,' and their 'sacred honor,' to truths they affirmed to be 'self-evident:' that 'all… pic.twitter.com/S7NLrtThCP
— Dečani Monastery (@DecaniMonastery) July 7, 2023
Из манастира Високи Дечани је поручено да мора да се оконча и пракса непоштовања имовинских права Српске православне цркве, као и стална клеветничка реторика испуњена бесмисленим оптужбама.
„Ове дискриминаторске радње не доприносе владавини права, већ подстичу верску нетолеранцију и потенцијал за поновно насиље слично ономе што је наша Црква претрпела у годинама након оружаног сукоба 1999. године, нажалост, упркос међународном присуству“, истиче се у објави манастира.
Како се додаје, представници СПЦ на КиМ придружили су се прослави Дана независности како би показали захвалност за континуирану подршку америчке амбасаде правима СПЦ.
„Верујемо да је важно за Косово и све његове грађане да се обезбеди идентитет, слобода и достојанство свих верских заједница, баш као што је то учињено у САД, где Српска православна црква мирно напредује и поштује се више од 100 година“, стоји у објави.