Куће богаташа нестају у провалији - нико не зна зашто, ништа не може да се учини /видео/
© AP Photo / Ted SoquiКлизиште у Ролинг Хилсу
© AP Photo / Ted Soqui
Пратите нас
Узрок клизишта који је уништио десетине домова у Калифорнији и даље није познат, а многе куће и даље клизе у провалију и ништа не може да се учини да би се катастрофа зауставила.
Три дана након што је клизиште уништило десетине кућа у јужној Калифорнији, узрок несреће и даље није јасан. Велики број кућа, међутим и даље наставља да клизи према кањону, а у међувремену је евакуисано 16 људи.
Видео који су снимили лосанђелески ватрогасци и објавили га на Твитеру, показује велику штету која је настала у насељу Ролинг Хилс Истејт у којем живи око осам хиљада људи, а налази се 30 километара јужно од Лос Анђелеса. Прилази погођеним кућама у потпуности су одвојени од пута, а урушили су се и бројни кровови и гараже.
HOMES THREATENED by sliding hillside | FS106 | Pear Tree Ln #RollingHillsEstates | #LACoFD units were on scene monitoring situation. 12 homes evacuated. pic.twitter.com/ruXIhKD82m
— L.A. County Fire Department (@LACoFDPIO) July 9, 2023
Надзорник Џенис Хан, која води бригу о поменутом насељу, описала је штету као „невероватну“.
„Колико су ми рекли, не може се учинити ништа како би се ово зауставило“, изјавила је она за „Ел-Еј Тајмс“ и додала: „Сада можемо само да чекамо и гледамо како се куће руше“.
Локални проценитељ обећао је да ће поново одређивати вредност уништених некретнина како би власницима, евентуално, био смањен порез.
© AP Photo / Richard VogelКлизиште у Ролинг Хилсу
Клизиште у Ролинг Хилсу
© AP Photo / Richard Vogel
Градско веће Ролинг Хилса планира да прогласи ванредно стање. Насеље јеосновано 1957. године са жељом да се у том брдовитом крају задржи рурални атмосфера, пише на званичној веб страници градића. Данас у њему углавном живе белци и становници азијског порекла, а домаћинства имају просечна примања од око 160.000 долара годишње.
Тло испод насеља геолози прате већ 50 година, с обзиром да се седимент на којем леже темељи погођених кућа временом слегнуо, наборао и помакао.
© AP Photo / Ted SoquiСтручњаци кажу да ништа не може да се учини
Стручњаци кажу да ништа не може да се учини
© AP Photo / Ted Soqui
„Замислите да изрежете удубљење у торти од трешања: сва глазура ће пасти у ту рупу и то је оно што се овде дешава“, изјавио је Колин Робинс, професор науке о природној средини колеџа Клермонт Мекена. „Без обзира да ли су клизишта покренуле кише или је једноставно пређена тачка на коју нема повратка, са геолошке тачке гледишта било је само питање времена кад ће се ово догодити“, закључио је он.
Неки званичници спекулишу да су клизиште покренуле обилне кише које су погодиле то подручје прошле и почетком ове године. Тачан разлог неће бити познат све док геолози не испитају тло које се одронило.
© AP Photo / Richard VogelАпокалиптичан призор из насеља
Апокалиптичан призор из насеља
© AP Photo / Richard Vogel
Насеље Ролинг Хилс налази се на полуострву Палос Вердес у Тихом океану и познато је по својим луксузним имањима и винаријама. Ово је подручје познато и по својој рањивости на клизишта и меканом седименту. Године 1956. клизиште је уништило 140 домова у подручју Португезе Бенд у граду Ранчо Палос Вердес, такође на полуострву, а тло се тамо и даље помера, пренео је Гардијан.