https://sputnikportal.rs/20230712/milanovic-srbija-dobrodosla-u-eu-ukrajini-obecano-clanstvo-u-nato-ali-uz-50000-uslova-1158423922.html
Милановић: Србија добродошла у ЕУ, Украјини обећано чланство у НАТО, али уз 50.000 услова
Милановић: Србија добродошла у ЕУ, Украјини обећано чланство у НАТО, али уз 50.000 услова
Sputnik Србија
Председник Хрватске Зоран Милановић, који присуствује НАТО Самиту у Вилњусу, изјавио је да је Србија, што се њега тиче, добродошла у Европску унију. 12.07.2023, Sputnik Србија
2023-07-12T10:41+0200
2023-07-12T10:41+0200
2023-07-12T10:44+0200
регион
регион
регион – политика
хрватска
србија
србија – политика
зоран милановић
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/images/sharing/article/srb/1158423922.jpg?1689151453
„Срби морају да одлуче где су, што се мене тиче, добродошли су, али морају да одлуче где су“, рекао је Милановић у изјави новинарима након првог дана самита.Примећујући многе контрадикторности, Милановић је рекао да је на самиту говорио о ситуацији на Косову и Метохији о, како је навео, нападу на Кфор и потреби да се призна „косовска независност“.„Позивамо Украјину у чланство у НАТО, а међу нама има још оних који не желе да признају постојање Косова“, навео је Милановић.Каже да је говорио и о ситуацији у Босни и Херцеговини коју је, појашњава оценио бољом него што је била, али незадовољавајућом.„То нас се све тиче, то је део сигурносног окружења у којем Алијанса делује“, рекао хрватски председник.Говорећи о још неким контрадикторностима када је реч о приступању неких земаља ЕУ, Милановић је рекао:Упитао је шта те земље раде у НАТО, ако не испуњавају неке друге вредности.Он је негирао да Хрватску на самиту представљају две делегације и истакао да су у Виљнусу битни једино шефови делегација, јер они једини говоре, преноси Танјуг.О одлучивању на НАТО самиту, Милановић је рекао да се одлуке доносе без знања Хрватске и да то, како је казао, јавност мора да зна због могућих последица.Додао је да то није критика упућена НАТО, али да, како каже, у временима као што је данашње, а које је „грозно и опасно и неке ствари не желимо да видимо, то наши људи морају да знају“.Рекао је и да „ЕУ пати од страховитог мањка демократичности“ и као пример навео премијера Мађарске Орбана.„Орбан ће говорити из перспективе мађарског премијера. Неком се не свиђа, али он брани своје интересе, а интереси су Мађари у Украјини који се масовно мобилизују“, навео је Милановић.Што се тиче Украјине и НАТО, рекао је да је Украјини обећано чланство у НАТО-у „уз 50.000 услова“.„То је једно обећање уз 50.000 услова, што сигурно неће задовољити Украјинце, али то је таква одлука, ми ту не можемо ништа да променимо“, рекао је Милановић и додао да су се чланице Алијансе сложиле да је будућност Украјине у савезу, али да Кијеву није уручена позивница нити је дат временски рок за њено приступање НАТО.
https://sputnikportal.rs/20230712/mediji-izjave-zelenskog-razbesnele-clanove-americke-delegacije-na-samitu-nato-1158415730.html
хрватска
србија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
регион, регион – политика, хрватска, србија, србија – политика, зоран милановић
регион, регион – политика, хрватска, србија, србија – политика, зоран милановић
Милановић: Србија добродошла у ЕУ, Украјини обећано чланство у НАТО, али уз 50.000 услова
10:41 12.07.2023 (Освежено: 10:44 12.07.2023) Председник Хрватске Зоран Милановић, који присуствује НАТО Самиту у Вилњусу, изјавио је да је Србија, што се њега тиче, добродошла у Европску унију.
„Срби морају да одлуче где су, што се мене тиче, добродошли су, али морају да одлуче где су“, рекао је Милановић у изјави новинарима након првог дана самита.
Примећујући многе контрадикторности, Милановић је рекао да је на самиту говорио о ситуацији на Косову и Метохији о, како је навео, нападу на Кфор и потреби да се призна „косовска независност“.
„Позивамо Украјину у чланство у НАТО, а међу нама има још оних који не желе да признају постојање Косова“, навео је Милановић.
Каже да је говорио и о ситуацији у Босни и Херцеговини коју је, појашњава оценио бољом него што је била, али незадовољавајућом.
„То нас се све тиче, то је део сигурносног окружења у којем Алијанса делује“, рекао хрватски председник.
Говорећи о још неким контрадикторностима када је реч о приступању неких земаља ЕУ, Милановић је рекао:
„С друге стране, с нама у НАТО-у равноправно седе челници Албаније, Северне Македоније и Црне Горе који су већ годинама добро дошли у најдемократскији и најделикатнији војни савез на свету, а у преговорима за ЕУ се држе негде тамо... нигде. То је чак дискриминација, то је једно неодрживо противречје“, рекао је шеф хрватске државе.
Упитао је шта те земље раде у НАТО, ако не испуњавају неке друге вредности.
Он је негирао да Хрватску на самиту представљају две делегације и истакао да су у Виљнусу битни једино шефови делегација, јер они једини говоре, преноси Танјуг.
О одлучивању на НАТО самиту, Милановић је рекао да се одлуке доносе без знања Хрватске и да то, како је казао, јавност мора да зна због могућих последица.
„Овде се доносе одлуке које имају страховито дубоко, тектонско значење и Хрватска у томе учествује. Нико од нас, па ни ја, ни Пленковић, ни министар нисмо учествовали у оним битним стварима о којима сазнајемо у последњем тренутку“, рекао је Милановић.
Додао је да то није критика упућена НАТО, али да, како каже, у временима као што је данашње, а које је „грозно и опасно и неке ствари не желимо да видимо, то наши људи морају да знају“.
Рекао је и да „ЕУ пати од страховитог мањка демократичности“ и као пример навео премијера Мађарске Орбана.
„Орбан ће говорити из перспективе мађарског премијера. Неком се не свиђа, али он брани своје интересе, а интереси су Мађари у Украјини који се масовно мобилизују“, навео је Милановић.
Што се тиче Украјине и НАТО, рекао је да је Украјини обећано чланство у НАТО-у „уз 50.000 услова“.
„То је једно обећање уз 50.000 услова, што сигурно неће задовољити Украјинце, али то је таква одлука, ми ту не можемо ништа да променимо“, рекао је Милановић и додао да су се чланице Алијансе сложиле да је будућност Украјине у савезу, али да Кијеву није уручена позивница нити је дат временски рок за њено приступање НАТО.