Рађање звезда овековечено спектакуларним снимком из свемира /фото/
© AP Photo / Space Telescope Science Institute Office of Public OutreachРођење звезде снимљено телескопом "Џејмс Веб"
© AP Photo / Space Telescope Science Institute Office of Public Outreach
Пратите нас
Научници су данас објавили фотографију која приказује Земљи најближе подручје стварања звезда - Rho Ophiuchi, отприлике њих 50, младих, а све су сличне масе Сунцу или мање.
Најтамнија подручја су најгушћа, где густа прашина у чаурама још ствара протозвезде. Огромни биполарни млазови молекуларног водоника, представљени црвеном бојом, доминирају сликом, појављујући се водоравно у горњој трећини и стрмо на десној страни.
Оне се догађају када звезда први пут пробије свој натални омотач космичке прашине, избацујући пар супротних млазница у свемир попут новорођенчета које прво испружи руке у свет. Насупрот томе, звезда С1 је исклесала ужарену пећину од прашине у доњој половини слике. То је једина звезда на слици која је знатно масивнија од Сунца.
La #NASA celebra el primer aniversario del James Webb con esta bella imagen 🔭💫✨
— GM Noticias (@gm_noticias) July 12, 2023
El telescopio más poderoso jamás enviado compartió su primer conjunto de imágenes el 12 de julio de 2022.
Y esto es solo el comienzo... https://t.co/i4OPz2Ibgb
Фотографију је направио свемирски телескоп „Џејмс Веб“ поводом свог првог рођендана. Она омогућује да сведочимо врло кратком раздобљу у звезданом животном циклусу с новом јасноћом.
И наше Сунце је прошло фазу попут ове, давно, а сада имамо технологију да видимо почетак приче туђе звезде, рекао је Клаус Понтопидан, који је радио као научник на пројекту „Џејмс Веб“ на Научном институту за свемирски телескоп у Балтимору у САД, у периоду пре лансирања и током прве године рада телескопа.
А за следећу годину, научници најављују амбициозније циљеве, пренео је „Зимо“.