https://sputnikportal.rs/20230727/stejt-department-investiciona-klima-u-srbiji-umereno-poboljsana-poslednjih-godina-1159190485.html
Стејт департмент: Инвестициона клима у Србији умерено побољшана последњих година
Стејт департмент: Инвестициона клима у Србији умерено побољшана последњих година
Sputnik Србија
Подстакнута макроекономским реформама, финансијском стабилношћу и фискалном дисциплином, инвестициона клима у Србији умерено је побољшана последњих година, а... 27.07.2023, Sputnik Србија
2023-07-27T21:26+0200
2023-07-27T21:26+0200
2023-07-27T21:26+0200
економија
србија
србија – економија
економија
стејт департмент
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/111259/20/1112592084_0:266:5100:3135_1920x0_80_0_0_fd7a2f73097e825ce1090fe37f3a5c9a.jpg
У извештају о пословној клими казује се да је Србија свој 30-месечни инструмент за координацију политике заменила новим двогодишњим стенд-бај аранжманом са Међународним монетарним фондом у децембру 2022. године, који обезбеђује директну помоћ српском буџету за покривање високих трошкова увоза енергије.Наводи се да стенд-бај аранжман „умирује издаваоце државних обвезница“, као и да ће Србија вероватно имати користи добијањем повољнијих стопа него што би иначе.Када је реч о инвеститорима из САД, у извештају се додаје да амерички инвеститори генерално имају једнаке услове и да могу да искористе предности различитих програма дизајнираних да привуку директне стране инвестиције.Напомиње се да амбасада САД у Београду често помаже инвеститорима када се појаве проблеми, а да српски лидери реагују на проблеме улагања и подсећа да су САД и Србија 2021. године потписале Споразум о подстицању инвестиција који је омогућио гарантну шему за кредитирање банака малим и средњим предузећима.Додаје се да је Влада Србије препознала економски раст и отварање нових радних места као главне приоритете и донела значајне реформе у Закон о раду у вези са издавањем грађевинских дозвола, инспекција, јавних набавки и приватизација.Истиче се да су те реформе помогле у побољшању пословног окружења.„Ако влада испуни обећане реформе током процеса приступања ЕУ, пословне могућности би требало да наставе да расту. Сектори који имају користи укључују пољопривреду и пољопривредну прераду, управљање чврстим отпадом, канализацију, заштиту животне средине, информационе и комуникационе технологије, обновљиву енергију, здравствену заштиту, рударство и производњу“, наводи се у извештају.Стејт департмент је објавио и извештај о пословној клими на тзв. Косову, у којем се наводи да су спор са Београдом и корупција главне препреке за привлачење инвестиција.Истичу се и бројна структурна питања која ограничавају потенцијал тзв. Косова да привуче додатне стране директне инвестиције, међу којима су ограничена регионална и глобална економску интеграција, политичко мешање у привреду и правосуђе, непоуздано снабдевање енергијом, корупција и слаба владавина права, укључујући недостатак спровођења уговора.Указује се да се способност приштинских власти да одрже раст значајно ослања на међународну финансијску подршку.„Текући спор Косова са Србијом и недостатак формалног признања од стране многих земаља и међународних организација, укључујући Уједињене нације, такође омета улагања и ствара препреке за пословање“, наводи се у извештају за ову годину.Наводи се да неке инвеститоре, међутим, привлаче млада популација тзв. Косова, ниски трошкови рада, близина тржишту ЕУ и природни ресурси.
србија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/111259/20/1112592084_284:0:4817:3400_1920x0_80_0_0_fa405236a8af69c2a0086b8eee620085.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија, србија – економија, економија, стејт департмент
србија, србија – економија, економија, стејт департмент
Стејт департмент: Инвестициона клима у Србији умерено побољшана последњих година
Подстакнута макроекономским реформама, финансијском стабилношћу и фискалном дисциплином, инвестициона клима у Србији умерено је побољшана последњих година, а амерички инвеститори генерално позитивно гледају на пословање у Србији, наводи се у извештају Стејт департмента.
У
извештају о пословној клими казује се да је Србија свој 30-месечни инструмент за координацију политике заменила новим двогодишњим стенд-бај аранжманом са Међународним монетарним фондом у децембру 2022. године, који обезбеђује директну помоћ српском буџету за покривање високих трошкова увоза енергије.
Наводи се да стенд-бај аранжман „умирује издаваоце државних обвезница“, као и да ће Србија вероватно имати користи добијањем повољнијих стопа него што би иначе.
Када је реч о инвеститорима из САД, у извештају се додаје да амерички инвеститори генерално имају једнаке услове и да могу да искористе предности различитих програма дизајнираних да привуку директне стране инвестиције.
Напомиње се да амбасада САД у Београду често помаже инвеститорима када се појаве проблеми, а да српски лидери реагују на проблеме улагања и подсећа да су САД и Србија 2021. године потписале Споразум о подстицању инвестиција који је омогућио гарантну шему за кредитирање банака малим и средњим предузећима.
Додаје се да је Влада Србије препознала економски раст и отварање нових радних места као главне приоритете и донела значајне реформе у Закон о раду у вези са издавањем грађевинских дозвола, инспекција, јавних набавки и приватизација.
Истиче се да су те реформе помогле у побољшању пословног окружења.
„Ако влада испуни обећане реформе током процеса приступања ЕУ, пословне могућности би требало да наставе да расту. Сектори који имају користи укључују пољопривреду и пољопривредну прераду, управљање чврстим отпадом, канализацију, заштиту животне средине, информационе и комуникационе технологије, обновљиву енергију, здравствену заштиту, рударство и производњу“, наводи се у извештају.
Стејт департмент је
објавио и извештај о пословној клими на тзв.
Косову, у којем се наводи да су
спор са Београдом и корупција главне препреке за привлачење инвестиција.
Истичу се и бројна структурна питања која ограничавају потенцијал тзв. Косова да привуче додатне стране директне инвестиције, међу којима су ограничена регионална и глобална економску интеграција, политичко мешање у привреду и правосуђе, непоуздано снабдевање енергијом, корупција и слаба владавина права, укључујући недостатак спровођења уговора.
Указује се да се способност приштинских власти да одрже раст значајно ослања на међународну финансијску подршку.
„Текући спор Косова са Србијом и недостатак формалног признања од стране многих земаља и међународних организација, укључујући Уједињене нације, такође омета улагања и ствара препреке за пословање“, наводи се у извештају за ову годину.
Наводи се да неке инвеститоре, међутим, привлаче млада популација тзв. Косова, ниски трошкови рада, близина тржишту ЕУ и природни ресурси.