https://sputnikportal.rs/20230802/momirovic-cilj-zabrane-uvoza-srpske-robe-proterivanje-srba-sa-kim-1159439239.html
Момировић: Циљ забране увоза српске робе протеривање Срба са КиМ
Момировић: Циљ забране увоза српске робе протеривање Срба са КиМ
Sputnik Србија
Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић изјавио је данас да је циљ забране доласка робе из централне Србије на КиМ, коју је увела Приштина... 02.08.2023, Sputnik Србија
2023-08-02T21:29+0200
2023-08-02T21:29+0200
2023-08-02T21:29+0200
србија
србија – политика
томислав момировић
косово и метохија (ким)
аљбин курти
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/05/18/1137653335_0:0:2648:1491_1920x0_80_0_0_025cf0d07d29b9a9955ec4b3b6b25b46.jpg
У изјави за Танјуг, Момировић је позвао међународну заједницу, пре свега САД и ЕУ да реагују, и поручио да Влада Србије неће дозволити да српски народ на КиМ буде угрожен, али да је њен циљ да очува мир."Имамо две стране проблема. Прва је хуманитарна, јер је очигледно да је основни, а вероватно и једини циљ премијера приштинских привремених институција Аљбина Куртија да протера српски народ и угаси постојање наше цркве и језика на КиМ. Притисак се односи на то да им се онемогуће лекови и роба, основне животне намирнице. Други аспект је да уништавају наше тржишне шансе за наше производе јужно од реке Ибар", рекао је Момировић.Истакао је да је то потпуно неприхватљиво и да је више пута писао ЕУ, али да је изненађен колико мало ефекта има ауторитет ЕУ на КиМ.Додао је да та ситуација мора да се заустави, јер је, како каже, Аљбин Курти опасан."Он прави хаос на југоистоку Европе у условима када ми имамо хаос на истоку Европе, рат две највеће државе. Имамо сталну претњу сукобом у нашој јужној покрајини, на сред Балкана. Као влада нећемо дозволити да наш народ буде угрожен, али наш циљ је да очувамо мир", истакао је Момировић.Докле ће ситуација бити таква, каже, највише зависи од САД и ЕУ."По Резолуцији 1244, они су одговорни за управљање КиМ, не привремене институције. Командант КФОР има врховну власт на Косову. Они морају да зауставе протеривање нашег народа и успоставе нормалну тржишну утакмицу, не само за производе из централне Србије, него за све", сматра Момировић.Како је рекао, прави одговор би био да се нешто деси на терену и да Срби и Албанци почну поново да послују, јер је тако било и када је био рат, економија нас је повезивала.Министар наводи да нису угрожене само српске већ и међународне компаније."Ради се о перспективи. Ако су то легитимни акти који немају осуду, шта је следеће, каква је будућност? Привреда не воли нестабилност и непредвидивост. Ми морамо њима да понудимо предвидиве услове како би инвестирали. То је оно што нам је потребно и што свима нудимо, нове фабрике, нове путеве, перспективу, раст плата. Молимо све да се окрену ка томе, а не причама из прошлости", закључио је Момировић.
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/05/18/1137653335_99:0:2451:1764_1920x0_80_0_0_c20a27445594b1f4b98d98b6d0161a85.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија – политика, томислав момировић, косово и метохија (ким), аљбин курти
србија – политика, томислав момировић, косово и метохија (ким), аљбин курти
Момировић: Циљ забране увоза српске робе протеривање Срба са КиМ
Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић изјавио је данас да је циљ забране доласка робе из централне Србије на КиМ, коју је увела Приштина, протеривање Срба са својих вековних огњишта на КиМ и онемогућивање да се српска роба продаје у јужној Покрајини.
У изјави за Танјуг, Момировић је позвао међународну заједницу, пре свега САД и ЕУ да реагују, и поручио да Влада Србије неће дозволити да српски народ на КиМ буде угрожен, али да је њен циљ да очува мир.
"Имамо две стране проблема. Прва је хуманитарна, јер је очигледно да је основни, а вероватно и једини циљ премијера приштинских привремених институција Аљбина Куртија да протера српски народ и угаси постојање наше цркве и језика на КиМ. Притисак се односи на то да им се онемогуће лекови и роба, основне животне намирнице. Други аспект је да уништавају наше тржишне шансе за наше производе јужно од реке Ибар", рекао је Момировић.
Истакао је да је то потпуно неприхватљиво и да је више пута писао ЕУ, али да је изненађен колико мало ефекта има ауторитет ЕУ на КиМ.
"Комесар (за проширење Оливер) Верхељи је јасно изнео свој став, рекао је да је то став Европске комисије, они се не слажу са тиме, осуђују, али ми немамо никакве ефекте тога на терену, немамо никакву реакцију. Да ли је могуће да је њихов ауторитет толико мали?", запитао је министар.
Додао је да та ситуација мора да се заустави, јер је, како каже, Аљбин Курти опасан.
"Он прави хаос на југоистоку Европе у условима када ми имамо хаос на истоку Европе, рат две највеће државе. Имамо сталну претњу сукобом у нашој јужној покрајини, на сред Балкана. Као влада нећемо дозволити да наш народ буде угрожен, али наш циљ је да очувамо мир", истакао је Момировић.
Докле ће ситуација бити таква, каже, највише зависи од САД и ЕУ.
"По Резолуцији 1244, они су одговорни за управљање КиМ, не привремене институције. Командант КФОР има врховну власт на Косову. Они морају да зауставе протеривање нашег народа и успоставе нормалну тржишну утакмицу, не само за производе из централне Србије, него за све", сматра Момировић.
Како је рекао, прави одговор би био да се нешто деси на терену и да Срби и Албанци почну поново да послују, јер је тако било и када је био рат, економија нас је повезивала.
Министар наводи да нису угрожене само српске већ и међународне компаније.
"Ради се о перспективи. Ако су то легитимни акти који немају осуду, шта је следеће, каква је будућност? Привреда не воли нестабилност и непредвидивост. Ми морамо њима да понудимо предвидиве услове како би инвестирали. То је оно што нам је потребно и што свима нудимо, нове фабрике, нове путеве, перспективу, раст плата. Молимо све да се окрену ка томе, а не причама из прошлости", закључио је Момировић.