Мундобаскет 2023
Светско првенство у кошарци 2023. одржава се од 25. августа до 10. септембра на Филипинима, у Јапану и Индонезији. Сва дешавања са Мундобаскета пратите уз Спутњик спорт.

Муке за Италијане, рафална паљба Летонаца и четири рутинске победе

© Фото : ФИБАИталија и Ангола
Италија и Ангола - Sputnik Србија, 1920, 25.08.2023
Репрезентације Италије и Аустралије су оствариле победе у уводним мечевима Мундобаскета, али у различитим ритмовима – европска репрезентација је имала велике муке против Анголе, док је национални тим најмањег континента рутински савладао Финску, што је и Летонија урадила у дуелу са Либаном, Немачка против Јапана, а Литванија против Египта.
Кошарка – илустрација - Sputnik Србија, 1920, 10.09.2023
Из дана у дан: Мундобаскет 2023 – распоред и резултати
Италија је одиграла у изненађујуће чудном ритму, морала је жестоко да се бори са афричком селекцијом која је пружила озбиљан отпор, али је на крају успела да слави резултатом 81:67.
Пратите Мундобаскет у специјалу Спутњик спорта.
Да ће Италија имати тежак посао виђено је већ на старту дуела, Ангола је повела са 5:0 и најавила да се неће лако предати.
По краја четвртине Италије је преокренула серијом, 14:0, али је до полувремена виђена резултатски веома неизвесна утакмица, док је у наставку фаворит одржавао предност, али никако није успевао да преломи дуел.
Ипак, индивидуални квалитет играча Италије је однео превагу за прву победу на Мундобаскету, а поентерски најрасположенији били су Симоне Фонтекио са 17 и Стефано Тонут са 14, док су на другој страни одлични били Шилде Дундао са 19 и Бруно Фернандо са 13 поена.
Тријумф је резултат који је остварила и Аустралија, против Финске.
Иако је скандинавска селекција решила прву четвртину у своју корист, Аустралија је готово рутински оправдала улогу тима коме се дају веће шансе за победу, ношен својим кошаркашима који наступају у НБА лиги, за убедљивих 98:72.
Аустралију је до победе водио искусни Пети Милс са 25 поена, Џош Гиди је додао 14 уз девет скокова и осам асистенција, бивши играч Партизана Данте Егзум је уписао 10 поена, за Финску је Лаури Марканен имао 19 поена, а Сасу Салин је остао на 13.
Најлакшу победу је остварила Летонија, са чак 109:70 против Либана, захваљујући спектакуларном шуту за три поена и чак 18 убачених шутева ван линије 6,75.
Трећину тројки је убацио Даирис Бертанс за укупно 20 поена, Роландс Смитс је додао 17, а још четворица играча су имала двоцифрени учинак, док је на другој страни једини отпор пружио Серхио Ел Дарвич са 19 поена.
Убедљиву победу остварила је и Немачка, савладала је Јапан са великих 81:63, на крилима Моа Вагнера који је убацио 25 поена, а на другој страни Јута Ванатабе је убацио 20.
Првог дана Мундобаскета победу је остварила и репрезентација Црне Горе и то против неугодног Мексика, резултатом 91:71, који не осликава до краја право стање ствари на терену.
Никола Вучевић - Sputnik Србија, 1920, 25.08.2023
Моћни Вучевић „укротио“ Мексиканце
Убедљива на отварању Светског првенства била је и Литванија, декласирала је нејаки Египат са 93:67.
Литванци су могли да одморе већину главних играча, Маргинис Нормантас је уписао 18 поена за 18 минута, а Јонас Валанчунас 15 поена уз десет скокова за свега 17, а у стрелце су се уписали сви кошаркаши.
На другој страни, Асем Мареи је уписао 14 поена уз девет скокова, а Амир Ел Генди 13.