Александар Митровић - Sputnik Србија

Трипут ура за Митра! Србија победила Литванију и наставила лет ка Европском првенству

На крилима Александра Митровића Орлови су прелетели Литванију и враћају се кући са победом резултатом 3:1 (3:1). Хет-трик Митрогола у првом полувремену, његов трећи у најдражем дресу, трасирао је Србији пут ка повратку на друго место Групе Г иза Мађарске за пласман на Европско првенство у Немачкој 2024. године.
Србија је на кратко склизнула на трећу позицију, након што је Црна Гора славила против Бугара касним голом Стевана Јоветића резултатом 2:1 (1:0). Бивши ас Партизана и Манчестер ситија погодио је мрежу Крстајићеве екипе у 97. минуту, што је ставило притисак на Пиксијеве грогиране Орлове, који су претрпели изненађујући пораз пре три дана на стадиону „Рајко Митић“ од Мађарске (1:2).
Србија је споро и безидејно отворила меч у Канунасу пред полупразним трибинама, а Пикси је направио чак пет измена у односу на стартних 11 у Београду.
Одлука да од првог минута предност укаже левом беку Панатинаикоса Филипу Младеновићу, који је заменио Филипа Костића у међу првих 11, испоставила се као пун погодак!
Управо је Младеновић двапут асистирао Александру Митровићу. Прво у 21. минуту, затим и у 32. за огромну предност Орлова.
До одласка на полувреме Митрогол је успео и трећи пут да погоди мету, само што је овога пута асистент био капитен Душан Тадић, који је уписао јубиларни 100. наступ у дресу Србије. Био је то осми гол Александра Великог против Литваније и то је највише што је постигао против неке репрезентације.
Али, Пиксијева Србија не би била то што јесте да не прими гол на сваком могућем мечу. Тако се после смушене реакције последње линије наше одбране, где је Миленковић слабо реаговао, а каснио је и Вељковић, Паулаускас у 45. минуту успео да затресе мрежу Вање Милинковић-Савића. Резултатом 3:1 отишло се на 15-минутну паузу.
У наставку сусрета Србија је ређала прилике пред голом Литванаца, покушавали су редом Гудељ из волеја, Митровић и Тадић. Касније и резервиста Душан Влаховић, који је у 72. минуту заменио троструког стрелца и хероја Србије – Александра Митровића.
Шансу је уместо Живковића добио Стефан Митровић, али су мреже до краја сусрета у Каунуасу Мировале.
Србија је захваљујући тријумфу повратила другу позицију после пет одиграних мечева са 10 освојених бодова. Први су Мађари са идентичним бројем бодва, али уз меч мање и бољу гол разлику. Наредни квалификациони меч Орлови играју против Мађарске у Будимпешти 14. октобра и биће то дерби за прво место у Групи Г.
Орлови су подбацили против северних суседа и сада је победа над Литванцима обавеза националног тима, тако је поручио селектор Драган Стојковић Пикси.
Ток сусрета Литванија - Србија могли сте да пратите уживо уз Спутњик спорт.
Александар Митровић и Драган Стојковић Пикси - Sputnik Србија, 1920, 10.09.2023
Митар и Пикси бодре српске спортисте – „Подршка Нолету и кошаркашима“
22:40 10.09.2023
94' - Крај меча! Победа Србије
Фудбалери Србије славили су резултатом 3:1 на гостовању Литванији у Каунасу.
22:38 10.09.2023
92' - Лак посао за Вању
Центаршут Литванаца завршио је у рукама српског голмана.
22:37 10.09.2023
91' - Неискуство Стефана Митровића
Резервиса Србије направио је без икакве потребе фаул на ивици шеснаестерца и због тога је "награђен" жутим картоном.
22:36 10.09.2023
90' - Још четири минута
Толико још остало је до краја сусрета Литванија - Србија.
22:31 10.09.2023
86' - Први корнер за Литванце
Интересантно да су домаћини први ударац из угла имали у самом финишу сусрета, док је Србија до тог тренутка имала четири корнера.
85' - Радоњић на терену, Тадић изашао
Изашао је Филип Младеновић, а ушао је Немања Радоњић. Извео је Пикси из игре и Тадића, док је шансу пружио Лазару Самарџићу.
22:30 10.09.2023
84' - Сергеј јавно опоменут
Везиста Србије и Ал Хилала потпуно заслужено добио је жути картон због повлачења противника с леђа на средини терена.
22:29 10.09.2023
82' - Србија контролише дешавања на терену
Орлове мање од десет минута дели до најубедљивије победе над Ливанијом у гостима.
22:25 10.09.2023
77' - Јанкаускас тестирао Вању
Покушао је са дистанце Јанкаускас, али је његов ударац лако зауставио Вања Милинковић-Савић.
22:18 10.09.2023
72' - Двострука измена у редовима Србије
Троструки стрелац Александар Митровић изашао је из игре, уместо њега на терену је Душан Влаховић. Изашао је и Андрија Живковић, а заменио га је Стефан Митровић.
22:13 10.09.2023
67' - Штета! Фантастична акција и промашај Илића
Фантастично је Сергеј упослио ко на траци Ивана Илића, који је пробао левом ногом из непосредне близине, а лопта је завршила поред десне стативе литванског гола.
22:03 10.09.2023
58' - "Виси гол" у ваздуху
Србија је близу постизања новог гола. Ређају се напади испред гола Литванаца, покушао је Митровић.
21:54 10.09.2023
48' - Гудељ запретио
Могла је Србија на самом старту другог полувремена да дође до четвртог гола. Покушао је Гудељ, али је голман Литваније у последњем тренутку успео да скрене лопту од гола.
21:52 10.09.2023
46' - Почело је друго полувреме
Србија има огромну предност и далеко је квалитетнији тим од Литваније.
21:33 10.09.2023
45' - Литванија смањује - 1:3
Лоша реакција српске одбране. Миленковић је "лутао", каснио је Вељковић и Литванци су преко Паулаускас стигли до гола - 1:3.
21:30 10.09.2023
43' - ГОООЛ! Хет-трик Митровића
Тадић је с леве стране упослио Митровића, који је рутински десном ногом сместио лопту у мрежу Литванаца.
21:25 10.09.2023
38' - Живковић "пожутео"
Жути картон за Андрију Живковића после приговора главном арбитру због очигледног фаула над њим, који није досуђен.
21:19 10.09.2023
32' - ГОООЛ! Србија води 2:0, поново Митровић
Младеновић се поново нашао у улози асистента, а стрелац је ко други него Александар Митровић. Главом из петерца, његов седми гол у дуелима са Литванијом.
21:15 10.09.2023
28' - Нова шанса за Србију
Мало је недостајало да Митровић казни лош потез Литванаца и да стигне до лопте пре голмана, што би аутоматски било 2:0. Ипак, голман Гертмонас је био бржи.
21:08 10.09.2023
21' - ГОООЛ! Води Србија преко Митровића
Још један перфектан центаршут Младеновића с леве стране, који је савршено дочекао Митровић и главом сместио лопту у мрежу Литванаца.