Страх и трепет за све: Нађена лобања опасног предатора који је шетао Земљом пре диносауруса /видео/
CC BY 4.0 / Wikipedia/Juan Carlos Cisneros/Cropped photo / Фосилни остаци диноцефала пампафонеус бикаија
Пратите нас
Диносауруси имају репутацију најстрашнијих древних грабљиваца, али ново истраживање указује на то да су 40 милиона година пре њих нашим планетом харали једнако страшни предатори.
Научници су у Бразилу пронашли фосил, готово потпуно очувану лобању и кости, опасне звери старе 265 милиона година. Лобања пампафонеус бикаија, велика око 36 центиметара, откривена је у близини Сао Габријела.
Страх и трепет за све што му се нађе на путу
„Ова животиња је изгледала опасно, сигурно је била страх и трепет за све што јој се нашло на путу“, рекла је Стефани Пирс, палеонтолог са Универзитета Харвард. Пампафонеус спада у рану групу диноцефала, великих примитивних гмизаваца који су живели у периоду перма, а изумрли су отприлике 30 милиона година пре појаве диносауруса.
Highly appealing images (although I may be biased) of the preparation of our new Pampaphoneus skull. Trigger warning for an exceptionally beautiful fossil.@the_anilson @voltairearts @PaleoCisneros @MCZHarvard pic.twitter.com/BulUlJVe1Z
— Felipe Pinheiro (@FeliPinheir) September 12, 2023
Нису сви диноцефали били месождери, али пампафонеус сигурно јесте.
„Животиња је имала велике, оштре очњаке прилагођене за хватање плена“, казао је Фелипе Пинеиро, палеонтолог с Федералног универзитета Пампа (УНИПАМПА) у Бразилу, преноси Сајенс алерт.
„Распоред зуба и кранијална архитектура указују на то да је могао да жваће и кости, слично као модерне хијене“, додао је он. Пампафонеус је живео на крају перма, непосредно пре највећег до сада масовног изумирања, када је нестало 86 одсто свих животињских врста на Земљи.
Фосили других диноцефала претходно су пронађени у Русији и Јужној Африци, али пампафонеус бикаи једина је позната таква врста у Бразилу. Палеонтолози наводе да овај добро очувани фосил открива нове карактеристике које су пре биле непознате (2008. је пронађена мања лобања).
Висок три метра, тежак 400 килограма
„Проналазак нове лобање пампафонеуса након толико времена изузетно је важан за бољи увид у живот ове животиње, пошто је раније било тешко разликовати од њених сродника чији су остаци нађени у Русији“, рекао је палеонтолог Матеус А. Кошта Сантос из УНИПАМП-а.
Everyone, meet Pampaphoneus! This gnarly beast lived 265 million years ago in what is now the São Gabriel region of southern Brazil. A paper by Mateus A. Costa Santos et al, unveils a newly discovered gorgeous specimen of this formidable predator. #FossilFriday pic.twitter.com/ZJfVJKBbFS
— MCZ Paleontology (@MCZpaleo) September 15, 2023
Пампафонеус је могао да достигне висину од три метра и да тежи невероватних 400 килограма. Али он се не истиче само због своје величине. Овај древни предатор је имао густо грађену лобању, као и многи други диноцефали, по чему је ова врста и добила своје име – које на грчком значи „страшна глава“.
Pampaphoneus pic.twitter.com/EHOJ0TArpm
— Alioramus163🇸🇴 (@alioramus163) September 16, 2023
Након анализе лобање стручњаци су установили да би за сада неидентификована чељусна кост могла да потиче од још веће верзије пампафонеуса бикаија, односно да та „страшна глава“ можда чак ни не припада одраслој јединки, наводи се у истраживању објављеном у часопису „Зоолоџикал џурнал оф линена сосајати“.