Уметнички директор руског театра „Александрински“: Наступ у Народном позоришту је за нас испит
22:10 26.09.2023 (Освежено: 22:32 26.09.2023)
© Sputnik / Марија ЈаковљевићВалериј Фокин
© Sputnik / Марија Јаковљевић
Пратите нас
Сећам се гостовања на Битеф фестивалу као једном од најважијих европских позоришних фестивала. Сва водећа позоришта света су тежила да наступе на Битефу. То су били сусрети на највишем професионалном нивоу што нам данас свима много недостаје. Сада наступ у Народном позоришту за нас је испит, каже за Спутњик руски редитељ Валериј Владимирович Фокин.
Фокин је допутовао у Београд са ансамблом театра „Александрински“ који је вечерас на Великој сцени Народног позоришта извео представу „Женидба“ Николаја Васиљевича Гогоља, а у његовој режији.
Однос човека и спољног света универзалан проблем
Стручна критика у Русији оценила је његову поставку као „једну од најмаестралнијих и најсмешнијих позоришних представа у последњих неколико година”, да је урађена „неочекивано и оригинално” као и да ће „дефинитивно издржати тест времена”.
© Фото : Уступљено Спутњику/Vladimir V.PostnovОштар сукоб између Поткољосина и помало апсурдне и хаотичне стварности која га окружује и која га провоцира да изводи најневероватније вратоломије
Оштар сукоб између Поткољосина и помало апсурдне и хаотичне стварности која га окружује и која га провоцира да изводи најневероватније вратоломије
© Фото : Уступљено Спутњику/Vladimir V.Postnov
„Иако критика често греши, мислим да је овога пута донекле у праву. Не могу да вам гарантујем да ће представа преживети време и да ће бити ванвременска, али је сада жива, врло актуелна и сигуран сам да ће бити још дуго“, истиче Фокин.
Оштар сукоб између Поткољосина, главног јунака Гогољеве „Женидбе“, који настоји да сачува свој лични свет, и помало апсурдне и хаотичне стварности која га окружује, за Фокина је увек актуелна и битна тема:
„Један од универзалних проблема јесте управо тај однос човека са спољним светом, да ли му се препушта, да ли се бори против њега или не“.
Као уметнички директор театра „Александрински“ настоји да удахне нови живот традицији:
„Уколико се не протрудимо да традицији дамо нови импулс, учинимо је савременијом и ближом савременом животу, остаћемо мртво позориште. Тада није битно колико ми и позориште имамо година - да ли 267, 10 или две, јер и авангарда може бити и мртва и лажна“.
© Sputnik / Марија ЈаковљевићВалериј Фокин и директор театра "Александрински" Сергеј Јемељанов
Валериј Фокин и директор театра "Александрински" Сергеј Јемељанов
© Sputnik / Марија Јаковљевић
Гостовање у Београду посебно важно данас
У разговору са новинарима уочи представе „Женидба“ Фокин је истакао значај међународне сарадње кроз коју се граде односи између позоришта:
„Ово је наше прво гостовање у Београду. Изузетно ми је драго што су наша два позоришта почела да сарађују. Посебно је то важно у данашњем тренутку врло специфичног контекста. Позориште је једно од ретких места у којима се могу наћи људи најразличитијег погледа на живот и свет и могу на исти начин да доживе представу и да их тај осећај и доживљај повеже. Дешавало се да уђем у сукобе са колегама, да имамо извесне несугласице, неспоразуме, али када уђемо у позоришну салу све то нестаје“.
Запажа да је српска култура на високом нивоу:
„Надам се да ће публика у Београду лепо прихватити нашу представу и доживети је на прави начин. Мислим да је ово и за мене и за наше позориште својеврстан испит - да се појавимо и играмо на сцени Народног позоришта у Београду и надам се да ћемо тај испит успешно положити. Наше позориште је старо 267 година, али морамо да будемо и даље живи или ћемо постати музеј. Уколико докажемо и српској публици да смо и даље живи, бићу срећан и 10 авиона којима смо довезли сценографију биће потпуно оправдани“ .