- Sputnik Србија, 1920
РЕГИОН
Најновије вести, анализе и занимљивости из земаља у региону

Епископ Никодим: Коме сметају мртви Срби и ћирилица на српским гробљима?

© Sputnik / Лола ЂорђевићПоломљена надгробна плоча монашког гробља
Поломљена надгробна плоча монашког гробља - Sputnik Србија, 1920, 12.10.2023
Пратите нас
Епископ Православне Епархије далматинске Српске Православне Цркве Никодим Косовић осудио је данас захтев директора локалног комуналног предузећа у Општини Врси код Задра да се у року од 15 дана уклони ћирилични натпис са надгробног споменика једне српске породице на гробљу у Пољицима.
У саопштењу епископ Никодим цео случај назива бизарним и наводи да је то, колико је њему познато, први случај да се нека званична државна институција обраћа са захтевом за уклањањањем ћириличног натписа са надгробног споменика на неком српском гробљу на територији Хрватске.
Епископ Никодим наводи да, према тумачењу директора, у тој општини нема више од трећине житеља српске националности, што је предуслов да би се законски остварило њихово право на употребу ћирилице у овом случају.
"Морам да нагласим да је нејасно како је поштовани директор дошао до закључка да је натпис на неком надгробном споменику исто што и службена употреба језика. Нисам схватио, пошто је реч о гробљу, да ли мисли на живе или на мртве, јер у случају оних који леже на том гробљу сигурно је више од трећине Срба. Није редак случај да су на православним гробљима у Хрватској Срби апсолутна већина", поручује епископ.
Он даље пита из ког разлога директору комуналног предузећа у Општини Врси сметају мртви Срби, зашто му сметају натписи на ћирилици који вековима украшавају српска православна гробља у Далмацији и да ли је у следећој фази планирао уклањање ћириличних натписа са гробова из, рецимо, 1891. године.
Додаје да у том контексту нема смисла развијати наратив о културолошким аспектима гробља, о било чијим обичајним, обредним и верским правима, а поготово правима националних мањина, која су регулисана Европском конвенцијом за заштиту људских права и основних слобода, Оквирном конвенцијом за заштиту националних мањина, Уставом Републике Хрватске, Уставним законом о правима националних мањина, па и самим Законом о гробљима.
"Наглашавам да се у овом случају управо ради о нарушавању назначених права и слобода и њиховом произвољном и недобронамјерном интерпретирању, тим више што се такве репресивне мјере примјењују на светим местима каква су, за нас хришћане, гробља. Додајем да је скрнављење гробова и спомена на умрле, а и ћирилични натпис је део тог спомена, у Хрватској кривично дело за које се прописује казна затвора до једне године. Скривати се у том покушају иза Закона о правима националних мањина и употреби ћирилице у јавном простору, једнако је као позивати се на Закон о спорту приликом увођења евра", поручио је еписком Никодим Косовић.
Додаје да у временима глобалне светске кризе, крвавих ратова и разарања градова и људских живота, тај "невешти покушај истеривања индивидуалне воље показује сву бесмисленост таквих намера".
"Страшно је да ни упокојене душе ни њихово место почивања нису изузети од оваквих лоших намера и скрнављења", закључује епископ Никодим.
Да се радило о великом објекту сведочи и манастирско гробље - Sputnik Србија, 1920, 11.10.2023
РЕГИОН
Нова „олуја“ на гробљима: Хрвати чисте и мртве Србе
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала