Кинески амбасадор: Србија и Кина духовно повезане, имају храброст да се изборе за независност
© Sputnik / Лола ЂорђевићАмбасадор Кине Ли Минг
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Амбасадор Кине Ли Минг организовао је вечерас пријем поводом успешног одржавана Трећег форума за међународну сарадњу Појас и Пут и ступања на дужност у Србији, нагласивши да су наше две земље духовно повезане, јер имају и храброст да се изборе за независност и самосталност.
"Наша два народа духовно су повезана, јер имају храброст да се изборе за независност и самосталност, као и за правду и правичност, и зато смо природно добри пријатељи и партнери", рекао је амбасадор на пријему, којем су присуствовали бројни чланови Владе и представници дипломатског кора, међу којима су били амбасадори Русије и САД, Александар Боцан Харченко и Кристофер Хил.
Кинески амбасадор је оценио и да ће продубљивање сарадње у областима као што су култура, спорт и туризам донети нови сјај у новој ери односа Србије и Кине.
© Sputnik / Лола ЂорђевићРуски амбасадор Александар Боцан-Харченко на пријему
Руски амбасадор Александар Боцан-Харченко на пријему
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Изразио је задовољство што је обилазећи градове као што су Београд, Нови Сад, Смедерево, и пројекте попут брзе пруге Београд-Будимпешта, Железару у Смедереву и аутопутеве, видео динамичну изградњу инфраструктурних пројеката, брзи развој градова, позитивну атмосферу која свуда влада, као и витални тренд традиционалног пријатељства Кине и Србије.
"Док идемо напред раме уз раме и радимо здруженим напорима, наша узајамно корисна сарадња ће стално низати нове резултате на тлу Србије, који ће се вечно усадити у срца наших народа", рекао је Ли.
Изразио је задовољство што може да ступи на дужност у Београду у важном тренутку развоја кинеско-српских односа.
Амбасадор је подсетио да је прошле седмице пратио председника Вучића на Трећем форуму за међународну сарадњу Појас и пут, током којег се састао са председником Кине Си Ђинпингом, што је резултирало низом важних консензуса и унапредило кинеско-српске односе на нови историјски ниво.
"Владини ресори и компаније наше две земље потписали су двадесетак споразума о сарадњи, који покривају широку лепезу области као што су привреда, трговина, изградња инфраструктуре, наука и технологија, култура и управљање случајевима хитности, који су допринели даљем ослобађању потенцијала за сарадњу" рекао је Ли.
© Sputnik / Лола ЂорђевићАмбасадор Кине Ли Минг организовао је пријем поводом успешног одржавана Трећег форума за међународну сарадњу Појас и Пут и ступања на дужност у Србији
Амбасадор Кине Ли Минг организовао је пријем поводом успешног одржавана Трећег форума за међународну сарадњу Појас и Пут и ступања на дужност у Србији
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Амбасадор је нагласио да је Споразум о слободној трговини отворио прозор за повећање сарадње у двосмерним инвестицијама трговине.
"Квалитетни и специјални производи као што су јабука, вино, мед, телетина, имаће добру шансу да се пласирају на огромном кинеском тржишту са 1,4 милиона становника", казао је он.
Амбасадор је подсетио да су две стране потписале средњорочни акциони план о сарадњи у оквиру заједничке изградње Појас и пут, који представља план сарадње за будући период у важним областима као што су изградња инфраструктуре, наука и технологија и култура, као убризгавање новог импулса у квалитетну заједничку изградњу Појаса пута.
Додао је да је поносан што је био учесник и сведок том важном тренутку кинеско-српске односе, а свестан сам и велике одговорности.
"Кина и Србија су челични пријатељи. Наши билатерални односи су издржали тест глобалних промена и постали чвршћи. Кључни разлог за то је што се наше две стране стално руководе консензусима двојице шефова држава, а такође и придржавају принципа међусобног поштовања, равноправног третирања, дијалога и сарадње као и заједничке победе", рекао је амбасадор.
Ли Минг је нагласио да је потребно да свестрано остварујемо консензусе постигнуте између двојице шефова држава и непрестано продубљујемо међусобно политичко поверење.
"Кинеска страна чврсто подржава Србију у очувању суверенитета и територијалног интегритета, као и у заштити њених националних интереса и народног достојанства", рекао је он.
Нагласио је да Пекинг високо цени и то што се српска страна придржава принципа "једна Кина", разуме и подржава виталне интересе и значајне бриге кинеске стране.
Ли је казао да морамо ојачати повезаност развојних стратегија и унапредити нашу практичну сарадњу на још виши ниво, како бисмо је учинили још квалитетнијом.
"Док непрестано учвршћујемо наше резултате у области изградње инфраструктуре, морамо даље истраживати нове тачке за раст у областима као што су дигитална привреда, наука и технологија, као и зелена енергија, користећи комплементарне предности", рекао је амбасадор.
Морамо, како је додао, повећати и повезаност наших народа.
"Морамо свестрано ојачати сарадњу у областима као што су култура, спорт, туризам, те појачати узајамно упознавање наших народа, како би челично пријатељство између Кине и Србије показало нови сјај у новој ери", рекао је амбасадор Ли.
Нагласио је да се Кина у време када се свет налази у великим променама, стално придржава мирољубивог развоја, стратегије отворености и узајамних користи, одлучно штити међународну правду и заговара прави мултилатерализам.
"Верујемо да човечанство припада заједници заједничке будућности. Кини ће бити добро ако буде добро свету. Када је Кини добро, свету ће бити још боље", навео је амбасадор.
Подсетио је да је председник Си Ђинпинг у ту сврху изнео иницијативу Појас и пут, глобалну иницијативу за развој, безбедност за цивилизацију, које су наишле на широку подршку међународне заједнице.
"На церемонији отварања форума је председник Си Ђинпинг најавио осам активности у сврху квалитетне изградње Појаса и пута, захваљујући чему се може очекивати да ће у наредних пет година, од 2024. до 2028, укупна размена у робама и услугама достићи износ преко 32 трилиона америчких долара", рекао је Ли Минг.
Навео је да је у три квартала ове године, кинеска привреда порасла за 5,2 одсто и показала јаку отпорност, велики потенцијал и огромну виталност.
© Sputnik / Лола ЂорђевићБивши председник Србије Томислав Николић један од гостију на пријему
Бивши председник Србије Томислав Николић један од гостију на пријему
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Амбасадор се скупу у уводном делу обратио реченицом на српском у коју, како је рекао, уложио максималне напоре да је научи.
"Ако вам је звучало чудно кад сам говорио, српски језик је стари језик са сложеном граматиком, и само та реченица ме коштала пола дана да је научим", рекао је кинески амбасадор и додао да му је највећа жалост што није уписао српски језик и књижевност.