Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Обустављена градња пута преко православног гробља у Косовској Митровици

© Sputnik / Теодор АнастасијевићСрпско гробље у Микронасељу
Српско гробље у Микронасељу  - Sputnik Србија, 1920, 25.10.2023
Пратите нас
Обустављени су радови на путу који се гради преко православног гробља у Косовској Митровици. Тзв. косовска полиција поставила је траке за забрану приласка.
Бивши судија у Митровици Никола Кабашић поднео је кривичну пријаву да се истражи ко је наредио прекопавање гробља.
„Поднео сам кривичну пријаву, јер је реч о једном не само акту вандализма, једном нецивилизацијском поступку власти и некаквих компанија да би се преко кости умрлих направио пут“, каже Кабашић.
Не можете да градите неки живот преко костију умрлих Срба, поручује Кабашић.
„Тражио сам да се утврди ко је наручилац послова, ко је финансијер и непосредни извршилац. Ту постоји одговорност ланца већег броја људи“, додао је Кабашић.
Он је рекао да је гробље јасно обележено.
„Ту има више од 30 надгробних споменика, није могло да дође до случајне забуне или да не знају. Не, знали су и уништили су га. Да ли је старо или младо гробље, оно ужива посебну заштиту, представља и културно-историјски споменик од посебне важности који се мора чувати“, објаснио је Кабашић.
Истакао је да има информације да се то гробље води на Српску православну цркву.
„Пише православно гробље, 25 ари отприлике и то је посебна зона заштите“, напоменуо је Кабашић.
Земљани пут направљен је преко старог српског православног гробља у северном делу Косовске Митровице, у непосредној близини Цркве Светог Димитрија.
Свештеници у том делу града рекли су за РТС да је пут код Цркве Светог Димитрија у северном делу Косовске Митровице пробијен без ичије дозволе, а да су радове механизацијом изводили радници, вероватно албанске националности.

Саопштење Епархије Рашко - призренске

Епархија рашко – призренска Српске Православне Цркве је са дубоким запрепашћењем примила вест о још једном скрнављењу православног гробља на подручју Косова и Метохије.
„Реч је о старом гробљу у Косовској Митровици, већински српској општини где општинску власт од маја ове године држе косовски Албанци. Овога пута, не само да се ради о урбаном подручју, већ су и грађевинска фирма и лице које их је ангажовало без икаквог страха од последица изводили радове преко гробаља, не осврћући се чак ни на људске кости које су машине ископавале из земље. Подсећамо да некажњено скрнављење гробова православних верника на Косову траје интензивно последњих 24 године“, наводи се у саопштењу.
Како се додаје, слике вандализованих гробаља и скрнављених гробова нису само одговорност појединаца.
„Косовске институције својим понашањем заправо подстичу овакве радикалне елементе у косовском друштву, а изостанак јасне и недвосмислене осуде у друштву шаље поруку да је такво понашање прихватљиво, или чак и пожељно. Зато је и дошло до оваквог погоршања међуетничких односа на Косову и Метохији, посебно последњих година“, истиче Епархија.
У времену када је Министарство унутрашњих послова из Приштине за један дан протерало игумана манастира Девина Вода оца Фотија, када министри у приштинској влади по ко зна који пут понављају доказано лажне оптужбе на рачун Цркве, слике костију и надгробних споменика преко којих без икаквог страха прелазе камиони ради изградње пута, употпуњавају општу слику стања у ком се српски народ и Српска Православна црква налазе.
Овакво понашање јасно показује да је реч о намерној криминализацији и протеривању Срба и Српске Православне цркве и затирању трагова њиховог вековног постојања на овим просторима.
„Ако је ко ових година позивао на помирење и владавину права и закона то је била наша Црква, која је међу првима осудила и недавно насиље 24. септембра, не само зато што је био угрожен један манастир, монаси и поклоници, већ зато што насиље било које врсте и са било које стране не сме да буде пут ка решавању проблема“, истиче се у саопштењу Епархије.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала