Летњи вашар и српске песме уз котлић пасуља: Како изгледа „Мала Србија“ у Русији /фото/
© Фото : Уступио Спутњику Фјодор СтројевЕтно село "Мала Србија" у Русији
© Фото : Уступио Спутњику Фјодор Стројев
Пратите нас
На само сто километара од Москве однедавно постоји "Мала Србија", етно село које грађанима Русије жели да приближи српску традицију и начин живота. Усред руске равнице направили смо „српску кућу“ где се гости друже певајући српске песме уз котлић пасуља, описује атмосферу у овом туристичком центру његов власник Фјодор Стројев.
„Мала Србија“ није само еколошко одмаралиште, већ и српско етно-село које се налази у шуми, у Владимирској области, а отворено је у јануару ове године. Стројев у разговору за Спутњик истиче да његов центар налази у нетакнутој природи Владимирског краја.
„Место где се налази 'Мала Србија' једно је од еколошки најприхватљивијих у Владимирском крају. Овде готово да нема индустрије. Изграђена је једна велика српска кућа у којој се гости окупљају и још три монтажне које се зову 'Београд', 'Нови Сад' и 'Јаншино' (по месту у ком се налази камп). Осим тога, ту се налазе и сауна, летњи биоскоп, зона за роштиљање и сцена за догађаје на којој се периодично одржавају разне манифестације као што су вашари на којима локалне занатлије представљају своје производе. Ови догађаји имају специфичну атмосферу и омогућавају гостима да осете аутентично српско искуство“, прича Стројев.
© Фото : Уступио Спутњику Фјодор Стројев„Мала Србија“ - еколошко одмаралиште и српско етно-село налази се у нетакнутој природи Владимирског краја.
„Мала Србија“ - еколошко одмаралиште и српско етно-село налази се у нетакнутој природи Владимирског краја.
© Фото : Уступио Спутњику Фјодор Стројев
Откад је етно-село отворено, како каже, испоставило се да у околини има много малих занатлија за које ни мештани нису знали.
„Летос смо организовали жетву и тада је дошло десетак занатлија из околних места који су изложили своје производе. Рекли су да је ово најбољи вашар који је икада одржан. Такође, с времена на време организујемо разне манифестације. Имамо летњи биоскоп и зимску сцену, периодично нам долазе гости, организујемо концерте и представе“, набраја Стројев.
© Фото : Уступио Спутњику Фјодор СтројевУ оквиру етно села "Мала Србија" су и сауна, летњи биоскоп, зона за роштиљање и сцена за разне манифестације.
У оквиру етно села "Мала Србија" су и сауна, летњи биоскоп, зона за роштиљање и сцена за разне манифестације.
© Фото : Уступио Спутњику Фјодор Стројев
Ништа без пасуља
Етно-село има генератор за струју, а недостатак интернета и мобилне мреже омогућава гостима да уживају у природи и одморе се од дигиталног простора. Главна кућа представља место у ком се гости друже певајући српске песме око камина, док се у башти налаз котлић троножац за прављење правог домаћег пасуља.
„Када кувамо српску традиционалну храну, то није брза храна, већ она која се кува у српским породицама. Па ово не можете да пробате у Русији, а ни у Србији, ако не живите на селу“, прича уз осмех Стројев.
© Фото : Уступио Спутњику Фјодор СтројевУ башти се налази котлић троножац за прављење правог домаћег пасуља.
У башти се налази котлић троножац за прављење правог домаћег пасуља.
© Фото : Уступио Спутњику Фјодор Стројев
Србија му прирасла срцу
Објашњавајући откуд интересовање за Србију, власник етно-села каже да је својевремено живео у Србији, ишао тамо у вртић, јер му је отац био новинар који је радио у Југославији. Како додаје, баш због ових лепих искустава желео је да направи руско село у Србији, међутим, почела је пандемија и није био у могућности да путује у Србију. Уместо тога одлучио да направи етно-село у Русији које има атмосферу Србије и у које људи могу да дођу и са својим шаторима или камп-кућицама.
© Фото : Уступио Спутњику Фјодор Стројев"Мала Србија", етно село које грађанима Русије жели да приближи српску традицију и начин живота.
"Мала Србија", етно село које грађанима Русије жели да приближи српску традицију и начин живота.
© Фото : Уступио Спутњику Фјодор Стројев
„Четири године сам живео на Балкану. Србија ми је јако прирасла срцу. У суштини сви моји пријатељи Срби ме зову руски Србин. Ја заправо и изгледам као Србин. Када смо били у Србији схватили смо да се Срби интересују за руску културу и историју и хтели смо да отворимо руско село у Србији - имамо пријатеља који тамо има четири куће на селу и дао нам их је да бисмо направили „руско село“. Међутим, вирус нам је пореметио планове па смо одлучили да ако не можемо да дођемо у Србију, онда ће Србија бити овде, у Русији“, истиче Фјодор Стројев.