- Sputnik Србија, 1920, 26.08.2021
ДРУШТВО
Друштвене теме, занимљиве приче, репортаже, догађаји, фестивали и културна дешавања из Србије, и остатка света

СПЦ: Судска пресуда у Хрватској неправична, православна црква претрпела штету и неправду

© Sputnik / Лола ЂорђевићПравославна црква
Православна црква - Sputnik Србија, 1920, 23.11.2023
Пратите нас
Српска православна црква је после вишегодишњег суђења изгубила парницу у Хрватској, претрпевиши двоструку штету и неправду, наводе из Српске православне цркве.
Резиденција митрополита загребачких, са музејском поставком и библиотеком је током ратних збивања деведесетих година прошлог века минама срушена и штета није надокнађена, а пресуђено је и да црква држави Хрватској мора да надокнади судске трошкове у износу од 100.000 евра, наводе из СПЦ.
Поједини медији у Србији су објавили да је Трговачки суд у Загребу за 19. децембар заказао рочиште на којем ће се одлучивати о предлогу отварања стечаја над СПЦ у Хрватској, епархијом загребачко-љубљанском, а митрополиту Кирилу Бојовићу да достави попис имовине и обавеза епархије.
Поводом те парнице у СПЦ истичу да је пресуда неправична.
„Поједина гласила у Србији, са мање или више отвореном злурадошћу, на сва звона објављују вест о 'банкроту Митрополије загребачко-љубљанске'. Неки пак, који своје нерасположење према Цркви маскирају српским именом (или: именом Србин инфо), мада тачно знају о чему се ради, због остварења циљева због којих су основани и финансирани, предводе још једну кампању лажи и то на подручју на коме је наш народ изложен сталним притисцима, а у конкретном случају, наноси му се штета и очигледна неправда“, кажу у СПЦ.
Подсећају да је 11. априла 1992. године, у 22:45, минирана палата Митрополије у центру Загреба.
„Штета је била огромна, јер се први спрат урушио и уништио све у приземљу, добрим делом и веома драгоцену музејску поставку и раритетну библиотеку, које су се, уз резиденцијални део у тој палати налазиле. По окончању ратних збивања, покојни митрополит загребачко-љубљански Јован, водећи се начелом правичности и праксом коју је држава, у другим случајевима, примењивала сносивши трошкове у рату уништених непокретности, покренуо је процес надокнаде за ову палату из 1886. године, дело немачког архитекте Круне Вајдмана“, кажу у СПЦ.
Поводом пресуде да СПЦ треба да надокнади трошкове у износу од 100.000 евра, наводе да је СПЦ у међувремену, као добар домаћин, својим средствима до најмањег детаља обновила своју плату, која је и данас репрезентативни украс Загреба.
„На послетку, они који лију крокодилске сузе над Српском Црквом у Загребу, могу слободно да узму марамицу и да се убришу. Мада је пресуда неправична, тај износ за Црквену општину загребачку не представља посебан проблем, јер је претходних година, док је у Загребу био Патријарх Порфирије, црквена имовина битно обогаћена многим веома вредним некретнинама“, поручују из СПЦ.
Како наводе, на послетку остаје веома горак укус.
„Приходи од непокретности, уместо да буду коришћени за помоћ православном српском народу у Хрватској што им је и једина намена, требало би да буду уплаћени држави, док се поједини београдски медији томе радују као да су они на добитку. Можда и јесу?“, истичу из СПЦ.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала