Сада ће се знати колико је Срба у Црној Гори - то некима много смета
11:18 03.12.2023 (Освежено: 11:47 03.12.2023)
© Sputnik / Виталий Белоусов
/ Пратите нас
Након одлагања које је уследило само пар сати пре почетка, почео је попис становништва у Црној Гори. На њему ће највећу пажњу привући питања националности, вере и језика и од прошлог пописа, спроведеног пре више од деценије, разликоваће се по томе што ДПС више неће моћи да опструира његово спровођење.
Попис у Црној Гори спроводи се на сваких десет година и био је планиран за април 2021. године, а ли је одложен због пандемије корона вируса. Према последњем попису, спроведеном дакле 2011. године, у Црној Гори живи 45% Црногораца, 29% Срба, 9% Бошњака, 5% Албанаца, 3% Муслимана и по један одсто Хрвата и Рома. Почетком јуна, Влада Црне Горе усвојила је закон о попису становништва, којим се обавезује да се његово спровођење неће поклопити са изборним кампањама.
Из Демократске партије социјалиста (ДПС), стизале су жалбе и захтеви да се попис одложи, због „нестабилног политичког амбијента“. Представници албанског народа такође су тражили одлагање за месец дана, како би материјал био одштампан и на албанском језику. Бошњачко вијеће исто је упутило захтев за одлагањем. Попис је на крају и одложен за неколико дана.
© AP Photo / Risto BozovicМило Ђукановић
Мило Ђукановић
© AP Photo / Risto Bozovic
Професор и политички аналитичар, Владимир Павићевић, подсећа да ће народ одговарати на многа питања из више области и да ће ти подаци послужити држави да направи стратегију у различитим сегментима. Ипак, верује он, најзанимљивији део биће управо корпус питања о вери, нацији и језику.
Ово ће бити први поштени попис и, наравно, чим је поштен попис, људи ће слободно да одговарају на сва питања из анкете. Највећу пажњу привлаче питања националности, вере, језика и моја је претпоставка да ћемо ту имати промену у односу на попис од пре 12 година. Мислим да ће већи број људи да се у националном смислу определи као Срби, изјавио је Павићевић за Спутњик.
Демократска партија социјалиста Мила Ђукановића првобитно је изјавила да неће учествовати у попису, на шта је од народа добила одговор да их „нико није ни питао да учествују“, препричава нам Павићевић, будући да политичке странке никако не суделују у вршењу пописа. Павићевић тврди да ДПС зна да ће ови подаци бити веродостојни за разлику од прошлих и да ће то потпуно уништити доктрину лажног мултикултурализма у оквиру којег је Мило Ђукановић све окретао против српске заједнице у Црној Гори, а сопствене грађане излагао политици мржње.
© YouTube/Info Bijeljina / printscreenЛитија и молебан у Бијељини за Србе и СПЦ у Црној Гори
Литија и молебан у Бијељини за Србе и СПЦ у Црној Гори
© YouTube/Info Bijeljina / printscreen
ДПС том својом поруком сада већ јавно саопштава да они раде на политизацији пописа и да Миловом ДПС-у смета поштен попис, јер ће то значити да су подаци са пописа веродостојни. Та претња неучествовања ДПС-а показује њихову дезоријентисаност и стање у оквиру којег ми видимо да они не знају како да се снађу у новонасталој ситуацији, али показује и њихов страх од могућих резултата, с обзиром на то да ће се резултати у потпуности сударити са оним шта је њихова политичка доктрина.
Павићевић верује да ће, како време одмиче, све више људи који су сарађивали са ДПС, схватити да се сваки договор са Милом Ђукановићем своди само и искључиво на корист коју он из тог договора може извући. Милови интереси, подсећа Павићевић, немају везе са интересима националних заједница, интересима друштва, нити државе.