Уручено 60 позива Србима због барикада на северу Косова
14:09 12.12.2023 (Освежено: 14:25 12.12.2023)
© AP Photo / Visar KryeziuКфор испред барикаде на северу Косова и Метохије
© AP Photo / Visar Kryeziu
Пратите нас
Адвокат Љубомир Пантовић изјавио је данас да је Дирекција за истрагу тешких кривичних дела тзв. косовске полиције, по налогу Специјалног тужилаштва у Приштини ових дана уручила преко 60 позива људима са севера КиМ због барикада које су у децембру прошле године биле постављене у месту Рудару поред Звечана.
"Како сам успео да сазнам ради се кривичним делима против уставног поретка и углавном су ти људи позвани да се одазову суду у својству осумњичених лица", рекао је Пантовић након што је имао увид у један од уручених позива суда.
Срби са севера Косова и Метохије поставили су 9. децембра 2022. године барикаде у месту Рударе на северном делу Косова и Метохије, а због хапшења бившег припадника Косовске полиције Дејана Пантића на прелазу Јариње, због навода да је, "организовао терористички напад на просторије ЦИК на северу Косова".
Барикаде су уклоњене пар дана пред почетак 2023. године након што су добили међународне гаранције да ће њихови захтеви да се ослободе ухапшени Срби и не процесуирају учесници протеста, бити испуњени..
"Како сам успео да сазнам ради се кривичним делима против уставног поретка и углавном су ти људи позвани да се одазову суду у својству осумњичених лица", рекао је Пантовић након што је имао увид у један од уручених позива суда.
Говорећи о осталим случајевима оптужених Срба за наводне ратне злочине и међуетничка дела пред судом у Приштини, да су сви они унапред осуђени и додао да им остаје да само "моле Бога да те казне буду мање".
"Већ је осморо правоснажно осуђено, имамо у поступку још око петнаестак случајева ја и колеге. Ситуација је иста, нажалост, сумњам да ће се ту нешто променити, и ето да кажем први пут, можда је прилика да се размисли о томе да за ова кривична дела суде међународне судије, као што је било од 2000. до 2018. године, УНМИК, па ЕУЛЕX, јер за то постоје сви разлози и мислим да би у том правцу требало да постоји нека иницијатива релевантних надлежних органа", рекао је Пантовић.
Како је истакао, до момента преузимања случајева од стране судских органа у Приштини, само су четири особе Српске националности осуђене за наводне ратне злочине, а у последњих пет година је осам особа правоснажно осуђено, а петнаестак је у фази истраге и главног претреса.