00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
07:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
17:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Александар Први Карађорђевић“
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Александар Први Карађорђевић“
17:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
У колачима екстракт ваниле произведен од нафте
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Свет је у хаосу, Блиски исток у пламену, Русија и Белорусија спремне за одговор НАТО-у

© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаЗаједничке војне вежбе извиђачких јединица руских и белоруских ваздушно-десантних снага
Заједничке војне вежбе извиђачких јединица руских и белоруских ваздушно-десантних снага - Sputnik Србија, 1920, 13.12.2023
Пратите нас
Центри за борбену обуку које заједнички стварају Русија и Белорусија значајно ће ојачати одбрамбени потенцијал Савезне државе, а такође ће бити важан фактор у сузбијању НАТО агресије и претњи које се стварају на руским и белоруским границама.
Руски експерти објашњавају да је војна интеграција Русије и Белорусије логичан след унутар Савезне државе и сматрају да су се ти процеси убрзали због напете безбедносне ситуације у региону – сукоба у Украјини и опасних и агресивних намера Запада усмерених против две земље, а посебно Русије.
Управо то подстиче и приморава Москву и Минск да још чвршће сарађују, да се зближавају и формирају заједничку безбедносну структуру.
Руски експерти напомињу да је Владимир Путин ратификовао споразум са Белорусијом о стварању центара за борбену обуку на бази скоро свих врста родова војске обе земље, а задаци центара су заједничка борбена обука, дежурство војних контингената, извођење задатака борбене обуке, размена искустава о употреби наоружања, војне и специјалне опреме.
„У суштини, ситуација се драстично променила. Свет је у хаосу. Блиски исток је у пламену, а ми имамо војни сукоб са Украјином. Генерално, у савременим ратовима, ратовима 21. века све зависи од заједничког деловања свих родова војске - артиљерије, ракетних формација, авијације, пешадије, извиђачких и обавештајних јединица. И зато је неопходно усавршити војну сарадњу две војске - белоруске и руске, тако да будемо спремни у случају да се нешто деси“, каже руски експерт Олег Глазунов.
Глазунов наводи да је Белорусија један од најближих руских савезника. Сарадња између две војске је неопходна, како би у случају рата боље кординисале и биле спремнe за сваки сценарио, додао је он.
„Важно је да постоји заједничка тактика, да се генерали и сви од потпоручника до генерала, међусобно познају, комуницирају и верују једни другима. Неопходно је координисати трупе и увежбавати ту координацију“, каже Глазунов.
Руски експерти истичу да ће јачање војне сарадње Русије и Белорусије бити дубље него у НАТО-у, јер Руси и Белоруси имају исти менталитет, заједничку историјску прошлост, не постоје противречности по верској, етничкој или другој основи. Подсећају такође да су две војске већ имале заједничке војне вежбе у оквиру којих су деловали као део истих посада, заједно су формирали комбиноване чете, водове, батаљоне који су извршавали борбене задатке под командом белоруских или руских официра.
© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаРуски председник Владимир Путин потписао је закон о ратификацији споразума са Белорусијом о отварању центара за борбену обуку.
Преговори председника Русије и Белорусије, Владимира Путина и Александра Лукашенка у Сочију - Sputnik Србија, 1920, 13.12.2023
Руски председник Владимир Путин потписао је закон о ратификацији споразума са Белорусијом о отварању центара за борбену обуку.

Белоруска војска ће учити да ратује од Руса

Уосталом, две војске већ имају заједничку регионалну групацију створену због заоштравања ситуације на западним границама Савезне државе, као и заједнички систем оперативног и борбеног планирања.
Две земље су још 2009. године потписале споразум о заједничкој заштити граница Савезне државе у ваздушном простору и стварању јединственог регионалног система противваздушне одбране, а ове године је Русија распоредила своје тактичко нуклеарно оружје на белоруској територији, мада контролу над атомским оружјем има искључиво Москва.
Такође, у Белорусији су распоређени системи С-400 и ракетни систем „искандер“, који може да носи нуклеарне бојеве главе.
Такве мере су елемент обуздавања и упозорење Западу који војно подржава Украјину и гомила своје трупе у близини граница Савезне државе Русије и Белорусије.
„Данас постоји толико супермодерног оружја које вам омогућава да се не борите данима као у Другом светском рату, већ да победите на бојном пољу за неколико минута. И зато је потребно да све то буде као једна песница, да постоји координација артиљерије, авијације, пешадије, извиђачких јединица и ракетне војске и да делују као једна целина. Зато је потребно да белоруска и наша војска заједно спроводе вежбе, да буду уигране - да Белорусија и Русија делују буквално као једна песница“, каже Глазунов.
Претње војној безбедности Русије и Белорусије су се вишеструко повећале на западним и северозападним стратешким правцима. Улазак Финске у НАТО, а потенцијално и Шведске је такође дестабилизујући фактор. Дужина копнене границе између Русије и чланица Северноатлантске алијансе скоро се удвостручила.
Осим тога, каже Глазунов, Украјина и Пољска прете Белорусији.
„Ми ћемо Белорусима пренети наше борбено искуство, јер га они немају. Учешће у савременим ратовима је другачије него пре. Ратови нису као у 20. веку и зато је Белорусима потребно пренети искуство, како би - ако се нешто деси - имали што мање губитака, па чак и учили на нашим грешкама. Дакле, такви центри су пре свега потребни белоруској армији“, каже Глазунов.

НАТО шпијунима интересантни центри за борбену обуку

Председник Белорусије Александар Лукашенко је изјавио да у мирнодопско време Оружане снаге Белорусије броје 75 хиљада војника, али да би у случају рата, ако затреба, та бројка могла да се повећа на пола милиона. Међутим, Глазунов оцењује да у савременим ратовима скоро ништа не зависи од квантитета, већ од квалитета и употребе најновијих технологија, које Русија има. У том контексту је сарадња Русије и Белорусије веома значајна.
Глазунов сматра да ће се та сарадња одвијати не само на нивоу центара за обуку, већ и у области војне индустрије. Уопштено говорећи, додаје експерт, потребно је обучити белоруску војску тако да испуњава савремене захтеве и рукује најсавременијим типовима наоружања – дроновима, ракетама, противваздушним системима и слично.
Бићу директан, белоруска војска треба да развије нову тактику, узимајући у обзир ово наше борбено искуство у Украјини и узимајући у обзир дронове, ракете и друго оружје које данас тестирамо у Украјини. Украјина је и полигон за наш војно-индустријски комплекс. Тамо се тестирају нове врсте оружја, укључујући и чувени “Солнцепек“, што изазива панику у украјинској војсци... Другим речима, постоје савремени типови наоружања са којима се белоруска војска никада није сусретала...“, каже Глазунов.
Експерт упозорава да ће западне обавештајне службе, највероватније, покушати да „убаце“ своје агенте у ове центре за борбену обуку, како би пратили њихов рад. У том контексту је, истиче он, од изузетне важности рад руске и белоруске контраобавештајне и обавештајне службе.
Глазунов такође скреће пажњу на то да су овде истакнута заједничка дежурства руске и белоруске војске.

„Заједничко дежурство подразумева, у принципу, борбене задатке, чији је циљ спречити и одбити непријатељске нападе. Свако има своје задатке - граничари морају да спрече пробој границе. Дакле, то је већ борбени задатак. Управо на таквим борбеним задацима се развија координација заједничких акција – например, наших пилота који патролирају белоруским небом и белоруских пилота“, каже експерт.

Руски експерти подсећају да су одлуку о стварању центара за борбену обуку донели шефови војних ресора Белорусије и Русије у марту 2021. године и да је у току заједничка обука ракетних снага и артиљерије, која се спроводи новим методама у два центра у Белорусији и једном у Русији.
Амерички војници поред оклопног возила на војним вежбама НАТО-а Пролећни ветар 15 - Sputnik Србија, 1920, 09.08.2023
РУСИЈА
Шојгу упозорио: У близини граница Русије и Белорусије распоређено 360.000 војника
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала