00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Замке популарности
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Пропао план Запада - Русија на бранику слободе савременог света /видео/

© AP Photo / Aleksander KazakovПредседник Русије Владимир Путин
Председник Русије Владимир Путин - Sputnik Србија, 1920, 18.12.2023
Пратите нас
Владимир Путин успео је да направи синергију војног и политичког руководства и народа у функцији изградње укупних способности за ефикасан отпор Западу. Та правилна процена резултирала је тренутним стањем – пропале су западне антируске санкције, Русија је сачувана као држава, а побеђује не само Украјину већ и све оне који су је гурнули у рат.
Овако за Спутњик годишње обраћање председника Руске Федерације Владимира Путина оцењује директор Евроазијског безбедносног форума, генерал-мајор у пензији Митар Ковач. Он каже да је Руска Федерација на бранику слободе савременог света и да нема разлога да одустане од својих првобитно зацртаних циљева – да се не дозволи присуство НАТО у Украјини као и да та земља не може да постане део Алијансе. То САД виде и због тога се убрзано ради на њеном чланству у Европској унији, а питање које се поставља јесте у ком стању је та унија када прима државу која нестаје.

Фронт не мирује, руска војска напредује

Русија је дуго, наглашава наш саговорник, уочавала различите индикаторе Запада односно репресивног деловања НАТО кроз приближавање њеним границама, кроз натоизацију Украјине још од 2004, а интензивно од 2014. Сви ти индикатори говорили су да је сукоб неизбежан или да ће се Русија у супротном, ако то препусти, суочити с командањем своје територије.
„На срећу, одлучност и одважност и председника Руске Федерације, и војних и политичких кругова који су испољили јединство, резултирали су тиме да су на прави начин и у право време реаговали. Иначе, алтернатива је била НАТО операција за 8. март 2022. године коју је Русија предухитрила и до сада неутралисала огроман број украјинских војника. Само након неколико месеци сукоба Русија је новом тактиком упсела да позиционом одбраном неутралише велики број материјалних ефектива и да доведе Украјину у стање да не може ни да се брани, а камоли успешно да иде у контраофанзиву. Украјински губици су велики, како у средствима копнене војске, сложених борбених средстава тако и авијације и хеликоптера,” констатује Ковач.
Појашњава да је тренутна дужина борбене линије две хиљаде колометара, што је приближно једнако двема дужинама бивше Југославије. Он верује да постоји и један део слободних снага који само чека време извођења офанзивних дејстава.
„Сигурно је да фронт неће да мирује ни за време екстремно ниских температура. Многи су мислили да ће се Украјини дати време да ревитализује своје снаге али се то неће догодити. Уместо тога, видимо да офанзивна дејства која предузима руска војска иду методички, тачно и доследно са што мање губитака упорно померајући линију фронта,” наглашава генерал-мајор у пензији.

Хаос на бојном пољу значи пропадање државе

Руски председник је рекао да неће бити другог круга мобилизације што су многи оценили као добар сигнал да би сукоб ускоро могао и да буде окончан. Ковач каже да извори војног руководства на Западу али и политичара говоре не само да је престала украјинска контраофанзива већ да убрзано троше ресурсе и да НАТО очекује негативне вести.
“Питање је само докле ће Запад истрајавати у томе да даје новчану и материјалну помоћ. Мотив за њих је трошење руских ефектива и лажна обећања Украјини да ће изаћи као победник. Међутим, украјински војни врх све више цени да је то просто немогуће и отуд и постоје ти унутрашњи сукоби између политичких и војних лидера. Када наступи хаос онда обично у историји ратова то значи пропадање државе што се сада испољава у Украјини,” рекао је Ковач.
У наредном периоду, додао је, те пукотине ће постојати све веће, постојаће и сакривене операције политичког или војног руководства уз различите сценарије утицаја спољних центара моћи да се иде у неке промене које би обезбедиле преговоре. Није сада, наглашава наш саговорник, стало ни Западу да по сваку цену даје новац који ће се утрошити без икаквог оправдања као и оружје и опрему, јер су видели да у досадашњем току рата руска војска са доста мање средстава успева све то да неутралише и уништи.

Весници краја рата све ближи

Све ће бити више земаља које неће баш до крајности желети да учествују на своју штету у овој безусловној помоћи Украјини и то ће све усложавати њену спољну политичку димензију како због свега што се дешава на Блиском истоку, тако и због избора у Америци. Иако су весници краја рата све ближи, Ковач каже да не верује да ће то брзо десити али да ће Русија истрајати на својим почетно дефинисаним условима и неће дозволити да се успостави безусловно примирје па да се тек онда иде у преговоре.
Америка ће имати велику дилему – да ли да приволи Владимира Зеленског и његово окружење да прихвати уступке Русији да би се уопште ушло у преговоре, а ако их прихвати, он ће се наћи и на испиту према сопственом народу и војсци. „Верујем да ће се десити догађај који ће пореметити његов утицај на државу и преговоре. Може да се деси да преговоре настави нека нова личност коју постави Америка како би прихватио услове или ће то преузети неко од војних челника”.

Русија ствара нови светски поредак

На спољнополитичком плану, Владимир Путин се посебно осврнуо на стратешко партнерство Руске Федерације и Кине које, према речима нашег саговорника, показује сву добробит за човечанство у смислу релаксирања многих стратешких тачака у свету од притиска Америке и колективног Запада. Те две земље помажу у процесу деколонизације многих држава које то желе и прелазак у сферу суверенистичких земаља преко регионалних иницијатива ШОС-а и ОДКБ-а у безбедносној димензији, и БРИКС-а у економској, привредној и финансијској сфери.
„Те регионалне организације јесу инструменти за стварање новог светског поретка, нових центара моћи које су пандан Западу и представљају већинску вољу човечанства. Око 80 одсто држава света иду тим путем, а најбољи пример за то је БРИКС, организација у коју желе да уђу многе земље света које су до јуче биле савезнице Запада,” закључује Ковач.
Посета руског председника Уједињеним Арапским Емиратима - Sputnik Србија, 1920, 16.12.2023
РУСИЈА
Путин излази на председничке изборе као независни кандидат
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала