Мистерија Земљиног магнетног поља – шта су откриле древне цигле Месопотамије /фото/
© AFP 2023 / ORLANDO SIERRAАрхеолошка алатка на месту ископавања у Копан парку у Хондурасу
© AFP 2023 / ORLANDO SIERRA
Пратите нас
Научници су анализом глинених цигли које су коришћене приликом изградње древне месопотамске цивилизације стекли нови увид у историју развоја планете Земље, односно у промене активности њеног магнетног поља.
Наиме, месопотамске цигле старе око 3.000 година садрже зрнца оксида гвожђа која указују на фасцинантне промене у магнетном пољу. Датирајући старост цигли, може се боље разумети како се променило магнетно поље планете, што би могло помоћи да се боље предвиди његова тренутна и будућа активност.
„С обзиром на то да не садрже органски материјал, није баш лако датирати неке од најчешћих културних остатака, као што су цигле и грнчарија. Сада можемо олакшати овај процес датирањем помоћу археомагнетизма“, рекао је археолог Марк Алтавел са Универзитетског колеџа у Лондону.
Промене у магнетном пољу
Земљино магнетно поље није статичко, већ се мења током времена. Ствара га геодинамо у језгру планете, односно ротирајући, конвективни и електрично проводљиви флуид који претвара кинетичку енергију у електрична и магнетна поља. Промене у магнетном пољу могу бити проузроковане спољашњим (као што је соларни ветар) и унутрашњим узроцима и могу се забележити у материјалима на површини.
На пример, у растопљеној магми, магнетна зрна ће се ускладити са магнетним пољем Земље док се магма хлади и стврдњава у вулканску стену. Научници могу да користе такав материјал као неку врсту записа магнетног поља.
Археолог Метју Хауланд са Државног универзитета Вичита у САД и његове колеге проучавали су месопотамске цигле као део усавршавања технике археомагнетизма - проучавања Земљиног магнетног поља сачуваног у објектима које је направио човек, пише „Сајенс алерт“.
Earths #Magnetic Field Was Going Haywire in #Antiquity, Nobody understands why?
— Stargazers Nation (@STARGAZERNATION) December 19, 2023
A 2500 Year old Inscribed Brick from #Mesopotamia has uncovered something sensational about the Ancient World, and Information that may reveal the true nature of our Planets existence,
A team from… pic.twitter.com/i1M375aNoh
Тајанствени скок јачине магнетног поља
То је прилично једноставан метод. Стручњаци су током истраживања анализирали 32 месопотамске глинене цигле на којима је исписано име краља који је тада владао и тако приближно датирали материјал.
Затим су пажљиво одсекли мали комад сваке цигле и измерили поравнање микроскопских зрна гвожђе-оксида помоћу магнетометра. Ова техника им је омогућила да реконструишу „понашање“ планетарног магнетног поља током периода од око 2.000 година – од 3. до 1. миленијума пре нове ере.
Након тога су своје резултате упоредили с другим реконструкцијама магнетног поља и користећи све ове податке уочили левантску геомагнетску аномалију из гвозденог доба (ЛИАА) – мистериозни скок јачине магнетног поља који се догодио над данашњим Ираком између 1050. и 550. пре нове ере.
Поред тога, анализа је открила кратке, драматичне флуктуације током владавине Набукодоносора II између 604. и 562. пре нове ере, показујући да се Земљино магнетно поље може значајно променити током кратких временских периода.
Истраживање под називом „Exploring geomagnetic variations in ancient Mesopotamia: Archaeomagnetic study of inscribed bricks from the 3rd–1st millennia BCE“ објављено је у часопису „Proceedings of the National Academy of Sciences“.
Погледајте и: