Скуп у „Њујоркеру“: Тесла заслужује место у историји као Прометеј модерног доба
19:57 13.01.2024 (Освежено: 16:00 14.01.2024)
© Tanjug / ALEKSANDRA OTAŠEVIĆХотел "Њујоркер" где је од 1933. до 1944. године живео Никола Тесла.
Хотел "Њујоркер" где је од 1933. до 1944. године живео Никола Тесла.
© Tanjug / ALEKSANDRA OTAŠEVIĆ
Пратите нас
У организацији Теслине научне фондације (ТНФ) данас се у хотелу „Њујоркер“ на Менхетну одржава традиционална 12. Међународна конференција у знак сећања на једног од највећих умова човечанства Николу Теслу и то на месту на којем је живео до смрти на Божић 1943. године.
Целодневна Конференција у „Духу Тесле 2024“ одвија се под покровитељством Генералног конзулата Србије у Њујорку и Ешли Редферн - извршне директорке „American Paradigm schools“ која је и један од челника „Tesla Science Foundation USA“.
У славу великог живота и још већег наслеђа Николе Тесле говорио је и генерални конзул у Њујорку Владимир Божовић који је отварајући скуп поручио да Тесла заслужује место у историји као Прометеј модерног доба и нагласио да ће се залагати да Тесла добије свој Дан у САД.
„Тесла је био истински визионар, геније чији се поглед пружао кроз столећа, досежући даље од онога што се, у његово време, сматрало могућим и изводљивим“, рекао је Божовић и изразио уверење да би Тесла да је данас жив помислио да савремени свет још није ухватио корак са његовом визијом.
Према речима генералног конзула, човек који је искористио своју генијалност како би дао свој допринос свету, никада не може бити заборављен.
„Теслина искра која је обасјала свет на своје путовање кренула је управо из државе Њујорк, из Бафала. Стога, по свим критеријумима, САД имају још више разлога од Србије да се поносе Николом Теслом јер он је био и прави амерички херој, човек који је донео напредак и увео свет и ову земљу у 20. Век“, рекао је он.
Божовић је нагласио да му је циљ да да све од себе како би Тесла коначно добио споменик у Њујорку, као и свој дан на нивоу града Њујорка и САД и како би се установила Теслина међународна награда за науку као пандан Нобеловој награди.
© Tanjug / Generalni konzulat Srbije u NjujorkuВладимир Божовић на скупу Теслине научне фондације
Владимир Божовић на скупу Теслине научне фондације
© Tanjug / Generalni konzulat Srbije u Njujorku
Додајући да пред свима стоји не само као генерални конзул, већ и као велики поштовалац Тесле, једног од највећих умова у историји, захвалио је ТНФ на неуморном раду и посвећености у очувању и промоцији наслеђа великог српско-америчког научника.
„Наша захвалност такође иде и двема изузетним америчким организацијама, посвећеним очувању Теслиног наслеђа и популаризацији Теслиног дела – „Никола Тесла савет Бафала и Нијагариних водопада“ и „Теслин научни центар у Ворденклифу““,рекао је он.
Учешће на Тесла конференцији су узели многи научни радници, стручњаци, привредници, новинари, уметници, глумци и књижевници из целог света, између осталих директор „Тесла Научног центра Ворденклиф“Марк Алеси.
Никола Лончар, оснивач и председник ТНФ из Филафелфије подсетио је да су до сада поставили 32 Теслине бисте широм света, и да је последња постављена у децембру на Солт Лејк Комјунити колеџу у Америци.
Посебно важан пројекат ТНФ је веб платформа Тесла клубова и Теслиног народа који је окупио стручњаке и промотере културне баштине у вези са Теслиним ликом и делом из целог света, а на којој ће се наћи огроман материјал са темом Николе Тесле и Теслиног народа.
У току Конференције додељене су захвалнице, медаље и најпрестижнија награда „Тесла Спирит Ањард “ заслужним организацијама и појединцима који су промовисали име и дело Тесле и име Теслиног народа, пренео је Танјуг.
Престижне награде добили су „Никола Тесла Клуб“ из Сан Дијега и Детроита, Нада Мартиновић, Вјера Мујовић, Ђорђе Н. Колџић, новинар Марина Булатовић, Школа Бановић Страхиња из Београда и директорка приштинског „Јединства“ Рада Комазец.
Погледајте и: