Невероватан финиш – Хрватска остала без злата, Шпанија је шампион Европе

© Фото : ANGELA WEISSХрватска ватерполо
Хрватска ватерполо - Sputnik Србија, 1920, 16.01.2024
Ватерполисти Шпаније освојили су Европско првенство победом над Хрватском од 11:10 (3:5, 3:2, 2:3, 3:0) у великом финалу. Нови шампион Европе до златне медаље стигао је после великог преокрета.
До оваког исхода дошло је тако што је Шпанија у четвртој четвртини дала три гола, а Хрватска ниједан!
Имали су Хрвати зицер да се домогну европског злата, водили су два разлике на уласку у последњу деоницу, али су потом све просули.
Шпанци су стигли до првог европског злата и директне визе за Олимпијске игре.
Хрватска је одлично отворила меч и почетком друге четвртине имала је максималих плус три (6:3). Шпанци су успели да се врате у меч и средином треће четвртине су стигли до 7:7, затим и до 8:8.
Уследила је мини серија Хрватске - 2:0 за 10:8 за домаћина, али су Шпанци направили серију 3:0 кад је било најважније и тако стигли до деценијама чеканог пехара.

Ватерполиста Новог Београда Алварос Гранадос и Бернат Карне су дали по три гола за Шпанију, а Алберто Мунарис два гола. Гранадос је решио меч голом после такозване шраубе.

Лука Букић је предводио Хрватску са четири гола, а Јерко Маринић Крагић и Марко Жувела по два.
Наредно Европско првенство одржаће се 2026. године у Београду.