00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Новак поново смета Аустралији
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Последња Бајденова пакост против Србије
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

„Не могу да чекају извештај јер им се жури због лажне државе Косово“: Оштра порука одјекнула у ПС СЕ

© Sputnik / Доминик Бутен / Уђи у базу фотографијаЗаседање Парламентарне скупштине Савета Европе
Заседање Парламентарне скупштине Савета Европе - Sputnik Србија, 1920, 22.01.2024
Пратите нас
На зимском заседању Парламентарне скупштине Савета Европе (ПС СЕ) данас је одржана дебата о извештају аустријског посланика Штефана Шанеха о посматрању избора у Србији, а посланица у Скупштини Србије Дуња Симоновић Братић током расправе је оштро критиковала њено одржавање, пре објаве извештаја ОДИХР-а.
Братић је, током дебате у Стразбуру, рекла да посматрачи ПС СЕ не могу да чекају на извештај ОДИХР-а јер им се, како је навела, жури пошто имају рокове за своју агенду за "лажну државу Косово".
Она је нагласила да о наводним нерегуларностима на изборима у Србији говоре исти они који су јаки заговорници независности такозваног Косова и његовог чланства у Савету Европе.
Указала је на кршење људских права на КиМ и поручила да "ако постоји место у Европи где су људска права умрла и дубоко закопана, то је територија лажне државе Косово".
Она је истакла да је скоро 6.000 посматрача учествовало на изборима у Србији, али не и на Косову и Метохији, где, нагласила је, режим у Приштини није дозволио организовање избора због чега су Срби морали да гласају у другим градовима.
""То није био проблем, и изгледа да нико није заокупљен том чињеницом", навела је Симоновић Братић.
Оценила је да је одржавање овакве дебате само пример скретања пажње са теме наоружавања Приштине америчким пројектилима, њене одлуке о укидању платног промета, присвајању православних цркава и хапшења људи под лажним оптужбама.
"Када ће почети да поштују српска права", упитала је и поручила да очекује од колега у Савету Европе да питају о одржавању избора на КиМ, о кршењу међународног права, Повеље УН, Резолуције УН 1244 и Бриселских споразума председника скупштине привремених приштинских институција Гљаука Коњуфцу којег ће, како је истакла, сутра угостити без претходно успостављеног дневног реда политичког одбора.
Она је рекла да су посматрачке мисије ОЕБС-а, Европског парламента и Парламентарне скупштине Савета Европе имале мандат за посматрање избора на републичком, али не и локалном нивоу, и истакла да они који су покренули ову дебату немају мандат за своје тврдње и да се, како је навела, нису ни жалили на записнике посматрача са бирачких места које су потписали.
"Дали су свој потпис. Након неколико сати, када су схватили да за њихове другове из опозиције у Београду нема победе, почели су да се жале", навела је она.
А сада, констатовала је, говори се о наводним нерегуларностима током избора у Србији, пре објављивања коначног извештаја ОДИХР-а.

"Где је извештај? Још није завршен. Посматрачи из ПС СЕ су само мали део мисије међународног посматрача. Али не можете да чекате. Зашто? Зато што имате рокове за своју агенду за лажну државу Косово. Зато се толико журите", закључила је она.

Посланица из Србије Биљана Пантић Пиља истакла је да су избори у Србији организовани на захтев опозиционих партија и навела да је реч о најригорозније посматраним изборима у Србији, које је пратило 5.587 посматрача.
Пантић Пиља је нагласила да је међународна посматрачка мисија позитивно оценила процес гласања на 93 одсто од 1.220 посматраних бирачких места, а да су негативне оцене првенствено приписане пренасељености и неадекватним мерама да се обезбеди тајност гласања.
"Ова бројка представља мали део укупног броја бирачких места, што указује да ове озбиљне неправилности нису биле распрострањене", навела је она.
Она је навела да је Шенах посматрао изборе на два бирачка места у Сремској Митровици и општини Врачан и да у записницима са оба места, које је он потписао, нису документоване никакве неправилности или примедбе, а касније је, магласила је, дао изјаве за медије које се косе са потписаним запписницима.
Посланица из БиХ Сњежана Новаковић Бурсаћ одбацила је као нетачне наводе из извештаја који се односе на манипулацију гласањем, укључујући довођењем бирача, посебно из Републике Српске.
Она је истакла да је учешће грађана који живе у инистранству широко прихваћена пракса у многим европским земљама и на Балкану, осим, како је оценила, у Србији.
Навела је да су након избора организовани протести са циљем да поништи изборни процес у Београду, али је поручила да "било чије преференције не би требало да буду основ за ширење лажи, па чак и мржње према грађанима који имају двојно држављанство и право гласа у складу са изборним законодавством".
Посланик ПССЕ из Мађарске Жолт Немет рекао је да је сагласан да је било нерегуларности, али је нагласио да је реч о такозваним нормалним нерегуларностима и истакао да је важно пренети поруку да се избори сматрају легитимним.
Он је изразио наду да ће престати преиспитивање избора у Србији само зато што су, како је истакао, победници избора са супротне поллитичке стране.
Са друге стране, посланик социјалиста Франк Швабе рекао је да децембарски избори у Србији нису онакви какве би желели да виде и затражио од Србије да "то уради боље".
Посланик испред Европске народне партије Анастатиос Хаџивасилију тврдио је да постоји консензус да су избори, иако су техничко добро изведени и иако је постојао плурализам партија, обележени неправилностима које су делимично засениле политички процес.
Он је нагласио да снажно верује у европску будућност Србије и позвао српске власти да покажу снажну политичку вољу за реформама и услађивањем са европским демократским стандардима што је пре могуће.
Представник групе либерала и демократа (АЛДЕ) Јулијан Булаји оценио је да је ситуација у Србији веома опасна и навео да је та група позвала представнике опозиције у Србији на размену мишљења.
На почетку дебате, посланик Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ) Штефан Шенах представио је свој извештај о посматрању ванредниих парламентарних избора у Србији, у којем се наводи да су избори технички добро спроведени и да су понудили бирачима избор између политичких алтернатива, као и да су слобода изражавања и окупљања генерално поштоване.
У извештају се тврди да су изборе карактерисали неправедни услови и да су их обележиле процедуралне неправилности и честе оптужбе о организовању и превозу бирача како би подржали владајућу странку на локалним изборима, као и да је доминирало одлучно учешће председника, чиме су, даље се тврди, заједно са системским предностима владајуће странке, створени неправедни услови, преноси Танјуг.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала