00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ
16:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920, 12.12.2022
МОЈА ПРИЧА
Доносимо вам животне приче, репортаже и необичне судбине људи који друштво чине бољим.

Важан комадић идентитета Србије: Од старог намештаја прави чаролију, а циљ јој је - Русија

© Фото : Ненад Благојевић/Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићЊен рад је препознала и држава, од Министарства привреде добила је сертификат, потврду да негује стари занат
Њен рад је препознала и држава, од Министарства привреде добила је сертификат, потврду да негује стари занат
 - Sputnik Србија, 1920, 03.02.2024
Пратите нас
Марија Крњајић Величић рестаурира стари намештај. То раде многи, али она прави чаролију, оживљава више од века старе успомене на нечије баке и прабаке. Да то ради другачије од других препознала је и држава. Њен уметнички рад на конзервирању и улепшавању добио је сертификат старог, уметничког заната. Има још једну жељу, да оде у Русију, да учи.
Завршила је Вишу медицинску школу, али цела породица Крњајић каже, има уметничку црту коју негује, посебно отац који слика.
Марија је своју уметност пронашла када је родила треће дете, била је две године на породиљском одсуству, гледала како да испуни време, радила по кући.
„Хтела сам да средим девојчицама собу, али намештај који сам желела није био у комерцијалној продаји. Пријатељица је дошла из иностранства, имала је бакин стари намештај, враћала се у Енглеску, није знала шта с тим да ради. Узела сам комплетан намештај и кренула да га преуређујем за дечију собу“, прича нам.
На друштвеним мрежама пријатељи су видели шта је урадила, почели су да се распитују да ли би могла још нешто тако да преуреди. Почели су да извлаче из шупа и са тавана комаде од баке, прабаке.
© Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићМарија зна да препозна вредни стилски намештај, имала га је у породичној кући
Комода за којом се пре више од пола века за излазак спремала нечија бака - Sputnik Србија, 1920, 26.01.2024
Марија зна да препозна вредни стилски намештај, имала га је у породичној кући

У Србији ископала и Луја 16.

"Тако је кренуло, од ствари из наше земље, али ја сам имала веће прохтеве, бирала сам из иностранства намештај за себе и довлачила га овде. Неке куће и овде су имале тај француски намештај, оне мало богатије. Копала сам, копала по Србији, шта год сам могла да нађем, купим“.
Објашњава да је реч о комадима стилског намештаја старог најмање стотину година рађеном у Француској и Италији, па и у стилу рококоа, односно касног барока, Луја16.. Умела је да препозна шта ваља, јер је већ имала додир са таквим стварима.
„Моја породица је имала и волела антиквитете од моје прабабе, чукунбабе. Када растеш у томе, просто знаш шта је вредан комад. Тако је и са сликама, бака са мамине стране била је Италијанка, имала је доста лепих ствари. Још ако те то занима, ако ти је љубав, томе се посвећујеш. Тражиш, читаш, научиш, можда и више него неко ко је за то школован“.

Соба која је на кочијама стигла у Београд из Беча

Свакоме ко види њене странице на друштвеним мрежама буде жао да баци стари стилски намештај, да га прода некоме ко ће га донекле средити и препродати. Шаљу га у праве руке, јер Марија му враћа душу.
„Сваки комад има неку причу, људи се вежу, па чак и ако морају да се отарасе тих ствари, желе да им буде добро „у новом животу“. Последњи случај, позвала ме је девојка, продали су стан у предратној згради. Питала је да ли бих хтела да преузмем једну собу која је на кочијама стигла из Беча, ко зна кад, у центар Београда. Преузела сам је, средила. Та соба се вратила у Беч, на крају је преузео неко баш из тог града. Вратила сам је у живот и опет је отишла тамо одакле је дошла“.
© Фото : Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићНеке породице су сачувале готово сав предратни намештај
Неке породице су сачувале готово сав предратни намештај - Sputnik Србија, 1920, 26.01.2024
Неке породице су сачувале готово сав предратни намештај
Ова уметница не користи стандардне материјале, оно што је потребно за овакав рад, још не може да се набави у Србији. Једна сликарка у иностранству направила је посебне боје за уметнички дизајн намештаја. Осећај је, каже, као да сликате на платну. А слике на намештају тако и изгледају.

Сертификат вредног уметничког заната

Рад Марије Величић Крњајић препознат је као драгоцен део идентитета наше земље, од Министарства привреде добила је посебан сертификат који означава уметнички занат. Каже да је долазак до тог признања био прилично тежак, морала је да ради пред посебном комисијом.
„Буквално морате да радите испред њих, цртате, сликате. Врло су ригидни. Имам друга који прави шешире, он је такође добио сертификат, то је један од старијих заната у Земуну, он лично прави те шешире. Постоје и девојке, инфлуенсерке, које његове шешире продају по 25 пута вишој цени, али оне не могу да добију сертификат. Важно је да се зна чије су руке то направиле“, објашњава.

Београд у стилу Версаја

Не фокусира се искључиво на комад намештаја, већ на општу слику ентеријера, у односу на њега рестаурира и додаје сликарске украсе. Одлично јој иде, па су је ангажовали и власници једног хотела чије је уређење у току, а цео је у стилу Версаја. У том послу искорачила је у нову сферу, али и на скелу високу 25 метара.
„Пошто им се свидео намештај, питали су да ли комплетан ентеријер могу да урадим са тим бојама, са позлатом, тако да сам комплетне плафоне позлаћивала, осликавала као оно што радим на намештају. Радила сам и лајсне у бојама, са позлатом, као да радим комад намештаја, 650 квадрата плафона. Трајало је скоро две године“.
© Фото : Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићВремешној лепоти додаје нове детаље
Времешној лепоти додаје нове детаље - Sputnik Србија
1/8
Времешној лепоти додаје нове детаље
© Фото : Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићАнђели су чест детаљ, а понегде држе и целу конструкцију
Анђели су чест детаљ, а понегде држе и целу конструкцију - Sputnik Србија
2/8
Анђели су чест детаљ, а понегде држе и целу конструкцију
© Фото : Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићОсликава и унутрашњост ормара
Осликава и унутрашњост ормара - Sputnik Србија
3/8
Осликава и унутрашњост ормара
© Фото : Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићВелики изазов је и рестаурација столетних камина
Велики изазов је и рестаурација столетних камина - Sputnik Србија
4/8
Велики изазов је и рестаурација столетних камина
© Фото : Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићМарија Величић Крњајић
Марија Величић Крњајић - Sputnik Србија
5/8
Марија Величић Крњајић
© Фото : Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићНекада је свака богата кућа морала да има комоду
Некада је свака богата кућа морала да има комоду - Sputnik Србија
6/8
Некада је свака богата кућа морала да има комоду
© Фото : Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићОвако ће изгледати хтел који је Марија уредила
Овако ће изгледати хтел који је Марија уредила - Sputnik Србија
7/8
Овако ће изгледати хтел који је Марија уредила
© Фото : Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићМарија пре рестаурације обавезно погледа и простор у коме ће се намештај налазити
Марија пре рестаурације обавезно погледа и простор у коме ће се намештај налазити - Sputnik Србија
8/8
Марија пре рестаурације обавезно погледа и простор у коме ће се намештај налазити
1/8
Времешној лепоти додаје нове детаље
2/8
Анђели су чест детаљ, а понегде држе и целу конструкцију
3/8
Осликава и унутрашњост ормара
4/8
Велики изазов је и рестаурација столетних камина
5/8
Марија Величић Крњајић
6/8
Некада је свака богата кућа морала да има комоду
7/8
Овако ће изгледати хтел који је Марија уредила
8/8
Марија пре рестаурације обавезно погледа и простор у коме ће се намештај налазити
Марија све ради сама, и најтеже физичке послове, носи, буши, шмиргла;
„Људи ме зову и питају, да ли то ради ваша фабрика. Нема фабрике, фабрика сам ја“, каже уз осмех, јер све што ради, ради са осмехом, ужива.
Једно време радила је паралелно и претходни посао везан за струку, али толико је заволела оживљавање намештаја, да га је напустила.
„Ово је мој приоритет и томе сам се посветила. Мислим да се то и види“, каже.

Највећа жеља – одлазак по знање у Русију

Додаје да би волела да институције са реномеом и историјом, које се налазе у истим таквим зградама оплемени као хотел на коме је радила, јер то се у већини градова Европе у којима је била, подразумева.
„Пре неки дан сам била у Народном позоришту које има исте гипсане радове као што су у хотелу који сам радила. Размишљала сам колико би било лепо да се то среди на начин какав доликује и колико би људи имали слуха за предлог да се то уради како треба“.
© Фото : Спутњику уступила Марија Крњајић ВеличићМарија Крњајић Велиић
Марија Величић Крњајић - Sputnik Србија, 1920, 01.02.2024
Марија Крњајић Велиић
Није још излазила пред било кога са оваквим предлогом, али су је звали молери да им помогне, да среди украс на фасади зграде једне државне инстутуције. Жао јој је да се тај посао препушта онима који нису довољно стручни.
„Треба имати осећај за ту врсту лепоте, највише ме контактирају Руси, јер јако воле антикварни намештај, у Русији је јако заступљен управо овај који радим. Највећа ми је жеља да одем код њих, да научим класичну рестаурацију. Контактирала сам пре короне најбољег познаваоца тог посла, скупљала сам новац за пут. Желим од њих то да научим, Руси су у томе савршени, код нас таквих школа и нема“.
Додаје да ће њен план сачекати, осећа се криза на глобалном нивоу, људи немају новца за фине ствари као што су њени комади намештаја. Корона је пореметила све, па и њен велики план, школовање у Русији.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала