00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
Фигаро пева над остацима света
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
„Имамо понуде Ливерпула, А. Виле и Атлетико Мадрида за Максимовића“
20:00
60 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
Ауторска емисија Љубинке Милинчић
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Сви као један: Последњи вапај и зов Срба са Косова – да се скрене пажња целој планети

© AP Photo / Visar KryeziuПрослава Ускрса на Косову
Прослава Ускрса на Косову - Sputnik Србија, 1920, 11.02.2024
Пратите нас
„Најављени општенародни протест пре свега треба посматрати онако какав јесте – као последњи вапај и зов српског народа са Косова и Метохије упућен не само међународној заједници већ и српском народу, ма где живели“.
Овако Лука Јовановић, историчар и универзитетски професор са Косова и Метохије, гледа на скуп заказан за понедељак у 12 часова у Косовској Митровици, којим, како каже, Срби желе да скрену пажњу света на ропски положај у којем живе деценијама, а чији је повод укидање динара у платном промету самопрозване државе Косово.
Тај зов односно вапај треба да скрене пажњу на све оно што се дешава последњих не само година већ деценија на Косову и Метохији, на понашање према Србима, на све притиске које трпе, а не само на укидање динара што је последња кап. Чињеница је да нема лекова у болницама, да српски народ не може више да се лечи у својим институцијама, да су његове институције на удару, да српски народ трпи жестоки терор у виду хапшења, прогона, привођења од стране локалне полиције, да сваки становник, само зато што му у личној карти пише „Србин“ страхује при сваком прелазу административне линије да не буде приведен или ухапшен због неких тричарија, рекао је Јовановић за Спутњик.
Он наглашава да Срби напросто хоће да скрену пажњу планете да већ деценијама живе у гету, апартхејду и у атмосфери константних страха и зебње. Они не страхују само за своју безбедност, већ страхују и да ће остати без основних животних намирница и лекова, односно да неће имати све оно што је нормално у данашњем свету и што је прописано свим међународним конвенцијама.
© Фото : Срби за СрбеСрпска деца на Косову
Српска деца на Косову - Sputnik Србија, 1920, 11.02.2024
Српска деца на Косову
То су ствари, наставља Јовановић, које спадају у неприкоснова људска права, која сваки становник платене Земље треба да ужива и то је управо оно што Срби на Косову и Метохији данас немају.
Због одсуства тих основних права је овај простест и сазван – да се позове међународна јавност и цивилизован свет како би помогли српском народу и коначно обратили пажњу на њега, на његов положај и терор који трпи од стране режима у Приштини. Мислим да ће свакако бити реакције међународне заједнице. Након обраћања председника Србије на Савету безбедности Уједињених нација, уследиле су реакције и гласови које смо чули од међународних представника који су подржали наше ставове и наше виђење целе ситуације.
Јовановић мисли да ће Приштина свакако реаговати на овај протест, као што је, додаје, реаговала и на говор у Савету безбедности, али не верује да ће доћи до нереда. Што се тиче присуства, он очекује да ће се у понедељак у подне у Косовској Митровици наћи велики број људи са свих страна Косова и Метохије.
Срби на Косову и Метохији су увек били верољубив народ који је своје ставове и своја неслагања са било ким и било чијом политиком исказивао само демократским средствима, јавним апелима и протестима. Сматрам да ће локално становништво на Косову и Метохији, не само Косовске Митровице, већ и из свих средина Косова и Метохије подржати овакав вид отпора, закључио је Јовановић.

Сви као један

Професор Правног факултета Универзитета у Косовској Митровици Душан Челић мисли да је протест оправдан и наглашава да се солидарише са свим грађанима Косова и Метохије који су погођени овим мерама и одлукама власти у Приштини, које за последицу имају масовно кршење бројних људских права.
Одлука о избацивању динара из платног промета одразиће се на стечена имовинска права, исплату пензија, инвалиднина, социјалне помоћи, социјална давања и утичу на рад свих институција, од вртића до универзитета, од амбуланти до клиничког центра, на рад институција културе, социјалног старања и свих других, објашњава Челић.
Таквом једном мером угрожава се и право на живот, здравље, рад, имовину... једном речју на читав један сет људских права Срба и искључиво Срба који се на дискриминаторној основи овом мером масовно угрожавају. Један број људи живи у безнађу и страху и не зна просто шта да ради јер не види краја овом злу из Приштине. Протест јесте оправдан, рекао је Челић за Спутњик.
Он не верује да Приштина са благонаклоношћу гледа на сутрашње окупљење, али такође не верује ни да ће доћи до инцидента, бар што се тиче српске стране. Каже да постоји бојазан да дође провокација из Приштине и да би то био једини разлог било каквом нереду.
© Tanjug / Сава РадовановићПротест Срба на Косову
Протест Срба на Косову - Sputnik Србија, 1920, 11.02.2024
Протест Срба на Косову
Челић сматра да најновија одлука Приштине утиче на животе свих Срба на Косову и Метохији, те у складу са тим очекује велики одзив народа. Једини који неће доћи, сматра он, биће они које ће Албанци спречити у томе.
Ове мере погађају све Србе на Косову и Метохији, према томе свако ко буде дошао има разлог да буде ту. Друго је питање да ли ће бити у могућности сви да дођу. На терену, нарочито у срединама где Срби живе у гетима, постоје бројне препреке које се њима представљају и могуће је да ће масовном применом репресивних мера бити укинута слобода кретања и да ће се једном броју људи онемогућити да дође.
© AP Photo / Visar KryeziuДовођење повређених у службу хитне помоћи у Косовској Митровици на Косову и Метохији
Довођење повређених у службу хитне помоћи у Косовској Митровици на Косову и Метохији - Sputnik Србија, 1920, 11.02.2024
Довођење повређених у службу хитне помоћи у Косовској Митровици на Косову и Метохији
Што се тиче утицаја апела и поруке која би требало да се пошаље јавности, професор Челић није оптимистичан. Он наводи да досадашњи „лежеран и индолентан став“ бројних међународних мисија, од ОЕБС-а, Савета Европе, УНМИК-а и различитих мисија држава са значајним утицајем на доношење одлука власти у Приштини, попут Сједињених држава и земаља Квинте, не оставља пуно простора за наду.
Заиста не знам шта више треба да се деси да би те земље реаговале и да би некакав глас разума стигао до Приштине. Искрено морам да кажем и као правник и као човек да ме изненађује тај прилично лежеран и индолентан став Запада, закључио је Челић.

Нема разлога за страх

Некадашњи председник ОИК Косовске Митровице Слободан Димитријевић говори за Спутњик да се ради о мирном протесту који је на време најављен косовској полицији и да нема разлога да не буде миран.
Протест ће се одржати у централном делу северне Митровице и не видим начина да ће неко допустити да неко направи некакав проблем.
Он сматра да нема поенте своје апеле упућивати Приштини и та то не даје никакве резултате, те да је Србима једино преостало да се обрате међународној јавности, у нади да ће им неко помоћи.
Сматрам да је међународна заједница та која треба да буде гарант мира и да притисцима на Приштину омогућити да тамошњи народ настави да несметано прима своје зараде, пензије и соцјална давања, рекао је Димитријевић за Спутњик, али је изразио и сумњу објаснивши да, поучен досадашњим искуствима, не верује међународној заједници.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала