Понижење америчких сенатора: Мађари чувају достојанство уз поруку Вашингтону – нисте свемоћни
© Tanjug / AP Photo/Denes ErdosАмерички сенатор Крис Марфи у Будимпешти.
© Tanjug / AP Photo/Denes Erdos
Пратите нас
Одбијањем да приме делегацију америчких сенатора чланови мађарске владе ставили су Американцима до знања да чувају своје достојанство и на тај начин показали да су дани америчке свемоћи прошли, сматра политиколог др Стеван Гајић, научни сарадник у Институту за европске студије.
Двостраначка делегација америчких сенатора посетила је у понедељак Будимпешту како би позвала Мађарску да одмах одобри захтев Шведске за придруживање НАТО, али су чланови мађарске владе одбили сусрет са њима.
Сенатори „пољубили врата“ у Будимпешти
Агенција наводи да су амерички сенатори претходно најавили да ће Конгресу САД поднети заједничку резолуцију у којој се осуђује наводно демократско назадовање у Мађарској и позива влада премијера Виктора Орбана да укине блокаду трансатлантске интеграције Шведске.
Мађарска је једина чланица НАТО која није ратификовала кандидатуру Шведске, због чега се суочава са све већим притиском јер је за примање нове земље у Алијансу потребно једногласно одобрење.
Сенаторка Демократа из Њу Хемпшира Џин Шахин рекла је да је разочаравајуће то што ниједан члан мађарске владе није прихватио позиве да се састане са америчком делегацијом.
Мађарска игра своју игру – чува достојанство
Јасно је да ће Мађари „допустити“ Шведској улазак у НАТО јер то је и Орбан потврдио, али они, што би се народски рекло – тврде пазар, каже Гајић за Спутњик. Он додаје да је Мађарска стално под великим притисцима и САД, и бриселске бирократије и подсећа да је до сада одобрила све европске пакете санкција Русији. Зато не би требало очекивати ни жестоко мађарско противљење НАТО.
„Мађари ће играти своју игру и трговаће докле год могу, а могу. Мислим да је ово остављање конгресмена у 'чекаоници' више везано за унутрашњу политику, дакле за репутацију Фидеса. Уколико би их примили пре гласања за улазак Шведске у НАТО, а свакако се зна да ће гласати за пријем, онда би порука очигледно била – ето, конгресмени су то урадили. Сигурно је да би и ти људи у свој портфолио уписали да су они ти без којих Мађарска никад не би допустила Шведској да уђе у НАТО. Зато мислим да је основни разлог за тај недипломатски гест – чување достојанства јер не желе да се с њима на тај начин разговара. И мислим да је то сасвим у реду.“
А управо је чување достојанства оно по чему се Мађарска разликује од велике већине земаља ЕУ, пре свега од Немачке која је „најпониженија земља“, истиче Гајић.
Орбанов антикомунизам
Мађарска влада је америчким конгресменима ставила до знања да су практично све мање битни у години председничких избора у САД, сматра Гајић и подсећа да је Орбан у једном говору рекао да жели да Америка поново буде велика.
„Орбан је најдиректиније подржао Трампа. И током владавине Бајденове администрације он је говорио да је Америка значајна земља али да је ипак сарадња са Трампом била далеко боља. Тако да је јасно и у том смислу шта је порука Мађара. Они не поштују данашње Сједињене Државе, сматрајући их заправо антиамеричким, односно глобалистичким. Из мађарског угла Орбан сигурно ту види и трагове комунизма јер као велики антикомуниста у свему што му се не свиђа види комунизам, па тако и у Европској комисији и у идеологији коју спроводи Демократска странка“, закључио је Гајић.
Погледајте и: