Србија кошарка - Sputnik Србија

Србија се мучила, па разбила Финску на старту квалификација за Евробаскет

Кошаркаши Србије уписали су победу у дворани „Александар Николић“ против Финске резултатом 77:61 на старту квалификација за пласман на Европско првенство. Наредни меч изабраници селектора Светислава Пешића играју већ у понедељак у Тбилисију против Грузије од 18 часова.
Србија је споро и безидејно отворила меч против Финске. Дуго се чекало на прве поене, с друге стране Финци, који су у Београд допутовали без икаквог резултатског притиска, јер су имали улогу тоталног аутсајдера, лако су долазили до поена.
Водила је дуго на старту Финска, али се Србија будила како је време одмицало. Сасу Салин задавао је доста проблема брзим испаљивањем тројки, док су Орлови стрпљиво градили своје нападе и полако, али сигурно, преузимали контролу над мечом.
Уводну деоницу добили су гости из Скандинавије резултатом 20:17, да би у наставку Србија окренула резултат већ до одласка на 15-минутни одмор - 36:34.
Посебно је расположен био капитен Лука Митровић, који је брзо стигао до двоцифреног броја поена, а посао му је одличном енергијом олакшавао Алекса Аврамовић. Давао је ноту игри Србије хитроноги Чачанин, погађао када је требало, разигравао саиграче, те Финци нису имали решење за АА.
С друге стране, како је Финцима стао шут за три поена, тако се распала и њихова игра и предност Србије почела је да расте. Меч је решен у последњој деоници када је Србија серијом кошева Филипа Петрушева и једном крађом, затим и полагањем Алексе Аврамовића отишла на 56:51.
Затим је Аврамовић уз овације најмлађих навијача с трибина убацио још два слободна бацања и Финцима више није било спаса и повратка.
До краја је само расла предност, а селектор Пешић пружио је шансу готово свим кошаркашима. Ушао је у финишу и Балша Копривица који је успео да се упише у стрелце с линије пенала, одакле је био половичан.
Беслаћ је такође био одличан, погодио је и једну тројку, одлично сарађивао са Петрушевим.
На крају сусрета капитен Митровић био је најефикаснији са 19 поена, имао је и девет скокова, пратио га је Аврамовић са 18 поена.
С друге стране, у редовима Финаца најефикаснији био је Јантунен са 10 поена.
Србија је већ архивирала ову победу на старту квалификација Групе Г за пласман на Евробаскет, Орлови ускоро лете за Тбилиси, где их у понедељак чека одмеравање снага са Грузијом, која је у прошлости и те како знала да нам загорча живот.
Ток сусрета Србија - Финска могли сте да пратите уживо уз Спутњик спорт.
22:00 23.02.2024
40' - Крај меча
Победа Србије резултатом 77:61.
21:58 23.02.2024
40' - Копривица се уписује у стрелце
Промашио је прво, погодио друго - 77:59.
21:54 23.02.2024
39' - Копривица на паркету
Кошаркаш Партизана Балша Копривица ушао је на паркет. За то време, Алекса Аврамовић постиже 18 поен - 74:57.
21:47 23.02.2024
35' - Србија води 67:55.
И иде ка сигурној победи на старту квалификација за Евробаскет.
35' - Техничка Петрушеву
Закуцао је српски центар и том приликом је ударен по глави. Погледао је ка судији и затражио објашњење, а уместо додатног бацања кажњен је техничком грешком. Тежак превид судија.
21:39 23.02.2024
33' - Разлетели се Орлови - Финци немоћни
Зову упомоћ нови тајмаут. Расте предност Србије, фантастична акција Петрушева, коју је лаким поенима крунисао Беслаћ - 65:51.
21:36 23.02.2024
31' - Тројка Беслаћа
Србија је на плус 10 и води 61:51.
21:32 23.02.2024
30' - Води Србија после три четвртине
Резултат је 58:51.
21:28 23.02.2024
29' - "Крадљивац" Алекса
Петрушев је погодио још једном, а затим је Алекса у свом стилу "украо" једну лопту и постигао лаке поене - 56:51. Добио је Алекса овације од најмлађих навијача.
21:27 23.02.2024
29' - Петрушеееев
Лепо! Обишао је чуваре и положио лопту кроз обруч. Његови први поени из игре - 52:51.
21:23 23.02.2024
27' - Изједначење
Сјајно трчање у контру и полагање Алексе Аврамовића - 48:48.
21:22 23.02.2024
26' - Вања опет половичан
Седам поена Вање Маринковића до сада, али баш као и пре неколико минута половичан учинак с линије пенала - 46:48.
21:19 23.02.2024
25' - Тројка Алексе!
Србија преко Алексе Аврамовића хвата резултатски прикључак - 45:48.
21:15 23.02.2024
24' - Непогрешиви Финци
Маћуни је погодио оба бацања, Финци имају 14/14 са линије пенала и воде - 39:48. Србија има 11/15.
21:12 23.02.2024
24' - Компликује Србија
Још једно српски кошаркаши нису упутили лопту ка кошу ривала, а истекао им је напад.
21:11 23.02.2024
23' - Серија Финаца
Серијом 5:0, Финци су дошли до предности 39:44.
21:08 23.02.2024
22' - Митровић под фаулом
Реализовао је капитен Србије 2+1 и већ је на 16 поена - 39:39.
22' - Затим и тројка
Поново Валтонен - 36:39.
21:07 23.02.2024
21' - Изједначење
Ефектно закуцавање Валтонена - 36:36.
21:06 23.02.2024
21' - Почело је друго полувреме
Србија имала први напад. Гудурић је био непрецизан.