Коме ће се у Србији одузимати кола због непрописне вожње?
18:25 27.02.2024 (Освежено: 19:48 27.02.2024)
© Sputnik / Лола ЂорђевићСаобраћај у Београду
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Закон који се увелико примењује широм света, у Европи, али и у појединим земљама региона почео је да се примењује и у Србији: Први аутомобили већ су заплењени возачима који су направили серију прекршаја. Да ли ће ова мера заиста смањити број удеса или ће само ударити просечног возача по џепу, показаће резултати.
Директор Комитета за безбедност у саобраћају Дамир Окановић објашњава за Спутњик све техничке регулативе везане за овај пропис и наглашава да се ради о мери привременог одузимања возила. Одузимање превозног средства важи до правоснажног окончања судског поступка, а по његовом окончању се возило враћа власнику, без обзира на то да ли ће возач бити осуђен због прекршаја или не.
Услови за примену те мере подразумевају да је особа затечена у прекршају у претходне две године најмање два пута правоснажно осуђивана за тешке прекршаје против безбедности саобраћаја. То значи да би конкретан повод за привремено одузимање возила био трећи тешки прекршај у року од две године, објашњава Окановић за Спутњик.
Он каже да неће бити кажњени људи који забораве да укључе светла, којима су таблице прљаве и слично, већ да се ради о правоснажним пресудама за најтеже прекршаје против безбедности саобраћаја. У 18 наведених прекршаја, налазе се велико прекорачење брзине, присуство алкохола у крви, одбијање алко-теста, претицање не једног, већ колоне возила преко пуне линије и слично.
© Фото : OMK MUP REPUBLIKE SRBIJEСаобраћајна полиција
Саобраћајна полиција
© Фото : OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE
На противљење јавности и истицање да ће уколико, примера ради, отац направи прекршај, ауто бити одузет, што би утицало на читаву породицу, Окановић поставља питање шта би се десило са колима да отац вози кола пијан, па их слупа.
Ова законска одредба такође прописује одузимање возила, без обзира на то да ли је возач његов власник или не. Дакле, уколико позајемите нечије возило, оно такође може бити одузето, уколико су испуњени сви разлози за одузимање.
Код савесних грађана ће овај пропис бити изузетно добро прихваћен, а они који су склони чињењу најтежих прекршаја, већ сада интензивно осуђују такву меру и позивају се на неповредивост приватне својине. Они су, међутим, заборавили да је право на живот ипак мало старије право и да онај који крши туђе право на живот нема право да се позива на неприкосновеност свог права на својину.
Он подсећа да се слични закони примењују у Америци, Канади, многим земљама Европе, попут Италије и Аустрије, али и у региону, у Словенији, па чак и Босни и Херцеговини. Разлика је само у томе шта се после чини са возилом. У неким земљама се уништава, негде се ставља на јавну продају, негде је дозвољено власнику да га откупи, а негде није.
Шта народ мисли?
Максим Чорбић, пољопривредни произвођач и дипломирани правник из Белушића верује да ће ова мера послужити свима. Он сматра да ће се безбедност на друмовима повећати, али да ће се и државна каса напунити. Упитан да ли се ревносно придржава правила у саобраћају, искрено одговара да му се, као и већини, деси да направи гаф, али не толико страшан.
Све зависи од медијске кампање. Кол'ко уплаше народ, тол'ко ће да им буде ефикасно. Толико је одредби наведено да свако неке крши. Ко год вози аутомобил, сигурно крши неке од одредби и то је логично. Нисам баш за затвор, али и ја кршим, изјавио је Чорбић за Спутњик.
Он сматра да безбедност највише угрожавају две категорије становништва, али не предлаже никакво решење и говори да не жели ником ништа да предлаже, већ да „свако ради своја посла“.
Нисам стручњак за саобраћај и искрено не знам шта бих препоручио, нек раде шта хоће. Незгоде изазивају, као и увек, пијани и дрогирани клинци, а богами и пензионери од 72 године. Доживео сам удес али нисам био под утицајем никаквих супстанци и нисам радио никакве прекршаје. Ја сам направио удес што ми је ишло сунце у очи, закључио је Чорбић.
© Tanjug / Tanja ValicAлко-тест
Aлко-тест
© Tanjug / Tanja Valic
Са друге стране, има и оптимистичних грађана који полажу наде у овај пропис, под условом да се спроведе ревносно и према свима једнако. Далибор Поповић, виноградар из Нишке бање, сигуран је да ће нова одредба „повећати корупцију“, али је ипак поздравља и нада се најбољем.
Јавашлук је на улицама и томе треба да се стане на пут. Ако буде било „ни по бабу ни по стричевима“, ја ову одлуку поздрављам. Ако било како другачије буду спровођене те одредбе, настаће само још гора папазјанија на улицама. Саобраћај је такав да се у њему десе различите околности, али сви смо учили оне тестове приликом полагања као и неке основне ствари и ви одговарате прво за свој живот, као и за оног који је испред или поред возила и ја сам за то да се поштују сва правила, изјавио је Поповић за Спутњик.