Феномен пареидолија: НАСА разрешила мистерију „пуноглавца“ с Марса /видео/
Пратите нас
Кад је на површини Марса снимљен глатки објект, налик пуноглавцу, многи су били збуњени. Док је америчка свемирска агенција НАСА рекла да је слика “оригинал”, објашњење које стоји иза “необичног објекта” је далеко приземније од многих објављених на друштвеним мрежама.
Снимци са површине Црвене планете, које је начинио ровер “Кјуриосити” пре две године од тада циркулишу друштвеним мрежама, а сада је НАСА потврдила за портал Сноупс да је фотографија која приказује мистериозни објект “аутентична”.
Ендру Гуд, портпарол Лабораторије за млазни погон НАСА-е рекао је порталу да је слика права, али да је објашњење које стоји иза ње далеко од мистерије.
„Ово је стена исклесана ветром. Видимо много чудних облика и текстура на стенама Марса, обично због тога што су испиране песком током еона у веома глатке, завојите облике“, објаснио је Гуд.
Som ET - 58 - Mars - Curiosity Sols 3385-3386 Images acquired on Sols 3385 (2022-02-13) and 3386 (2022-02-14). Audio: Som ET - 58 - Mars Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS #mars #nasa #marte #curiosity #perseverance
byu/Som-ET inSom_ET
Слика необичног камена на Марсу настала је 13. фебруара 2022, захваљујући камери “маст” на “Кјуриоситију”. Гуд је указао на феномен пареидолија, тенденцију да видимо познате облике тако где их нема, попут оних које видимо у облацима.
То се, како пише НАСА, дешава јер “наш људски мозак често покушава да види познате облике, нешто са чим можемо да се повежемо. То се дешава са облацима, камењем, небеским телима”.
Чувени пример тога била би и фотографија “лица на Марсу” од 25. јула 1976.
Remember the “Face on Mars” - the 1976 photo by @NASA’s Viking 1? The photo that had intrigued human imagination about possible extinct civilizations from the red planet. It turned out it is just a natural land form made of rocks and ice. More recent photo on the right. pic.twitter.com/P9sIhLwvuA
— Ljubomir Filipović (@ljubofil) December 23, 2022
Две деценије касније, 1998., слике веће резолуције су показале да је у питању “природна карактеристика”.
Погледајте и: