Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Епархија рашко-призренска: Светиње уништене у погрому обнављане новцем Србије, ЕУ, Русије и других

CC BY-SA 2.0 / JovanStojan / Крст
Крст  - Sputnik Србија, 1920, 16.03.2024
Пратите нас
Епархија рашко-призренска је саопштила да су манастири и цркве Српске православне цркве, уништени у мартовском погрому обнављани новцем државе Србије, ЕУ и других земаља, као и донацијама из Русије вредним више од милион долара.
Епархија је то саопштила поводом тврдњи премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија да су новцем пореских обвезника на КиМ обновљени објекти СПЦ који су уништени у мартовском погрому 2004. године.
Из Епархије су подсетили да су 17. и 18. марта 2004. албански екстремисти уништили или тешко оштетили 35 манастира и цркава Српске православне цркве.
Уз сагласност Светог архијерејског сабора СПЦ од 2005. до 2010. године, Комисија за обнову Савета Европе, у којој су поред СПЦ и Завода за заштиту споменика културе Србије, учествовали и представници привремених приштинских институција, обновљен је највећи део уништених цркава, наводи се у саопштењу Епархије Танјугу.
Новац је, како су додали, уплаћиван преко институција у Приштини, али је долазио и из страних земаља.
Из Епархије подсећају да је ЕУ директно својим средствима обновила комплекс Призренске богословије, али и додају да су у њеној обнови учествовали и Влада Републике Србије и верници Руске православне цркве.
"ЕУ је својим средствима обновила и епископски двор у Призрену и још неке објекте независно од Комисије за обнову и у непосредној сарадњи са Епархијом", навели су из Епархије.
Донација Руске Федерације од милион долара уплаћена је на међународној донаторској конференцији у Паризу за обнову оштећених цркава и то преко Унеска.
Процес обнове испред СПЦ водио је по благослову Светог Архијерејског Сабора епископ Теодосије.
Подсећају да је процес обнове у сарадњи са привременим приштинским институцијама прекинут 2010. након инсистирања Приштине да из Комисије за обнову мора да изађе Завод за заштиту споменика културе Србије, који је до тада за све обновљене објекте радио пројектну документацију и са својим експертима надгледао радове.
Обнова је наредних година настављена трудом Епархије рашко-призренске и уз помоћ међународних и домаћих донатора, саопштили су из епархије.

Молимо се да се насиље из 2004. никада не понови

Епархија поручила је вечерас да се пред 20. годишњицу мартовског погрома сећа уништавања српских светиња на Косову и Метохији и пожелела да се такво насиље никада не понови.
"Пред 20. годишњицу мартовског погрома 2004. са болом се сећамо уништавања наших светиња. Молимо се Господу да се овакво насиље никада не понови и да сви људи на КиМ живе у миру и поштовању духовног и културног наслеђа свих заједница", наведено је у објави Епархије на Иксу.
У посту је објављен и снимак паљења цркве Светог Апостола Андреја у Подујеву током погрома.
У погрому који су Албанци спровели над Србима на Косову и Метохији 17. и 18. марта 2004. године убијено је 16 Срба, стотине су повређене, 4.000 протеране, а уништено је више од 1.000 кућа, цркава, манастира и других светиња.
Непосредан повод за спровођење погрома било је објављивање вести о дављењу тројице албанских дечака у реци Ибар, у селу Чабра, у српској општини Зубин Поток, за чију су смрт албански медији окривили Србе из суседног села Зупче.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала