- Sputnik Србија, 1920, 26.08.2021
ДРУШТВО
Друштвене теме, занимљиве приче, репортаже, догађаји, фестивали и културна дешавања из Србије, и остатка света

Невероватан спектакл на небу после 70 година /фото/

CC0 / Wikipedia/Nielander / Комета 12П/Понс-Брукс приликом проласка поред Земље у марту 2024.
Комета 12П/Понс-Брукс приликом проласка поред Земље у марту 2024. - Sputnik Србија, 1920, 03.04.2024
Пратите нас
Европска свемирска агенција (ЕСА) објавила је да ће први пут након 70 година са Земље бити видљива такозвана рогата комета – 12П/Понс-Брукс.
Уколико временске прилике дозволе, комета ће моћи да се види почетком месеца, а биће видљива и голим оком, иако је препоручено да се посматра помоћу двогледа или малог телескопа.
Како би се видео светлећи реп комете, на небу је треба тражити после заласка сунца, изнад хоризонта према западу.
Комета ће у јуну достићи минималну удаљеност од Земље, али тада више неће бити видљива са северне хемисфере, а како наводи ЕСА, наредни пут ће прићи Земљи 2095. године.
Комета 12П је древни космички ледени брег, формиран пре отприлике 4,6 милијарди година. Отприлике сваке 71 године враћа се у Сунчев систем и из тог разлога спада у породицу периодичних комета Халејевог типа.
Први пут ју је уочио астроном Жан-Луј Понс 12. јула 1812, а затим ју је поново открио у њеном следећем пролазу близу Земље 2. септембра 1883. године Вилијам Роберт Брукс, по којима је и добила име.
Њено језгро, широко 30 километара, представља агломерацију леда, прашине и каменитог материјала, која ослобађа гас и прашину у близини Сунца.
Једна важна карактеристика комете је повећање осветљености, које се назива „изливи“. Током њеног садашњег проласка, од прошлог јула већ је забележено десет излива. Први је био неправилног облика због којег комета личи на чувени свемирски брод „Миленијумски соко“ из филма „Ратови звезда“, а због чега је названа „рогата“ комета.
Изливи су такође заблежени 1883. и 1954. године, а претпоставља се и да су виђени изнад Кине 1385. и на италијанском небу 1457. године.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала